Երևան VS Թբիլիսի. քա՛յլ արա
Երևանի փոքրամասնության իշխանությունն ուզում է քաղաքային տրանսպորտը թանկացնել՝ «հիմնավորելով», որ նոր ավտոբուսներ են բերել, և որ միավոր ուղևորափոխադրման ինքնարժեքը շատ բարձր է 100 դրամից:
Իրենք գիշատչական գներ են առաջարկում հպարտ քաղաքացիներին: Օրինակ՝ առաջարկում են 1 տարվա համար մինչև 1.000 ուղևորության դիմաց աբոնեմենտի գին սահմանել 110.000 դրամը:
Համեմատության համար նկատենք, որ Թբիլիսիում 1 տարվա աբոնեմենտի գինը տրանսպորտային բոլոր միջոցներից օգտվելու համար (ավտոբուս, մետրո, ճոպանուղի), ընդ որում՝ առանց քանակային սահմանափակումների, կազմում է 250 լարի՝ 37.500 դրամ:
Մեկ այլ համեմատություն:
Քայլարածներն առաջարկում են «70 րոպե» թղթային QR տոմս ձեռքբերելու դեպքում՝ ձեռքբերման պահից 10 օրվա ընթացքում ակտիվացման (առաջին անգամ օգտագործելու) ժամկետով, ակտիվացման պահից 70 րոպեի ընթացքում 3 ուղևորություն (յուրաքանչյուր տրանսպորտային միջոցում մեկ օգտագործման պայմանով) կատարելու հնարավորությամբ՝ յուրաքանչյուր օգտագործումը 100 դրամ: Այսինքն՝ այդ 3 անգամյա օգտագործումը կարժենա 300 դրամ: Թբիլիսիում համանման քարտը նախատեսված է 90 րոպեի համար, առանց քանակային սահմանափակումների և բոլոր տրանսպորտային միջոցներից օգտվելու համար: Գինը կազմում է 1 լարի, այսինքն՝ 150 դրամ: Ի դեպ, այդ քարտը կարող է ձեռքից ձեռք անցնել, այսինքն՝ մեկից ավելի մարդ կարող է օգտվել այդ քարտից:
Այնպես, որ Երևանի ոչ լեգիտիմ իշխանությունները և իրենց ղեկավարը թող չփորձեն լոլոներ կարդալ այն մասին, որ հնարավոր չէ բարեփոխված տրանսպորտի գինը չթանկացնել: Իրենք հա՛մ բարեփոխում չեն արել, հա՛մ ուզում են թանկացնել: «Քաղաքացին թալանի ու տուգանքի մատերիալ չէ» ծրագրի շրջանակներում:

Ереван VS Тбилиси: сделай шаг!
Власть меньшинства хочет повысить стоимость городского транспорта в Ереване, «обосновывая» это тем, что они привезли новые автобусы и что себестоимость 1 проезда в транспорте намного выше 100 драмов.
Они предлагают гордым гражданам хищнические цены. Например, предлагают установить стоимость годового абонемента на 1000 проездов в 110 тысяч драмов.
Для сравнения отметим, что годовой абонемент в Тбилиси на все виды общественного транспорта (автобус, метро, фуникулер), причем без количественных ограничений, составляет 250 лари (около 37.500 драмов).
Еще одно сравнение.
ГД-аевцы предлагают в случае приобретения бумажного QR-билета «70 минут» (со сроком активности в 10 дней с момента приобретения) предоставить возможность 3 проездов в течение 70 минут с момента активации (с условием однократного использования в каждом из транспортных средств) – по 100 драмов за проезд. То есть 3-разовый проезд будет стоить 300 драмов. Аналогичная карта в Тбилиси рассчитана на 90 минут – без количественных ограничений и на пользование всеми видами транспорта. Стоит она 1 лари, то есть 150 драмов. Кстати, эта карта может переходить из рук в руки, то есть ею могут пользоваться более 1 человека.
Итак, пусть нелегитимные власти Еревана и их руководитель не пытаются вешать всем лапшу на тему того, что невозможно не повышать стоимость реформированного транспорта. И несмотря на то, что ничего так и не было реформировано, они всё равно хотят повысить стоимость. В рамках программы «Гражданин не материал для разграбления и штрафования».