Անընդունելի են քաղաքական հալածանքները․ «Ազգային առաջընթացը» բոյկոտում է Ավագանու արտահերթ նիստը
«Ազգային առաջընթաց» խմբակցությունը հայտարարություն է տարածել Ավագանու անդամների նկատմամբ բռնաճնշումների ահազանգի վերաբերյալ․
«Այսօր մամուլում եւ սոցցանցերում ահազանգ է տարածվել այն մասին, որ ՔՊ-ն իրավապահների միջոցով բռնաճնշումներ է գործադրում Երեւանի ավագանու «Հանրային ձայն» խմբակցության որոշ անդամների նկատմամբ՝ ստիպելով նրանց վաղվա արտահերթ նիստում քվեարկել ըստ ՔՊ-ի ցանկության, այսինքն, ավագանու մանդատից զրկել Հայկ Մարությանին եւ ավագանու ընդդիմադիր մի քանի այլ անդամների։
Այս ահազանգի կապակցությամբ հայտարարում ենք հետեւյալը․
- Երեւանի ավագանու վերջին ընտրությունների արդյունքների հրապարակումից անմիջապես հետո «Ազգային առաջընթաց» խմբակցությունը եւ նրա լիդեր Հայկ Մարությանը հստակ հայտարարել են իրենց գերնպատակը՝ թույլ չտալ քաղաքապետարանում ՔՊ իշխանության վերարտադրությունը։ Ցավոք, այդ նպատակին հնարավոր չի եղել հասնել՝ «Հանրային ձայն» խմբակցության գործողությունների պատճառով,
- ԱԱԿ խմբակցությունը առաջին իսկ օրվանից մինչեւ օրս որդեգրել է հստակ դիրքորոշում՝ թույլ չտալ, որպեսզի ՔՊ-ի եւ նրա արբանյակների իշխանությունը անցկացնի մայրաքաղաքի համար վնասակար իր որոշումները։ Ցավոք, կրկին ընդդիմադիր որոշ գործընկերների գործողությունների պատճառով ոչ միշտ է հաջողվել դա անել,
ԱՅԴՈՒՀԱՆԴԵՐՁ,
ծայրահեղ անընդունելի ենք համարում որեւէ ուժի եւ անձի հանդեպ քաղաքական հալածանքները, այս կամ այն կերպով ավագանու անդամի քվեարկության վրա ազդելու հարկադրանքը։ Այս առումով հիշեցնում ենք, որ նմանատիպ ճնշումների մասին ահազանգներ եղել են նաեւ 2021-ի դեկտեմբերին, երբ ՔՊ-ն ձգտում էր ամեն գնով քաղաքապետի պաշտոնից հեռացնել Հայկ Մարությանին։ Ինչես նաեւ, արդեն այս գումարման ավագանու կարճատեւ աշխատանքի ընթացքում ՔՊ-ն տարբեր տեսակի ճնշումների է դիմել ընդդիմադիր «Ազգային առաջընթաց» եւ «Մայր Հայաստան» խմբակցությունների անդամների դեմ եւս՝ տարատեսակ կամայականություններից սկսած՝ մինչեւ քաղաքապետարանի միջանցքում ՔՊ-ական թաղապետերի կազմակերպած խայտառակ ծեծկռտուքը։
Ուստի, իրավապահներից ակնկալում ենք «Հանրային ձայն» խմբակցության անդամների դեմ բռնաճնշումների մասին այսօրվա ահազանգի վերաբերյալ հստակ պարզաբանումներ տալ,
Դիմում ենք Մարդու իրավունքների պաշտպանին՝ ահազանգի հետքերով ուսումնասիրություն կատարելու եւ արդյունքների մասին հանրությանը իրազեկելու պահանջով։
Հանրությանը տեղեկացնում ենք նաեւ, որ «Ազգային առաջընթաց» խմբակցությունը չի մասնակցելու փետրվարի 7-ի արտահերթ նիստին, եւ քաղաքապետարանում է լինելու միայն հանրության հետ (այդ թվում՝ մամուլի միջոցով) շփվելու նպատակով»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

Политические преследования недопустимы: «Национальный прогресс» бойкотирует внеочередное заседание Совета старейшин
Фракция «Национальный прогресс» выступила с заявлением в связи сообщениями о репрессиях в отношении членов Совета старейшин.
«Сегодня в прессе и социальных сетях распространилось тревожное сообщение о том, что ГД через сотрудников правоохранительных органов репрессирует некоторых членов фракции «Общественный голос» Совета старейшин Еревана, заставляя их голосовать на завтрашнем внеочередном заседании по желанию ГД, то есть лишить мандата Айка Марутяна и ряда других оппозиционных членов Совета старейшин.
В связи с этим сигналом сообщаем следующее:
- Сразу после публикации результатов последних выборов в Совет старейшин Еревана фракция «Национальный прогресс» и ее лидер Айк Марутян четко заявили о своей главной цели – не допустить воспроизводства власти ГД в мэрии. К сожалению, достичь этой цели не удалось из-за действий фракции «Общественный голос».
- С самого первого дня и до сих пор фракция партии «Национальный прогресс» занимала четкую позицию, чтобы не допустить, чтобы власти ГД и ее сателлиты принимали решения, вредные для столицы. К сожалению, из-за действий некоторых коллег-оппозиционеров сделать это удавалось не всегда.
При ВСЕМ ЭТОМ
мы считаем крайне недопустимыми политические преследования какой-либо силы и лица, принуждение с целью повлиять на голосование члена Совета.
В связи с этим напоминаем, что предупреждения о подобном давлении поступали в декабре 2021 года, когда ГД пыталась любой ценой отстранить Айка Марутяна от должности мэра. Также в ходе кратковременной работы Совета старейшин этого созыва ГД применяла разного рода давление на членов оппозиционных фракций «Национальный прогресс» и «Мать Армения», начиная от различных проявлений произвола, заканчивая позорной дракой, организованной главами районов от ГД в коридоре мэрии.
Поэтому мы ожидаем от правоохранителей четких объяснений по поводу сегодняшнего сигнала по поводу репрессий в отношении членов фракции «Общественный голос».
Мы обращаемся к Защитнику прав человека с просьбой провести расследование по следам поступивших тревожных сигналов и проинформировать общественность о результатах.
Также информируем общественность, что фракция «Национальный прогресс» не будет участвовать во внеочередном заседании 7 февраля, а будет в мэрии только для общения с общественностью (в том числе через прессу)», – говорится в заявлении фракции.