Ադրբեջանը կփոխի՞ իր սահմանադրությունը․ Նիկոլը ՀՀ լուծարման գործընթաց է նախաձեռնել
Նիկոլ Փաշինյանն Ալիևի պահանջով նախաձեռնել է ՀՀ–ի համար նոր սահմանադրության ընդունման գործընթաց։ Թիրախում ՀՀ անկախության հռչակագիրն է։
Ալիևը Նիկոլից պահանջում է զրկել ՀՀ–ն անկախության հիմքերից, ինչին արդեն հաջորդելու է ՀՀ լուծարման գործընթացը։ Նիկոլ Փաշինյանը շատ լավ հասկանում է այս ամենը, բայց իրեն բացառապես սեփական կաշվի փրկությունն է հետաքրքրում։ Բնականաբար՝ Հայաստանի հաշվին։
Նիկոլն իր կաշվի փրկությունն ակնկալում է Թուրքիայից ու Ադրբեջանից։ Վերջիններս բազում նախապայմաններ են առաջ քաշում՝ դիմացը Հայաստանի համար ոչինչ չխոստանալով։ Ավելի ճիշտ՝ Հայաստանի դեմ նոր քայլեր նախապատրաստելով։
«Ժողվարչապետն» իր կապիտուլյացիոն քաղաքականությունը սկզբում բանաձևում էր «Արցախը հանձնենք, որ խաղաղ ապրենք»–ով։ Հիմա նա նոր բանաձև է առաջ քաշում։ Դա նոր խաբեության բանաձևն է։ Ասում է՝ «նոր սահմանադրություն ընդունենք, անկախության հռչակագրից հրաժարվենք, որ խաղաղ ապրենք»։ Վերջում ասելու է՝ «Եկեք Երևանը հանձնենք, որ խաղաղ ապրենք»։ Ամեն ինչ դրան է գնում։
Նիկոլ Փաշինյանն ընկել է ծուղակը և ուզում է Հայաստանին էլ իր հետ կործանել։ Ասում է՝ պատրաստ եմ երաշխիքներ տալ Ադրբեջանին, որ տարածքային պահանջ չունեմ և ակնկալում եմ նաև նմանատիպ երաշխիք Ալիևից։ Վերջինս, բնականաբար, ծիծաղում է իր իսկ կողմից «հարբած ծաղրածու» որակվածի վրա։
Եթե Ադրբեջանը հայելային վարքագիծ դրսևորեր, ապա պետք է իր հերթին հրաժարվեր իր սահմանադրությունից, որի հիմքում 1918 թվականի մայիսին ընդունված «Ադրբեջանի Հանրապետության պետական անկախության մասին» ակտն է։ Այսինքն՝ ներկայիս Ադրբեջանն իրեն մուսաֆատական Ադրբեջանի ժառանգորդ է հռչակել, ինչը նշանակում է տարածքային պահանջներ ներկա Հայաստանից։ Նիկոլը ծպտուն չի հանում այդ մասին, բայց իր կողմից նախաձեռնել է ՀՀ լուծարման գործընթաց՝ հանուն «խաղաղության»։ Սա պետական հանցագործություն է։ Սա նաև հայ ժողովրդին սպասող մեծ ողբերգության մասին անոնս է։ Այդ ողբերգությունը կանխելու թիվ մեկ նախապայմանը նիկոլական իշխանության հեռացումն է։

Поменяет ли Азербайджан свою конституцию: Никол инициировал процесс расформирования РА
Никол Пашинян по требованию Алиева инициировал процесс принятия новой конституции РА. Главной мишенью этого процесса является Декларация независимости РА.
Алиев требует от Никола лишить РА основ своей независимости, за чем последует уже процесс расформирования РА. Никол Пашинян всё это прекрасно понимает, но его интересует исключительно спасение собственной шкуры. Естественно, за счет Армении.
Спасения же своей шкуры Никол ожидает от ТурциииАзербайджана. Последние выдвигают многочисленные предусловия, не обещая Армении ничего взамен. Вернее, подготавливая против Армении новые шаги.
Свою капитуляционную политику «народный премьер» сначала задавал формулой «Сдадим Арцах, чтобы жить в мире». Сейчас он продвигает новую формулу. Это – формула нового обмана. Он говорит, мол, «примем новую конституцию, откажемся от декларации независимости, чтобы жить в мире». А в конце он скажет «давайте сдадим Ереван, чтобы жить в мире». Всё именно к этому и идет.
Никол Пашинян попал в ловушку и хочет затянуть в нее за собой также Армению. Он заявляет, что готов дать Азербайджану гарантии, что не имеет территориальных претензий, и ожидает аналогичного от Алиева. Последний, естественно, смеется над тем, кого в свое время называл «пьяным клоуном».
Если бы Азербайджан проявил зеркальное поведение, то, в свою очередь, должен был отказаться от своей конституции, в основе которой лежит принятый в 1918-ом акт «О государственной независимости Азербайджанской Республики». То есть нынешний Азербайджан провозгласил себя преемником мусаватистского Азербайджана, что означает территориальные претензии к нынешней Армении. Никол даже не заикается на эту тему, но инициировал со своей стороны процесс расформирования РА – во имя «мира». Это – государственное преступление. Это является также анонсом ожидающей армянский народ большой трагедии. Главным предусловием для предотвращения этой трагедии является отстранение николовской власти.
Спасения же своей шкуры Никол ожидает от Турции и Азербайджана. Последние выдвигают многочисленные предусловия, не обещая Армении ничего взамен. Вернее, подготавливая против Армении новые шаги.