«Խեղճ հարիֆ Նիկոլը» և «վատ բոյարները»
Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական իմիջի կարևորագույն բաղկացուցիչներից մեկը «խեղճ հարիֆի» կերպարն է։ Նրա քարոզչաթիմը պարբերաբար ընդգծում է նրա այդպիսին լինելը, որպեսզի հետագայում պողոսներն իրենց բառերով կրկնեն ու տարածեն «խեղճ հարիֆի» մասին հեքիաթները։
«Խեղճ հարիֆի» կերպարը Նիկոլին պարբերաբար պետք է գալիս։ Միայն այդպես է նա փորձում արդարացնել իր խայտառակ ձախողումները։ «Խեղճ հարիֆը» փրկօղակ է դարձել նրա համար։ Այդ կերպարի մեջ մտնելով է նա «արդարացնում» Արցախի հանձնումը, Հայաստանի փոքրացումը։
«Խեղճ հարիֆն ի՞նչ կարող էր անել, եթե մինչև իր վարչապետ դառնալն արդեն Ղարաբաղը ծախել էին, հանձնել էին»,– տարածում են նրա քարոզիչները և անձամբ Նիկոլը։
«Ղարաբաղը խեղճ Նիկոլի ջեբը գցեցին» բանաձևը Նիկոլին պետք է սեփական հանցավոր քայլերն արդարացնելու և այլոց մեղադրելու համար։
«Խեղճ հարիֆի» կերպարն այլ իրավիճակներում էլ է պետք գալիս Նիկոլին։ Ինքն ու իր թիմը թալանի ու կոռուպցիայի դեմ խոսելով են եկել իշխանության և հիմա մխրճված են թալանի ու կոռուպցիայի մեջ։ Արդարացումը կրկին «խեղճ հարիֆի» մասին հեքիաթն է։ Ասում են՝ խեղճ հարիֆն ի՞նչ անի, նախկինները չեն թողնում, որ թալանի դեմ պայքարի։
Օրերս էլ կրկին բեմադրվեց «Խեղճ հարիֆ Նիկոլին քցում են» թատրոնը, երբ Լոռվա մարզում «խեղճ հարիֆը» բարկանում էր «վատ բոյարների»՝ Լոռվա մարզպետի, բազմաթիվ ճամբարներ փոխած իր «զեմլյակ» չինովնիկի, իր քարոզիչ Պետրոս Ղազարյանի նախարար կնոջ վրա։ Առաջին երկուսին գործից հանեց Նիկոլը։ Բա «խեղճ հարիֆն» ի՞նչ աներ, որ չհաներ նրանց։ Չէ՞ որ «խեղճ հարիֆին» թատրոնի զոհեր են պետք պողոսներին կերակրելու համար։ Մի խոսքով, մարզպետ ջան, սիրո՛ւն չի։
Այդ «խեղճ հարիֆը» պատրաստ է իր թիմակիցներին ու ամբողջ երկիրն էլ «փուռը» տալ, միայն թե սեփական կաշին փրկի։
Թե քանի՞ ոչխար է հավատում «խեղճ հարիֆի» թեզին, թողնենք ոչխարագետների հաշվելուն։ Այստեղ այլ հարց կա։ Նիկոլն ամեն ինչ անում է, որ իր վրա փակցվի ոչ թե պետական դավաճանի ու հանցագործի, այլ հիմարի պիտակը։ Պետական կառավարման ոլորտում նա հիմարություններ, իրոք, անում է, բայց նաև կանխամտածված պետական դավաճանության է գնում։ Արցախը հանձնելն այդ դավաճանական քաղաքականության վառ դրսևորում էր։
Եթե նույնիսկ տեսականորեն ընդունենք, որ Նիկոլն իրոք ոչ մի բանում մեղավոր չէ, ամեն ինչ նրա գրպանն են գցում ու նա իսկական «խեղճ հարիֆ» է, ապա ո՞ւմ է պետք նման հարիֆը պետության ղեկին։

«Бедолага Никол» и «плохие бояре»
Одной из важнейших составляющих политического имиджа Никола Пашиняна является образ «бедолаги». Его пропагандистская команда периодически подчеркивает подобное его состояние, чтобы «погосы» впоследствии сами повторяли и распространяли сказки о «бедолаге».
Никол регулярно использует этот образ «бедолаги», чтобы попытаться оправдать свои позорные провалы. «Бедолага» стал для него спасательным кругом. Входя в этот образ, он «оправдывает» сдачу Арцаха, сокращение Армении.
«А что мог поделать этот бедолага, если Карабах был продан, сдан еще до его становления премьером?» – распространяют его пропагандисты и лично Никол.
Формула «Бедному Николу Карабах подкинули в карман» нужна Николу для оправдания своих преступных шагов и перекладывания вины на других.
Образ «бедолаги» используется Николом также в других ситуациях. Он и его команда пришли к власти, выступая против разграбления и коррупции, но сейчас сами погрязли в разграблении и коррупции. Оправданием снова является сказка о «бедолаге». Говорят, мол, что этот бедолага может поделать, когда бывшие не позволяют ему бороться с разграблением?
На днях была снова разыграна постановка «Бедолагу Никола кидают», когда в Лорийском марзе «бедолага» разносил «плохих бояр» – губернатора Лори, своего земляка-чиновника, сменившего множество лагерей, министра-жену своего пропагандиста Петроса Казаряна. Первых двух Никол уволил. А что еще оставалось «бедолаге», когда в рамках постановки ему нужны жертвы, которыми он будет потчевать «погосов»? Словом, губернатор джан, некрасиво!
Этот «бедолага» готов сплавить членов своей команды и всю страну – лишь бы спасти свою шкуру.
Сколько же баранов верит в тезис о «бедолаге», оставляем на подсчеты барановедов. Здесь есть кое-что другое. Никол делает всё, чтобы закрепить за собой ярлык не предателя и преступника, а дурачка. В системе государственного управления глупости он, действительно, делает, но он также идет на предумышленную государственную измену. Сдача Арцаха была проявлением этой предательской политики.
Если даже теоретически принять, что Никол ни в чем не виноват, всё подкидывают ему в карман и он – реальный «бедолага», то кому нужен такой лох у руля государства?