Ալիևը՝ «Զանգեզուրի միջանցքը», Փաշինյանը՝ հակառուսական ակցիայի խրախուսումը․ երկուսով նույն գործի վրա են
Ալիևն իր հարցազրույցով «ջրեց» Նիկոլ Փաշինյանի «Խաղաղության խաչմերուկի» կեղծ գաղափարը։ Նա բացահայտեց, թե իրականում ինչ են իրենք բանակցում և ինչ է ինքն ուզում Հայաստանից։
Այս պահին Ալիևի ուզածը «Զանգեզուրի միջանցքն» է, 4 գյուղն ու 4 «անկլավը», Հայաստանի գրաված տարածքներից հետ չքաշվելը, 1970թ․ հետո քարտեզները դեն շպրտելը։ Մի խոսքով, Ալիևը Հայաստանի կապիտուլյացիան է ուզում՝ Նիկոլի ուզած «կադաստրի թուղթը» օդում թողնելով։
Ալիևը ֆիքսել է, որ Հայաստանը մնացել է առանց դաշնակիցների։ Ֆիքսել է նաև, որ հայ–ռուսական հարաբերությունները Նիկոլը փչացրել է։ Ու ինչքան շատ փչացնի, այնքան Ալիևի ու հակառուսական աշխարհաքաղաքական կենտրոնների ձեռքերը կազատվեն։ Դրա համար էլ Ալիևն ազատորեն հարձակման հող է նախապատրաստում։
Իսկ ի՞նչ է անում Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա Ալիևին չի պատասխանում։ Ձկան պես լուռ է։
Ալիևին պատասխանելու փոխարեն, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանում է ․․․ Պուտինին։ Նիկոլական քաղաքապետարանը Երևանում բողոքի հավաք է արտոնել Ռուսաստանում հակաիշխանական գործունեությամբ հայտնի Նավալնու կողմնակից, ՌԴ քաղաքացի Ռիչարդ-Ռոման Քինգին։ Տիգրան Ավինյանի անունից Քինգին (հոդվածին կից նկարում Քինգը մեջտեղում է) թույլ են տվել Ալեքսանդր Մյասնիկյանի արձանի հարակից տարածքում հավաք անցկացնել։ Նիկոլենք հիշել են իրենց «աղջիկ» ժամանակները, երբ իրենք էին պլակատները ձեռքներին հակառուսական ակցիաներ անում։
Այլ իրավիճակում Նավալնու կողմնակցին նման հավաքի թույլտվություն տալը կարող էր նույնիսկ չնկատվել, բայց հաշվի առնելով Նիկոլ Փաշինյանի հակառուսական քաղաքականությունը, Հայաստանի ներկա անվտանգային մարտահրավերները՝ հակակրեմլյան հավաք արտոնելը դիտավորություն պետք է գնահատել։ Թե ինչ նպատակ է հետապնդում նիկոլական այդ դիտավորությունը, դժվար չէ կռահելը։ Հենց այդ դիտավորությունը հաշվի առնելով է Ալիևը Ջերմուկը համարում ադրբեջանական, Երևանն էլ։

Алиев – «Зангезурский коридор», Пашинян – поощрение антироссийской акции: игра на пару
Своим интервью Алиевуничтожил псевдоидею Никола Пашиняна о «Перекрестке мира». Он раскрыл, о чем они в реальности переговариваются и что он хочет от Армении.
На данный момент Алиев хочет «Зангезурский коридор», 4 села и 4 «анклава», отказывается выводить свои войска из оккупированных территорий Армении и не принимает делимитации на основе карт после 1970 года. Словом, Алиев хочет капитуляции Армении – без желанной Николом «кадастровой бумаги».
Алиев видит, что Армения осталась без союзников и что Никол испортил армяно-российские отношения. И чем сильнее будут портиться эти отношения, тем раскованнее в отношении Армении будут действовать Алиев и антироссийские геополитические центры. Поэтому Алиев и подготавливает в открытую почву для будущей агрессии.
А чем занят Никол Пашинян? Он не отвечает Алиеву. Он нем как рыба.
Вместо ответа Алиеву Никол Пашинян отвечает… Путину. Николовская мэрия санкционировала проведение в Ереване акции протеста сторонника Навального, известного своими антивластными шагами в России, гражданина РФ Ричарда Романа Кинга. От имени Тиграна Авиняна Кингу (на фото – Кинг посередине) позволили провести акцию на прилегающей к памятнику Александру Мясникяну территории. Николовцы вспомнили времена своего «девичества», когда они сами проводили с плакатами в руках антироссийские акции.
В иных обстоятельствах разрешение на акцию сторонника Навального осталось бы незамеченным, но, учитывая антироссийскую политику Никола Пашиняна и нынешние вызовы в сфере безопасности, санкционирование антикремлевского собрания нужно рассматривать как намеренный шаг. Какую же цель преследует этот николовский шаг, догадаться нетрудно. Именно подобную намеренность и учитывая Алиев считает Джермук и Ереван азербайджанскими.
Своим интервью Алиев уничтожил псевдоидею Никола Пашиняна о «Перекрестке мира». Он раскрыл, о чем они в реальности переговариваются и что он хочет от Армении.