ԱՄՆ-ն երբեք չի գնա Ադրբեջանի դեմ. ամերիկագետը՝ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի համագործակցության հեռանկարների մասին (տեսանյութ)
Քաղաքագետ, ԱՄՆ-ում քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Միխայիլ Թիլմանը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի համագործակցության հեռանկարը:
Փորձագետի կարծիքով՝ ԱՄՆ-ը ցանկություն ունի համագործակցել Հայաստանի հետ պարզապես այն պատճառով, որ Ամերիկայի ռազմավարական նպատակը Ռուսաստանին վնասելն է։
«Հայաստանի և ԱՄՆ-ի համագործակցության մասին խոսելիս պետք է հասկանալ, որ մի բան է ցանկությունը, այլ բան՝ հնարավորությունը։ Հայաստանի հետ աշխատելու ցանկություն Միացյալ Նահանգներն, անշուշտ, ունի, բայց խնդիրը հնարավորությունների մեջ է։ Ցանկությունը պայմանավորված է նրանով, որ ԱՄՆ-ի ռազմավարական նպատակը Ռուսաստանին վնաս պատճառելն է։ Եվ հենց Կովկասից մուտքը շատ հարմար է ԱՄՆ-ի համար։ Հատկապես հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանն արդեն իսկ հակամարտության մեջ է Ուկրաինայի հետ։ Ռուսաստանի հարավային սահմաններին լրացուցիչ լարվածությունը միանշանակ օգուտ է ամերիկյան տեսանկյունից։ Իսկ եթե վերցնենք հարավային սահմանները, ապա դա Վրաստանն է, Հայաստանն ու Ադրբեջանը։ Ադրբեջանը, բնականաբար, հարմար չէ, դա Թուրքիայի հետնամասն է, ուստի առանց թույլտվության, առանց Թուրքիայի իմացության, առանց թուրքերին դրա համար ինչ-որ բան տալու, Միացյալ Նահանգները չի կարող մտնել այնտեղ։ Վրաստանը բարդ դրության մեջ է և մի շարք պատճառներով չի կարող իրեն թույլ տալ էլ ավելի փչացնել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, դրանք առանց այդ էլ փայլուն չեն, թեև այնտեղ դիվանագիտական հարաբերություններ չկան։ Ուստի մնում է մուտքը Հայաստանով։ Երևանը շատ գրավիչ է Ամերիկայի համար, հատկապես հաշվի առնելով, որ Ամերիկայում բավականին մեծ հայկական սփյուռք կա։ Բայց արդյոք ԱՄՆ-ն ունի հնարավորություններ, դա այլ հարց է»,-նշել է Թիլմանը։
Քաղաքագետի խոսքով՝ «եթե վերցնենք աշխարհի տարբեր մասերում ամերիկյան ներկայության պատմությունը, մենք շատ լավ գիտենք, թե ինչով էր այն ավարտվում, նրանք պարզապես շրջվում էին ու հեռանում»:
«Միացյալ Նահանգների ռեսուրսները տարածված են ամբողջ աշխարհում։ Արդեն կա ռուս-ուկրաինական հակամարտություն, մերձավորարևելյան հակամարտություն և գումարած ԱՄՆ-ի ներքին խնդիրները։ Ուստի Հայաստանին օգնելու հնարավորություններն ամերիկացիների մոտ շատ ավելի սահմանափակ են, քան նրանք կցանկանային և վախենում եմ՝ շատ ավելի քիչ, քան կցանկանար Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Փաշինյանի հայտարարություններն ավելի շատ պատրանք են, քան հույս։ Եթե վերցնենք աշխարհի տարբեր մասերում ամերիկյան ներկայության պատմությունը, մենք շատ լավ գիտենք, թե ինչպես է այն ավարտվել։ Վերցրեք Աֆղանստանը, Իրաքը, Վիետնամը 60-70-ականներին: Միացյալ Նահանգների գրեթե բոլոր փորձերը ինչ-որ կառավարությունների հետ այս կամ այն կերպ սերտորեն համագործակցելու, նրանց աջակցելու համար ավարտվում էին նրանով, որ, ի վերջո, իրավիճակը փոխվում էր Միացյալ Նահանգներում: Այս կամ այն պատճառով նրանք շրջվում էին և հեռանում»,-ասել է Թիլմանը։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի հետ դիմակայությանը, ապա, ըստ փորձագետի, պետք է հասկանալ, որ Միացյալ Նահանգները երբեք չի գնա Ադրբեջանի դեմ:
«Նախ՝ Ադրբեջանն ու ԱՄՆ-ը լավ հարաբերություններ ունեն։ Երկրորդ՝ կա Թուրքիայի հսկայական ազդեցությունը, որը նաև ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցն է։ Երրորդ՝ Ադրբեջանը նավթի խոշոր արտահանող է, իսկ դա նրան կշիռ է ավելացնում համաշխարհային ասպարեզում։ Եթե Փաշինյանը հույս ունի, որ ԱՄՆ-ը հիմա կգա և գործ կունենա ադրբեջանցիների հետ, կօգնի Հայաստանին, ապա դա պարզապես ֆանտաստիկայի ոլորտից է։ Սա բոլորովին անիրատեսական ենթադրություն է։ Մարդն ապրում է պատրանքների աշխարհում։
Եվ ամենակարևոր պահն այն է, որ պետք է հիշել մի պարզ բան. ամերիկացիներն ընդհանրապես ոչ մի փորձ չունեն, թե ինչպես մասնակցել Կովկասի քաղաքական կյանքին։ Սա շատ հին և շատ բարդ շրջան է։ Ես միշտ խորհուրդ եմ տալիս իմ հայ ընկերներին չմոռանալ, որ Ամերիկան հեռու է, իսկ Ռուսաստանը՝ մոտ»,-եզրափակել է Թիլմանը։

«Соединенные Штаты никогда не пойдут против Азербайджана»: американист о перспективах сотрудничества Армении и США (видео)
Политолог, директор Центра политических исследований в США Михаил Тильман прокомментировал «Alpha News» перспективу сотрудничества Армении и США.
По мнению эксперта, у США есть желание сотрудничать с Арменией просто потому, что стратегической целью Америки является нанесение поражения России.
«Говоря о сотрудничестве Армении и США, нужно понимать, что одно дело желание, а другое дело возможности. Желание работать с Арменией у Соединённых Штатов безусловно есть, но проблема в возможностях. Желание обусловлено тем, что стратегической целью США является нанесение поражения России. И как раз заход с Кавказа очень удобный заход для США. Особенно учитывая, что Россия уже находится в состоянии конфликта с Украиной. Дополнительное напряжение на южных границах России это безусловно плюс с американской точки зрения. А если брать южные границы, то это Грузия, Армения и Азербайджан. Азербайджан, естественно, не подходит, это задний дворик Турции и поэтому без разрешения, без ведома Турции, без того, чтобы туркам что-то дать за это, Соединенные Штаты туда не смогут зайти. Грузия находится в сложном положении и по ряду причин не может позволить себе еще больше портить отношения с Россией, они и так не блестящие, хоть там и нет дипломатических отношений. Поэтому остается заход через Армению. Ереван очень привлекательный для Америки, особенно учитывая, что в Америке есть достаточно большая армянская диаспора. Но есть ли у США возможности это другой вопрос», – отметил Тильман.
По словам политолога, «если взять историю американского присутствия в разных частях мира, мы прекрасно знаем, чем оно заканчивалось, они просто разворачивались и уходили».
«Ресурсы Соединенных Штатов тонким слоем размазаны по всему миру. Уже есть российско-украинский конфликт, ближневосточный конфликт и плюс внутренние проблемы США. Поэтому возможности помочь Армении у американцев гораздо более ограничены, чем им бы хотелось и боюсь, значительно меньше, чем хотелось бы премьер-министру Армении Николу Пашиняну. Заявления Пашиняна являются больше иллюзиями, чем надеждами. Если взять историю американского присутствия в разных частях мира, мы прекрасно знаем, чем оно заканчивалось. Возьмите Афганистан, Ирак, Вьетнам в 60-е и 70-е годы. Практически все попытки Соединенных Штатов так или иначе тесно и плотно сотрудничать с какими-то правительствами, поддерживать их заканчивались тем, что в конечном счете ситуация в Соединенных Штатах менялась. По тем или иным причинам они разворачивались и уходили», – сказал Тильман.
Что касается противостояния с Азербайджаном, то, по мнению эксперта, нужно понимать, что Соединенные Штаты никогда не пойдут против Азербайджана.
«Во-первых, у Азербайджана и США хорошие отношения. Во-вторых, есть огромное влияние Турции, которая еще и союзник по НАТО. В-третьих, Азербайджан является крупным экспортером нефти, а это прибавляет ему вес на мировой арене. Если Пашинян рассчитывают на то, что сейчас США зайдут и разберутся с азербайджанцами, помогут Армении, то это просто из области фантастики. Это совершенно нереалистичное предположение. Человек живет в мире иллюзий», – подчеркнул политолог.
«И самый важный момент заключается в том, что нужно помнить простую вещь, у американцев нет вообще никакого опыта в том, как участвовать в политической жизни Кавказа. Это очень древний регион и очень сложный регион. Я это всегда рекомендую своим армянским товарищам не забывать, что Америка далеко, а Россия близко», – заключил Тильман.