Ինչու է Նարե Սոսեն լքել Հայաստանը
Ինչպես հայտնի է, Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Նարե Հայրապետյանը (Նարե Սոսեն) հաղորդում էր ներկայացրել ոստիկանություն այն մասին, որ իրեն առևանգել են ու իր հանրային գործունեության հետ կապված ճնշումներ կիրառել՝ պարտադրելով չափերի մեջ մնալ ու քիչ խոսել։
Հայրապետյանի հաղորդման հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ։
Ուշագրավն այն է, որ գործի հարուցումից հետո Հայրապետյանն անսպասելիորեն լքել է Հայաստանը։ Մեր ունեցած տեղեկություններով՝ նրա վրա ճնշումներն է՛լ ավելի են ուժեղացել իր հայտարարություն տալուց հետո, և նա որոշել է մեկնել Հայաստանից։
Իրավապահները պարտավոր են շուտափույթ բացահայտել այս գործի հետ կապված բոլոր հանգամանքները, քանզի այն ունի հանրային մեծ հնչեղություն։ Ի վերջո, մայրաքաղաքի ավագանու անդամը լքում է Հայաստանը՝ մտահոգություն ունենալով իր անվտանգության մասով։ Մարդը հո հենց այնպե՞ս չէր լքի Հայաստանը՝ առանց նույնիսկ հարազատներին ու թիմակիցներին տեղյակ պահելու։ Ի՞նչը պետք է ստիպեր Նարե Սոսեին գնալ այդ քայլին։ Չէ՞ որ դա լրջագույն դժվարություններ է առաջացրել իր համար։ Սրանք հարցեր են, որոնք պատասխան են պահանջում։ Իրավական ու նաև քաղաքական պատասխան։
Հիշեցնենք, որ Նարե Սոսեն խիստ ու կոշտ քննադատության է ենթարկում Նիկոլ Փաշինյանին, նրա հաճախորդ Արամ Սարգսյանի խմբակին ու շանը՝ Դոգին։
Ի դեպ, Դոգի խմբակցության մի տիկին շտապել էր Նարեի դեմ վայրահաչել՝ փորձելով ցույց տալ, թե, իբր, անտեղի աղմուկ է բարձրացվել ու սուտ ասվել։ Հետագայում պարզ կդառնա, թե արդյոք այդ դիշովկա դոգականն իր կարծիքը հայտնել էր որպես շարքային «աբիժնի՞կ», թե՞ այլ ծրագրի շրջանակներում։
Մեր ակնկալիքը մեկն է՝ բացահայտել գործի հետ կապված բոլոր հանգամանքները։ Իսկ Նարեին շուտափույթ վերադարձ ենք ցանկանում։

Почему Наре Сосе покинула Армению
Как известно, член фракции «Мать Армения» Совета старейшин Еревана Наре Айрапетян (Наре Сосе) подала заявление в полицию о том, что ее похитили и выдвинули требования по части ее общественной деятельности, предупредив «оставаться в своих рамках» и меньше говорить.
На основании заявления Айрапетян было возбуждено уголовное дело.
Примечательно то, что после возбуждения дела Айрапетян неожиданно покинула Армению. По имеющейся у нас информации, после поданного в полицию заявления давление на нее усилилось, и она решила уехать из страны.
Правоохранители обязаны в срочном порядке раскрыть связанные с этим делом обстоятельства, так как оно приобрело большой общественный резонанс. Наконец, член Совета старейшин Еревана покинула Армению, опасаясь за свою безопасность. Ну не уехал бы человек просто так из Армении, не предупредив своих родных и соратников? Что должно было заставить Наре Сосе пойти на этот шаг? Ведь это породило для нее серьезнейшие проблемы. Это вопросы, требующие своего ответа. Правового, а также политического ответа.
Напомним, что Наре Сосе подвергала жесткой критике Никола Пашиняна, сборище его клиента Арама Саркисяна и его пса «Дога».
Кстати, одна госпожа из фракции «Дога» уже поспешила облаять Наре, пытаясь показать, что, якобы, была поднята неуместная шумиха, и всё это – ложь. Впоследствии станет ясно, эта договская дешевка высказалась как рядовой «обиженник» или в рамках иной программы.
Мы ожидаем одного: раскрыть все связанные с делом обстоятельства. Наре же мы желаем скорейшего возвращения.