Ալեն Սիմոնյանի եղբոր կինն ու Լիլի Մկրյանն ազատ են արձակվել․ կիրառվել են խափանման այլ միջոցներ
Դատախազը 2024 թվականի փետրվարի 12-ին սեփական նախաձեռնությամբ փոխել է Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով անցնող մեղադրյալներ՝ «Սիներջի» ընկերության աշխատակիցներ Անի Գևորգյանի և Լիլի Մկրյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքը:
«Հաշվի առնելով, որ վերոնշյալ մեղադրյալները ցուցմունքներ են տվել քրեական վարույթի համար էական նշանակություն ունեցող հանգամանքների վերաբերյալ, նրանց մասնակցությամբ կատարվել են առերեսումներ, որպիսի պայմաններում վարույթի տվյալ փուլում էականորեն նվազել է մեղադրյալներ Ա.Գ.-ի և Լ.Մ.-ի կողմից ոչ իրավաչափ վարքագիծ դրսևորելու, ապացուցման գործընթացին ապօրինի միջամտելու հավանականությունը՝ դատախազը վարույթն իրականացնող մարմնին հանձնարարել է մեղադրյալներ Ա.Գ.-ի և Լ.Մ.-ի նկատմամբ կիրառել համակցված այլընտրանքային խափանման միջոցներ՝ գրավ, բացակայելու արգելք և երաշխավորություն»,-ասված է Գլխավոր դատախազության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ընկերության ղեկավարի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը չի փոխվել:
Դատախազը 2024 թվականի հունվարի 31-ին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը), իսկ առևտրային կազմակերպության ղեկավարի և աշխատակիցների նկատմամբ՝ նույն արարքին հանցակցելու (Քրեական օրենսգրքի 46-441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետ):
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Невестка Алена Симоняна и арестованная по тому же делу сотрудница компании «Synergy» освобождены из-под стражи
Прокурор 12 февраля по собственной инициативе изменил избранную в отношении обвиняемых по расследуемому в СК уголовному производству – сотрудников коммерческой организации А.Г. и Л.М. меру пресечения в виде заключения под стражу. Подробности приводит пресс-служба Генпрокуратуры Армении.
«Упомянутые фигуранты дела дали показания относительно имеющих существенное значения для уголовного производства обстоятельств, с их участием были проведены очные ставки. С учетом этого, на данного этапе производства значительно снизились риск неправомерного поведения со стороны обвиняемых А.Г. и Л.М., вероятность незаконного вмешательства в процесс доказывания. Посему прокурор поручил осуществляющему производство органу применить в отношении А.Г. и Л. М.комбинированную альтернативную меру пресечения – залог, подписку о невыезде и поручительство», – говорится в сообщении.
Напоминается, что 31 января 2024 года прокурор инициировал уголовное преследование в отношении должностных лиц министерства экономики РА по п.4 ч.2 ст. 441 (злоупотребление властными или служебными полномочиями или обусловленным ими воздействием, или превышение полномочий должностным лицом) УК РА, а в отношении руководителя и сотрудников коммерческой организации – по статье о соучастии в том же деянии (п. 4 ч. 2 ст. 46-441 УК РА).
Примененная к руководителю коммерческой организации мера пресечения в виде заключения под стражу оставлена без изменений.
Ранее СК Армении сообщил, что по двум уголовным производствам, касающимся коррупционных злоупотреблений в Минэкономики Армении, задержаны 7 человек, в том числе уволенная ранее с поста замглавы Минэкономики РА Ани Испирян. Эти лица, согласно информации, по предварительному сговору, злоупотребили своими служебными полномочиями. В рамках резонансного дела, в котором фигурируют должностные лица Минэкономики Армении, были арестованы также директор компании «Synergy» Ашот Ованнисян, жена брата председателя Национального Собрания Армении Алена Симоняна – Ани Геворкян, сотрудница компании «Synergy» Лили Мкрян.