ՀԱԿ անդամ. «Մենք պատրաստ ենք ընտրություններին՝ արտահերթ, թե հերթական»
Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանի խոսքերով՝ ՀԱԿ-ն արդեն պատրաստ է ընտրություններին, ու չնայած իրենք չեն հրաժարվել արտահերթ ընտրությունների պահանջից, կմասնակցեն նաև հերթականին:
«Հայաստանի կանաչների կուսակցության» նախագահ, ՀԱԿ անդամ Արմենակ Դովլաթյանը «7օր»–ի հետ զրույցում ավելացրել է, որ հիմաարտահերթի պահանջնառաջինհեթինվերաբերումէնախագահականընտրություններին, քանի որ ներկա պահին միայն որոշակի պայմանների դեպքում կարելի է ցրել ԱԺ-ն։
–Եթեմենքգործումենքօրենքիշրջանակներում (իսկՀԱԿ-ըմիշտգործելէօրենքիշրջանակներում, իտարբերությունիշխանության), հիմամիայնմիդեպքումէհնարավորցրելԱԺ-ն։ Իսկև՛առաջ, և՛հիմաառաջինպահանջըեղելէարտահերթնախագահականընտրությունները։Բայց որքանհասկանումեմ՝հիմա իշխանություններնենձգտումգնալարտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների։ Իսկ ՀԱԿ-ըպատրաստէընտրությունների՝արտահերթ, թեհերթական,–նշել է Ա. Դովլաթյանը՝ հավելելով, որ իրենց համար նախընտրական ցուցակ կազմելու հարցն ամենագլխավորը չէ, իտարբերությունիշխանականուժերի, «որտեղամենտեղիհամարգզվռտոցէ»։
Խորհրդարանական ընտրություններին ՀԱԿ–ից առանձին մասնակցելու հարցն էլ «Հայաստանի կանաչների կուսակցությունում» դրված չէ։
–Այսքաներկարհամատեղպայքարիցհետոտարօրինակկլիներմասնակցելառանձին, առավելևս՝եթեչկանտարաձայնություններ,–ընդգծել է Ա. Դովլաթյանը։
«Հայաստանի կանաչների կուսակցության» նախագահ, ՀԱԿ անդամ Արմենակ Դովլաթյանը «7օր»–ի հետ զրույցում ավելացրել է, որ հիմա արտահերթի պահանջն առաջին հեթին վերաբերում է նախագահական ընտրություններին, քանի որ ներկա պահին միայն որոշակի պայմանների դեպքում կարելի է ցրել ԱԺ-ն։
–Եթե մենք գործում ենք օրենքի շրջանակներում (իսկ ՀԱԿ-ը միշտ գործել է օրենքի շրջանակներում, ի տարբերություն իշխանության), հիմա միայն մի դեպքում է հնարավոր ցրել ԱԺ-ն։ Իսկ և՛ առաջ, և՛ հիմա առաջին պահանջը եղել է արտահերթ նախագահական ընտրությունները։ Բայց որքան հասկանում եմ՝ հիմա իշխանություններն են ձգտում գնալ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների։ Իսկ ՀԱԿ-ը պատրաստ է ընտրությունների՝ արտահերթ, թե հերթական,–նշել է Ա. Դովլաթյանը՝ հավելելով, որ իրենց համար նախընտրական ցուցակ կազմելու հարցն ամենագլխավորը չէ, ի տարբերություն իշխանական ուժերի, «որտեղ ամեն տեղի համար գզվռտոց է»։
–Այսքան երկար համատեղ պայքարից հետո տարօրինակ կլիներ մասնակցել առանձին, առավել ևս՝ եթե չկան տարաձայնություններ,–ընդգծել է Ա. Դովլաթյանը։

Член АНК: «Мы готовы к выборам – будь то внеочередные или очередные выборы»
По словам координатора Армянского национального конгресса (АНК) Левона Зурабяна, АНК уже готов к выборам, и несмотря на то, что они не отказались от требования внеочередных выборов, тем не менее, они примут участие и в очередных выборах.
Член АНК, председатель «Партии зеленых Армении» Армен Довлатян в беседе с «7or» отметил, что сейчас требование внеочередных выборов в первую очередь относится к президентским выборам, поскольку в настоящее время лишь при определенных условиях можно распустить НС.
«Если мы действуем в рамках закона (а АНК, в отличие от властей, всегда действовал в рамках закона), теперь лишь в одном случае можно распустить НС. И раньше, и сейчас, первоочередным требованием были внеочередные президентские выборы. Но, насколько я понимаю, теперь и власти стремятся пойти на внеочередные парламентские выборы. А АНК готов к выборам – будь то внеочередные или очередные выборы», - отметил Довлатян, подчеркнув, что вопрос составления предвыборного списка для них не является самым главным, в отличие от представляющих власти сил, среди которых «за каждое место идет грызня».
Что касается отдельного от АНК участия «Партии зеленых Армении» в парламентских выборах, то этот вопрос, по словам Довлатяна, не поставлен.
«После такой длительной совместной борьбы было бы странным участвовать отдельно, тем более, что нет разногласий», - добавил Арменак Довлатян.