Ինչպես կանխել Երևանի քաղաքապետարանի թալանչիական ծրագիրը
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը՝ ՔՊԿ-ն, Երևանի ավագանու ընտրության ժամանակ չստացավ երևանցիների մեծամասնության վստահության քվեն, սակայն կցորդ կառույցի՝ Արամ Զավենովնայի գլխավորած «Հանրապետություն» խմբակցության կողմ քվեի ու ավագանու նիստում «Հանրային ձայն» խմբակցության կողմից քվորումի ապահովման միջոցով Տիգրան Ավինյանը դարձավ քաղաքապետ (ի դեպ, Ավինյանը քաղաքապետի լիազորությունները ստանձնել է օրենքի խախտումով, քանզի այդ նիստի ժամանակ քվորում չի եղել. «Մայր Հայաստանը» դատական կարգով վիճարկել է Ավինյանի լիազորությունների ստանձնման ոչ օրինական լինելը):
Եթե «Հանրապետություն» խմբակցության մասով ամեն բան պարզ է, ապա «Հանրային ձայնի» վարքագիծը պետք է գնահատականի արժանանա դրան ձայն տված այն քաղաքացիների կողմից, որոնք կարծել են, որ «Հանրային ձայնին» քվե տալով՝ քվեարկում են Տիգրան Ավինյանին քաղաքապետ չդարձնելու օգտին:
«Մայր Հայաստան» և «Ազգային առաջընթաց» խմբակցությունները բոյկոտել էին քաղաքապետի ընտրության նիստը: «Հանրային ձայնը» քաղաքապետի ընտրության ավագանու նիստին մասնակցելով՝ ապահովել է քվորում ու փաստացի աշխատել Տիգրան Ավինյանին քաղաքապետ դարձնելու օգտին: Մնացածը դատարկ խոսակցություններ են:
Ճիշտ է, «Հանրային ձայնը» դեմ քվեարկեց Տիգրան Ավինյանի քաղաքապետ դառնալուն, բայց դա փաստացի կողմ քվեարկություն էր, քանզի քաղաքապետի ընտրության նիստին մասնակցելով ու քվորում ապահովելով՝ «Հանրային ձայնի» դեմ քվեարկելը ոչինչ չէր փոխում, հակառակը՝ օգնում էր Տիգրան Ավինյանին:
Եթե անգամ մյուս խմբակցությունները գային ու կրկին դեմ քվեարկեին Ավինյանին, ապա միևնույն է ավագանիների փաստացի մասնակցության քանակով ավինյանենք ավելի շատ կլինեին: Ավինյանին քվորումն էր պետք, «Հանրային ձայնը» դա ապահովեց: Ասել է թե՝ Ավինյանը, ժողովրդական լեզվով ասած, շան մազից է կախված:
Ինչպես խոչընդոտել ՔՊԿ+«Հանրապետություն» կոալիցիայի հակաժողովրդական քայլերին
Այս պահին խոչընդոտելու մեկ տարբերակ կա: Թույլ չտալ, որպեսզի ավագանու նիստերը կայանան: Դրա հնարավորությունը «Մայր Հայաստանը», «Ազգային առաջընթացը» և «Հանրային ձայնը» ունեն: Եթե, իհարկե, համատեղ բոյկոտեն ավագանու նիստը:
Հիմա ավելի դետալային ներկայացնենք, թե ինչի մասին է խոսքը և ինչպես կարելի է ՔՊԿ+«Հանրապետություն» կոալիցիային իր տեղը դնել:
Երևանի ավագանին ունի 65 անդամ: «Քաղաքացիական պայմանագիրն» ու «Հանրապետություն» խմբակցությունը միասին ունեն 32 ավագանի, այսինքն՝ կեսից պակաս:
«Մայր Հայաստանը», Հայկ Մարությանի՝ «Կարգին Հայկոյի» կողմից փաստացի ղեկավարվող «Ազգային առաջընթաց» խմբակցությունը և «Հանրային ձայնը» միասին ունեն 33 ավագանի, այսինքն՝ կեսից ավելին: Եթե այս ուժերը միասնաբար քվեարկեն կամ միասնաբար բոյկոտեն, ապա Նիկոլ Փաշինյանի ՔՊԿ-ն ու «Հանրապետությունը» ոչ միայն չեն կարողանա իրենց ուզած որոշումներն անցկացնել, այլ նաև քաղաքապետ ունենալ: Բայց խնդիրն այն է, որ «Հանրային ձայնի» ցուցակի առաջին երկու մարդիկ չեն մասնակցում ավագանու նիստերին: Մեկը կալանավորված է, մյուսը՝ դրսերում: Նրանք չեն հրաժարվում ավագանու մանդատից, որպեսզի իրենց փոխարեն «Հանրային ձայնի» ավագանու ցուցակի հաջոդ երկու հոգին դառնան ավագանի: Արդյունքում՝ 2 ավագանիով քչանում են ոչ իշխանական ավագանիները: Այսինքն՝ ոչ իշխանական ավագանին նիստերի ժամանակ ունենում է փաստացի 31 մանդատ՝ զիջելով ՔՊԿ+«Հանրապետություն» կոալիցիային, որը, կրկնենք, տիրապետում է 32 մանդատի:
Ստացվում է, որ Տիգրան Ավինյանն ու իր կողմնակիցները, չունենալով մեծամասնություն, նիստերի ժամանակ քանակային առավելություն են ստանում ու կարող են ցանկացած որոշում անցկացնել: Միակ տարբերակը, որով հնարավոր է ՔՊԿ+«Հանրապետություն» կոալիցիայի առաջ քաշած որոշումների դեմն առնել, մնում է ավագանու նիստերի քվորում չապահովելը: Որպեսզի նիստը չկայանա, անհրաժեշտ է, որ ոչ իշխանական 3 ուժերը չմասնակցեն նիստին:
Ինչպես թույլ չտալ կարմիր կետագծերով կայանատեղիների կտրուկ թանկացումն ու տեղական տուրքերի դրույքաչափերի ավելացումը
ՔՊԿ-ն նախընտրական փուլում ընտրել էր, «Ասե՛ք, կանե՛նք» կարգախոսը: Իրենց ոչ մեկ չի ասել, որ մայրաքաղաքի կենտրոնում կարմիր կետագծերով կայանատեղիների վճարը թանկացնեն ավելի քան 13 անգամ կամ տեղական տուրքերի ու վճարների չափերը բարձրացնեն, բայց Տիգրան Ավինյանը դա անում է: Այսինքն՝ քաղաքացուն սարքում է թալանի մատերիալ:
Երևանի ավագանու առաջիկա նիստում սպասվում է այդ թանկացումների որոշումների քննարկում: Եթե նիստը կայանա, ապա թանկացումները կլինեն: Նիկոլենք ուզում են Նոր տարվա «նվեր» մատուցել իրենց իսկ կողմից հպարտ որակված քաղաքացիներին՝ թանկացումների, ավելի կոնկրետ՝ թալանի տեսքով:
Միակ տարբերակը, որը հնարավորություն կտա թույլ չտալ այդ թանկացում-թալանը, ոչ իշխանական ուժերի կողմից նիստերի բոյկոտն է՝ քվորում չապահովելը: Եթե նիստը կայանա, ապա վերը նշված մեխանիզմով ՔՊԿ+«Հանրապետություն» կոալիցիան քանակային առավելություն կստանա, և թանկացման որոշումները կանցնեն:
«Մայր Հայաստանն» արդեն հայտարարել է, որ դեմ է կարմիր կետագծերով կայանատեղիների թանկացմանը: Մնում է «Ազգային առաջընթացը» և «Հանրային ձայնը» հստակեցնեն իրենց դիրքորոշումները՝ մասնակցելո՞ւ են նիստին, թե՞ ոչ: Եթե միայն «Մայր Հայաստանը» բոյկոտի նիստը, ապա դա բավարար չէ նիստը տապալելու համար: Անհրաժեշտ է, որպեսզի մյուս երկուսն էլ բոյկոտեն: Եթե նիկոլական կոալիցիայից դուրս որևէ ուժ, նույնիսկ դեմ խոսելով կարմիր կետագծերին, մասնակցի նիստին ու դեմ քվեարկի, ապա միևնույն է գործելու է թանկացումների օգտին: ՀՀ քաղաքացիները պետք է լավ իմանան այս մասին ու թույլ չտան, որպեսզի իրենց ականջներից «լապշա» կախեն կեղծ ընդդիմություն խաղացողները: Թե ինչ կունենանք գործնականում, կերևա առաջիկա օրերին:

Как сорвать грабительский план мэрии Еревана
Партия «Гражданский договор» (ПГД) в ходе выборов Совета старейшин Еревана не получила большинства голосов ереванцев, но в результате поддержки своей дочерней структуры – возглавляемой Арамом Завеновичем фракции «Республика» – и обеспечения фракцией «Общественный голос» кворума Тигран Авинян стал мэром (кстати, Авинян вступил в полномочия мэра с нарушением закона, так как на этом заседании не было кворума: фракция «Мать Армения» оспорила в суде законность вступления Авиняна в полномочия градоначальника столицы).
Если по части фракции «Республика» всё понятно, то поведение «Общественного голоса» должно удостоиться оценки проголосовавших за него граждан, которые посчитали, что голосованием за эту партию они высказываются против становления Авиняна мэром Еревана.
Фракции «Мать Армения» и «Национальный прогресс» бойкотировали заседание по избранию мэра. «Общественный голос», приняв участие в заседании Совета старейшин Еревана по избранию мэра, обеспечил кворум и фактически выступил за становление Тиграна Авиняна градоначальником столицы. Остальное – пустые разговоры.
Правда, «Общественный голос» проголосовал против кандидатуры Тиграна Авиняна, но на деле это было голосованием «за», так как своим участием в заседании и обеспечением на нем кворума «Общественный голос» обнулил свои голоса «против», так как они ничего не решали и даже наоборот – помогли Тиграну Авиняну.
Если бы даже остальные фракции пришли на заседание и проголосовали против Авиняна, то всё равно в условиях обеспечения кворума голосов авиняновцев было бы больше. Авиняну нужен был кворум, и «Общественный голос» его обеспечил. То есть сейчас Авинян, выражаясь народным языком, висит на волоске.
Как воспрепятствовать антинародным шагам коалиции ПГД + «Республика»
На данный момент есть единственный вариант воспрепятствования. Это недопущение того, чтобы заседания Совета старейшин состоялись. Фракции «Мать Армения», «Национальный прогресс» и «Общественный голос» обладаю этой возможностью. Если, конечно, совместно бойкотируют заседание Совета.
Теперь более детально представим то, о чем идет речь, и как можно поставить на место коалицию ПГД + «Республика».
В Совете старейшин 65 членов. Фракции «Гражданский договор» и «Республика» имеют в совокупности 32 мандата, то есть меньше половины.
У фракций «Мать Армения», «Национальный прогресс» (фактически руководимой Айком Марутяном («Каргин Айко»)) и «Общественный голос» на троих 33 мандата, то есть больше половины. Если эти силы вместе проголосуют или бойкотируют, то ПГД Никола Пашиняна и «Республика» не смогут не только провести нужные им решения, но даже иметь мэра. Однако проблема в том, что первые 2 номера списка «Общественного голоса» не участвуют в заседаниях Совета. Один под арестом, другой – за границей. Они не отказываются от своих мандатов, чтобы следующие двое в списке «Общественного голоса» смогли стать старейшинами. В результате невластных мандатов в Совете старейшин становится на 2 меньше. То есть невластных мандатов в ходе заседания Совета старейшин становится 31 – меньше, чем у тандема ПГД-«Республика», у которого 32 мандата.
Получается, что Тигран Авинян и его сторонники, не имея большинства, получают на заседаниях количественное преимущество и могут проводить любые решения. Единственным вариантом, посредством которого можно воспрепятствовать решениям коалиции ПГД-«Республика», остается необеспечение кворума заседаний Совета старейшин. Чтобы заседания не состоялись, нужен отказ от участия в них 3 невластных сил.
Как не допустить резкого подорожания красных парковочных мест и повышения местных пошлин
На предвыборном этапе ПГД избрала лозунг «Скажите – сделаем!» Повышать в 13 раз стоимость парковки в центре столицы или размеры муниципальных пошлин и платежей их никто не просил, но Тигран Авинян это делает. То есть гражданина превращают в материал для разграбления.
На предстоящем заседании Совета старейшин Еревана ожидается обсуждение решений об этих подорожаниях. Если заседание состоится, то подорожания будут неминуемы. Николовцы хотят преподнести провозглашенным ими гордыми гражданам новогодний «подарок» в виде подорожаний, а точнее – разграбления.
Единственным вариантом, который даст возможность не допустить это подорожание-разграбление, является бойкотирование заседаний со стороны невластных сил. Если предстоящее заседание состоится, то коалиция ПГД-«Республика» получит количественный перевес в указанном выше варианте, и решения о подорожаниях будут приняты.
«Мать Армения» уже заявляла, что выступает против подорожания красных парковочных мест. Остается, чтобы «Национальный прогресс» и «Общественный голос» прояснили свои позиции по части бойкота заседания. Если заседание бойкотирует лишь «Мать Армения», то этого будет недостаточно для срыва заседания. Нужно, чтобы в бойкоте участвовали также другие 2 силы. Если какая-либо из сил не из николовской коалиции, пусть даже выступая против красных парковок, примет участие в заседании и проголосует против, то она всё равно выскажется за подорожания. Граждане РА должны знать об этом и не допускать оболванивать себя со стороны псевдооппозиции. Что же будет на деле, станет ясно в ближайшие дни.