Թուրքիան Հայաստանին է փոխանցել Անիի պատմական կամրջի վերականգնման իր պատկերացումները
Թուրքիան Հայաստանին է փոխանցել Անիի պատմական կամրջի վերականգնման իր պատկերացումները։ Այս մասին հայտնել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից` պատասխանելով Sputnik Արմենիայի գրավոր հարցմանը։
«Թուրքական կողմը Հայաստանին է փոխանցել Անիի պատմական կամրջի վերականգնման տեխնիկական գործընթացը կազմակերպելու վերաբերյալ իր պատկերացումները»,-նշված է պատասխանում։
Ավելի վաղ ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը, պատասխանելով Sputnik Արմենիայի հարցին, ասել էր, որ այս ուղղությամբ տեղաշարժ կա։ Ինչ վերաբերում է Անիի կամրջի վերականգնմանը` Միրզոյանը նշել էր, որ թուրքական կողմը վերջերս ներկայացրել է իր տեսլականը, հայկական կողմը կարձագանքի և ըստ այդմ գործընթացը կշարունակվի։
Մինչ այս տեղեկացրել էին, որ Հայաստանն ու Թուրքիան մինչ օրս քայլեր չեն ձեռնարկել Անիի կամրջի վերականգնման ուղղությամբ։

Турция передала Армении свой подход к вопросу о восстановлении Анийского моста
Турция передала Армении свои подходы по восстановлению Анийского моста. Об этом в ответ на запрос «Sputnik Армения» сообщили в МИД РА.
«Турецкая сторона передала Армении свои представления относительно организации технического процесса восстановления исторического Анийского моста», – говорится в сообщении.
Ранее глава армянского МИД Арарат Мирзоян в ответ на вопрос «Sputnik Армения» сообщил, что в этом вопросе есть определенный прогресс. До этого сообщалось, что Армения и Турция до сих пор не предприняли практических шагов по восстановлению Анийского моста.