Կառավարական սառնարանից մինչև Բաքվի հետ բանակցություններ
Երբ Նիկոլ Փաշինյանը նոր էր հայտնվել կառավարության շենքում, փորփրում էր նույնիսկ վարչապետի սենյակի սառնարանը և ի ցույց դնում այն։ Նա հայ ժողովրդին ու ալամ աշխարհին ցույց էր տալիս, թե ինչ կա այդ սառնարանում և ինչ է խմել իրեն նախորդող վարչապետը։ Իր հետ կառավարություն էր տարել նաև տխրահռչակ ուսապարկն ու բարձրախոսը։
Նիկոլն այդ էժանագին փիառն իրականացնում էր ցույց տալու համար, թե բա տեսեք՝ ինչքան թափանցիկ պաշտոնյա եմ ես, որ ժողովրդից չեմ թաքցնում ոչինչ։ Ցույց եմ տալիս անգամ սառնարանի պարունակությունը։
Նիկոլն այդ օրերին միայն իր զուգարանային թեթևացումները ուղիղ եթերում ցույց չէր տալիս։ Մնացածն, իբր, թափանցիկ էր։ Ուզում էր հպարտ քաղաքացիներին ցույց տալ, թե, իբր, ինքը գաղտնիք չունի որևէ մեկից, ամեն ինչ ասելու է ու թաքուն բան չի պահելու, ուզում էր ցույց տալ, թե, իբր, ինքը 3 միլիոն վարչապետերից մեկն է և մնացած 2 միլիոն 999 հազար 999–ին ամեն ինչից տեղյակ է պահելու։
Դա, իհարկե, բլեֆ էր։ Նիկոլն իր պողոսներին էր էշի տեղ դնում։ Նա պատրաստվում էր տասներորդական հարցերում լինել թափանցիկ և գերգաղտնի՝ կարևորում։ Կյանքը հենց դա էլ ապացուցեց։
Հայ–ադրբեջանական ու հայ–թուրքական բանակցություններ են տեղի ունենում։ Վերջինիս մասով հայ ժողովրդին խաբեցին, թե, իբր առանց նախապայմանների է, բայց իրականությունը ճիշտ հակառակն է։ Օրերս էլ Թուրքիայի արտգործնախարարը կրկնեց իրենց նախապայմաններից մեկը՝ հայ–թուրքական հարաբերությունները կկարգավորվեն միայն հայ–ադրբեջանականից հետո։ «Կարգավորել» ասելով՝ թուրքերն Ադրբեջանի բոլոր պահանջների բավարարումը նկատի ունեն։
Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների ու, այսպես կոչված, խաղաղության պայմանագրի մասով էլ է խաբեություն: Նաև՝ գերգաղտնիություն: Հայ ժողովուրդն այս բանակցությունների բովանդակության մասին իմանում է ադրբեջանական կողմի հայտարարություններից: Բաքուն չի էլ թաքցնում, որ բազում նախապայմաններ ունի ու հրապարակավ ներկայացնում է դրանք: Նիկոլ Փաշինյանն ընդհանուր ձևակերպումներից ու լոլոներից այն կողմ չի անցնում: Փորձը ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական կողմի պահանջներն ի վերջո բավարարվում են: Ուզում էին Արցախը հայաթափել ու այն իրենց կազմում ներառել, Նիկոլից դա ստացան: Հիմա էլ սահմանազատման ու սահմանագծման և ընդհանրապես Հայաստանի ողջ տարածքի թեմայով են իրենց ախորժակի մասին բարձրաձայնում: Նիկոլը լուռ կատարում է նրանց ցանկությունները կամ գնում դրանց քարոզչական հիմնավորման ճանապարհով:

От правительственного холодильника до переговоров с Баку
Когда Никол Пашинян только оказался в здании правительства, он обшаривал даже холодильник в премьерском кабинете и выставлял его на всеобщее обозрение. Он демонстрировал армянскому народу и всему миру, что было в этом холодильнике и что пил предыдущий премьер. Он принес с собой в правительство также печально известные рюкзак и рупор.
Никол шел на этот дешевый пиар, чтобы показать, насколько прозрачным чиновником он, якобы, является, и не скрывает что-либо от народа. Хотел сказать, что он показывает даже содержимое холодильника.
В те дни Никол не выходил в прямой эфир лишь из туалета. Остальное было, якобы, прозрачным. Хотел показать гордым гражданам, будто ему нечего скрывать, у него нет от них каких-либо секретов и он – один из 3 миллионов премьеров, и будет держать остальных 2.999.999 премьеров в курсе всего происходящего.
Конечно же, это было блефом. Никол принимал своих погосов за идиотов. Он готовился быть прозрачным в третьестепенных вопросах и суперсекретным – в главных. Жизнь именно это и доказала.
Сейчас идут армяно-азербайджанские и армяно-турецкие переговоры. По части последних армянский народ обманули, будто они идут без предусловий, но в реальности все наоборот. На днях турецкий министр иностранных дел повторил одно из своих предусловий, согласно которому армяно-турецкие отношения будут урегулированы лишь после армяно-азербайджанских. Под «урегулированием» турки подразумевают удовлетворение всех требований Азербайджана.
Тот же обман по части армяно-азербайджанских отношений и так называемого мирного соглашения. Как и та же суперсекретность. Армянский народ узнает о содержании этих переговоров из заявлений азербайджанской стороны. Баку и не скрывает, что имеет множество предусловий, и публично их озвучивает. Никол Пашинян не идет дальше общих формулировок и разглагольствований. Опыт показывает, что требования азербайджанской стороны в итоге выполняются. Они хотели изгнать армян Арцаха и включить его в свой состав, и добились этого от Никола. Сейчас же озвучивают свои аппетиты по части делимитации и демаркации границ и всей территории Армении. Никол выполняет их пожелания или идет по пути их пропагандистского обоснования.