Ադրբեջանն ավերել է Արցախի Թթու ջուր կոչվող տարածքում կանգնեցված խաչքար-հուշաղբյուրը
Արցախի Հանրապետության Քաշաթաղի շրջանի Աղանուս բնակավայրի Թթու ջուր կոչվող տարածքում Ադրբեջանը ավերել է Օմարի լեռնանցքում զոհված Տիգրան Աբրահամյանի և ընկերների հիշատակին կանգնեցված խաչքար-հուշաղբյուրը։ Այս մասինն ահազանգում է Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը։
«Ինչպես հստակ երևում է ադրբեջանագետ Վարսիկ Սիմոնյանի տրամադրած լուսանկարներից, Քաշաթաղի շրջանի Աղանուս բնակավայրի Թթու ջուր կոչվող տարածքում Ադրբեջանը ավերել է Օմարի լեռնանցքում զոհված Տիգրան Աբրահամյանի և ընկերների հիշատակին կանգնեցված խաչքար-հուշաղբյուրը։
Մինչ ադրբեջանական բռնազավթումը աղբյուր-հուշարձանր կանգուն էր, իսկ կենտրոնում և հուշարձանին կից կանգնեցված էին 2 խաչքարեր։ Իսկ տարածքի բռնազավթումից հետո արված լուսանկարից պարզ է դառնում, որ ոչնչացված են խաչքարերը, իսկ հուշարձանի ամբողջականությունը խաթարված և ներկերով պղծված։
Ադբեջանական լուրերի համաձայն՝ Աղանուս գյուղի մոտ գտնվող պատմական աղբյուրի շրջակայքում զանգվածաբար ծառեր են հատվել և հուշարձանի տարածքում պետք է կառուցվի հանգստի գոտի։
Մեր արձագանքը
Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային արժեքների ոչնչացման ցանկացած գործողություն արգելված է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի և Եվրոպայի խորհրդի ընդունած բազմաթիվ կոնվենցիաներով, Արդարադատության միջազգային դատարանի դրույթներով և այլ փաստաթղթերով։
Օկուպացված Քաշաթաղի Աղանուս բնակավայրի հուշարձան-աղբյուրի ամբողջականության խաթարումը և խաչքարերի ոչնչացումը արգելված է միջազգային օրենքներով։
Հույժ կարևոր է ընդգծել այն հանգամանքը, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը հաստատել է, որ օկուպացված տարածքներում գործող օրենքները՝ ներառյալ մշակութային արժեքների պաշտպանության դրույթները, ձեռք են բերել միջազգային սովորութային իրավունքի (infra Jurisprudence) կարգավիճակ, այսինքն գործում են որպես համընդհանուր և անշրջանցելի կանոն և պարտադիր են բոլոր պետությունների համար։ Սովորութային օրենքները արգելում են ժառանգության ցանկաված ոչնչացում։ Մշակութային արժեքների պաշտապնությանն են վերաբերում միջազգային մարդասիրական իրավունքի 38-րդ, 39-րդ, 40-րդ, 41 -րդ կանոնները։
Կարևոր է նշել, որ խաչքարերի թիրախավորումը հատկապես արգելված գործողություն է և համարվում է ծանր հանցագործություն ուղղված ողջ մարդկությանը, քանզի «Հայկական խաչքարերի արվեստը. խաչքարերի սիմվոլիզմն ու վարպետությունը» 2010 թվականից ընդգրկված է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կողմից 2003 թ. ընդունված «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում» և համարվում է համամարդկային արժեք։ Սա նշանակում է, որ խաչքարային արվեստն ունի համամարդկային բացառիկ համընդգրկուն արժեք և միջազգային լրացուցիչ պահպանություն, ինչպես նաև մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում համաշխարհային մշակութային գանձարանում։
Խաչքարային մշակույթը լրացուցիչ պաշտպանություն ունի նաև պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո։ Ի մասնավորի, համաձայն «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» Հաագայի 1954 թ. կոնվենցիայի լրացուցիչ՝ 1999 թ. ընդունված երկրորդ արձանագրության սկզբունքների, խաչքարային ողջ մշակույթն ունի ուժեղացված պաշտպանություն, և դրան հասցված ցանկացած վնաս, համաձայն արձանագրության 15-րդ հոդվածի ա կետի, «լուրջ խախտում» է, որը՝ որպես ռազմական հանցագործություն, կարող է հետապնդվել միջազգային դատարաններում։
Ասվածը փաստվում է նշված արձանագրության՝ մշակութային արժեքների ուժեղացված պաշտպանության վերաբերյալ 10-րդ հոդվածով, համաձայն որի՝ մարդկության համար մեծագույն նշանակություն ունեցող մշակութային ժառանգությունը պետք է առնվի ուժեղացված պաշտպանության տակ, իսկ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն, փաստորեն, 2010 թվականից խաչքարային ողջ մշակույթը համարել է հենց այդպիսին։ Համաձայն արձանագրության 12-րդ հոդվածի՝ օկուպացված տարածքներում արձանագրության կողմ պետությունը, դիցուք՝ Ադրբեջանը, պետք է ապահովի ուժեղացված պաշտպանության տակ գտնվող մշակութային արժեքների անձեռնմխելիությունը՝ ձեռնպահ մնալով այդպիսի արժեքները հարձակման կամ հաշվեհարդարի օբյեկտ դարձնելուց»,-գրված է monumentwatch.orgկայքում:

На территории под названием Ттуджур в оккупированном Кашатаге Азербайджан разрушил хачкар-памятник
На территории под названием Ттуджур населенного пункта Аханус Кашатагского района Республики Арцах (НКР) Азербайджан разрушил хачкар–памятник-родник, возведенный в память о погибших в Омарском перевале Тигране Абрамяне и его товарищах. Об этом сообщает независимая академическая платформа «Мониторинг культурного наследия Арцаха» (monumentwatch.org).
«Как четко видно из снимков, предоставленных азербайджанологом Варсик Симонян, на территории под названием Ттуджур населенного пункта Аханус Кашатагского района Азербайджан разрушил хачкар–памятник-родник, возведенный в память о погибших в Омарском перевале Тигране Абрамяне и его товарищах.
До азербайджанской оккупации памятник не был поврежден, а в центре и рядом с памятником были установлены 2 хачкара. А из фотографии, сделанной после оккупации территории, становится понятно, что хачкары уничтожены, а целостность памятника нарушена, он осквернен красками.
По сообщению азербайджанских СМИ, вокруг исторического источника возле села Аханус массово вырублены деревья, а на территории памятника должна быть построена зона отдыха», – пишет monumentwatch.org.
Реакция monumentwatch.org:
«Любой акт уничтожения Азербайджаном армянских культурных ценностей запрещен многочисленными конвенциями, принятыми ЮНЕСКО и Советом Европы, положениями Международного Суда и другими документами.
Нарушение целостности памятника-родника населенного пункта Аханус оккупированного Кашатага и уничтожение хачкаров запрещено международным правом.
Чрезвычайно важно подчеркнуть тот факт, что Международный Суд подтвердил, что действующие на оккупированных территориях законы, в том числе положения о защите культурных ценностей, приобрели статус международного обычного права (infra Jurisprudence), т.е. они действуют как универсальное и не подлежащее обходу правило и обязательны для всех государств. Обычное право запрещает любое уничтожение наследия. Защиты культурных ценностей касаются правила 38, 39, 40, 41 международного гуманитарного права.
Важно отметить, что избрание хачкаров мишенью является особо запрещенным действием и считаются тяжким преступлением против всего человечества, поскольку «Искусство армянских хачкаров. Символика и мастерство хачкаров» с 2010 года включено в «Список нематериального культурного наследия» ЮНЕСКО и считается общечеловеческой ценностью.
Это означает, что искусство изготовления хачкаров (армянских каменных крестов) имеет исключительную всеобъемлющую универсальную ценность и находится под дополнительной международной защитой, а также представляет большой интерес в мировой культурной сокровищнице.
Культура хачкаров находится под дополнительной защитой также во время и после войны. В частности, согласно принципам Второго протокола к Гаагской Конвенции о защите культурных ценностей в случае Вооруженного Конфликта 1954 года , принятого 26 марта 1999 года, культура хачкаров находится под усиленной защитой, и любой причиненный ей вред, согласно пункту а статьи 15 протокола, является «серьезным нарушением», которое, как военное преступление, может повлечь преследование в международных судах.
Об этом свидетельствует статья 10 упомянутого протокола об усиленной защите культурных ценностей, согласно которой имеющее огромное значение для человечества культурное наследие должно быть взято под усиленную защиту. А ЮНЕСКО, по сути, с 2010 г. признала культуру хачкаров именно таковой.
Согласно статье 12 протокола, стороны конфликта, в данном случае Азербайджан, на оккупированных территориях должны обеспечивать иммунитет культурных ценностей, находящихся под усиленной защитой, воздерживаясь от превращения таких ценностей в объект нападения или от любого использования данных ценностей или непосредственно прилегающих мест для поддержки военных действий».