2023–ը բոլոր առումներով խայտառակություն էր։ Կորցրեցինք Արցախը։ Նիկոլը դեռ մնաց վարչապետի աթոռին։ Այս երկու փաստն արդեն հերիք է անցած տարին լիակատար խայտառակություն համարելու համար։
Խայտառակ տարին խայտառակ վերջաբան ունեցավ։ Գարեգին Բ–ի ուղերձը չհեռարձակվեց Հանրային կոչվող հեռուստատեսությամբ։ Բացի այդ՝ Նիկոլի ամանորյա ուղերձը «Ապագա չկայի» մասին էր և չարագուշակ՝ Հայաստանի համար։
Նիկոլն իր ուղերձում մի քանի բառ օգտագործեց, ինչը լրջորեն պետք է մտահոգի ուղեղ ունեցողներին։ Բայց նախ չօգտագործածի մասին։ Նիկոլի շուրթերից բացակայում էր «Արցախ» բառը։ Նա գրեթե չէր թաքցնում իր ուրախությունը, որ Արցախը կորցրել ենք։ Նա ուզում էր ասել, որ Արցախը կորցնելով՝ Հայաստանն ենք գտել։ Բայց դա ոչխարների համար նախատեսված ձևակերպում էր։ Նա խոսեց փախստականների մասին, բայց այնպես, կարծես այդ փախստականներն օդից են ընկել, այլ ոչ թե իր ու Ալիևի հանցավոր համաձայնության արդյունքում առաջացել։
Ինչ մնում է օգտագործած բառերին, ապա դրանք «ինքնիշխանությունը», «անկախությունը», «ներողությունն» են։ Դա նշանակում է, որ Հայաստանի անկախությանը և ինքնիշխանությանը 2024–ին լուրջ վտանգներ են սպառնում։ Դե իսկ «ներողությունն» էժանագին փիառ քայլ էր, նաև՝ ցինիզմի դրսևորում։ Նա ներողություն էր խնդրում անկապ ենթատեքստով, մինչդեռ իրական ներողությունը կլիներ «ս» գրելն ու ստորագրելը, այն է՝ քաղաքականությունից ու պետության ղեկից կամովին հեռանալը։ Եվ այդ դեպքում հայ ժողովուրդը միգուցե ներեր նրան։ Իսկ այսպես նա հակադրում է իր ու մեր պետության գոյությունը։
2024–ը բարդ տարի է լինելու։ Եթե Նիկոլը խոսում է ինքնիշխանությունից ու անկախությունից, նշանակում է այդ երկուսի գլխին էլ սև ամպեր են կուտակվելու։ Եթե խոսում է խաղաղությունից, ուրեմն պատերազմ է բերելու։ Նա իր կաշին փրկելու համար մեր անկախությունն ու ինքնիշխանությունն աճուրդի է հանել։ Հայ ժողովրդի խնդիրը, հետևաբար, Նիկոլին վռնդելն է լինելու 2024–ին։ Նիկոլով ապագա չկա։ Ապագան առանց Նիկոլ է։
Նիկոլ Փաշինյանի «Ապագա չկա»–ն

2023-ий был позором во всех отношениях. Мы потеряли Арцах. Никол продолжает оставаться в кресле премьера. Этих двух фактов достаточно, чтобы считать прошедший год полнейшим позором.
Позорный год имел позорное завершение. Послание католикоса Гарегина II не вышло в эфир называемого Общественным телеканала. Кроме того, новогоднее послание Никола касалось «Будущего нет» и предвещало Армении беду.
В своем выступлении Никол использовал несколько слов, которые должны серьезно встревожить обладателей здравого ума. Но сначала о том, чего не было сказано. Из выступления Никола мы не услышали слова «Арцах». Он практически не скрывал свою радость о того, что мы потеряли Арцах. Он хотел сказать, что, потеряв Арцах, мы нашли Армению. Однако эта формулировка рассчитана скорее на четвероногих. Он коснулся темы беженцев, но так, будто они упали с неба, а не появились в результате его преступного соглашения с Алиевым.
Что касается использованных слов, то ими были «суверенитет», «независимость» и «извините». Это означает, что независимости и суверенитету Армении в 2024-ом угрожает серьезная опасность. «Извините» же было дешевым пиаром и проявлением цинизма. Он просил извинений с бессвязным подтекстом, между тем как реальное извинение означало бы добровольное оставление политики и руля государства. Возможно, тогда бы армянский народ его и простил. Иначе он противопоставляет свое будущее существованию государства.
2024-ый будет сложным годом. Если Никол говорит о суверенитете и независимости, значит над ними сгущаются темные тучи. Если он говорит о мире, значит принесет нам войну. Для спасения своей шкуры он выставил на торги наши независимость и суверенитет. Следовательно, задачей армянского народа в 2024-ом будет отстранение Никола. Будущего с Николом нет. Будущее есть без Никола.
«Будущего нет» Никола Пашиняна