Փաշինյանն ու Ալիևը պայմանավորվել են Հայաստանի հաշվին
Երեկ տարածվեց Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարության համատեղ հայտարարությունը: Տեղի ունեցավ գերիների փոխանակում, բայց ոչ թե «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով, այլ Հայաստանի կողմից բոլորի հանձմամբ, իսկ Ադրբեջանի կողմից՝ մասնակի հանձնմամբ: Այսինքն՝ Ալիևն ու Նիկոլը համատեղ որոշել են Բաքվի բանտում պահել Արցախի ռազմաքաղաքական նախկին ու ներկա ղեկավարության այն անդամներին, որոնք գերի են վերցվել, ինչպես նաև էլի մի քանի հայ գերիների:
Ակնհայտ է, որ Ալիևի ու Փաշինյանի պայմանավորված խաղի քավորն Արևմուտքն է, որի խնդիրը մեր տարածաշրջանից Ռուսաստանի հեռացումն է ու Իրանի դեմ պլացդարմ սարքելը: Հայաստանը դրանից ոչինչ չի շահելու, ավելին՝ կորցնելու է: Շահելու է անձամբ Նիկոլ Փաշինյանը, որին, ըստ ամենայնի, խոստացվել են անձնական անվտանգության երաշխիքներ «ա լյա» Բելառուսի նախագահի թեկնածու Տիխանովսկայա, և հնարավորության դեպքում (եթե Հայաստանը մնա քարտեզի վրա) աջակցություն նիկոլական իշխանության պահպանմանը:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա Ալիևը բազմիցս է նշել այս պահին իրենց ուզածը, այն է՝
-Արցախի հարցի վերջնական փակում՝ այն դիտարկելով Ադրբեջանի մաս,
-Արցախի հայաթափման լեգիտիմացում,
-Ադրբեջանի արևելյան հատվածի ու Նախիջևանի միջև կապ Հայաստանի տարածքով. այդ ճանապարհի կառուցման ծախսը պետք է հոգա Հայաստանը ու հետագայում այդ ճանապարհը պետք է գործի առանց մաքսային խոչընդոտների (Ալիևը փաստացի միջանցք է պահանջում, բայց այլ բառերով, որպեսզի չխանգարի Նիկոլին՝ Հայաստանում դա այլ կերպ ներկայացնելու և ՀՀ քաղաքացիներին խաբելու համար),
-Հայաստանը պետք է հանձնի, այսպես կոչված, անկլավները,
-Հայաստանը պետք է փոխի իր Սահմանադրությունը՝ հրաժարվելով անկախության հռչակագրում Թուրքիային ու Ադրբեջանին դուր չեկող կետերից (ակնհայտորեն խոսքը վերաբում է Արցախին ու Հայոց ցեղասպանությանը):
Ալիևի հրապարակավ հնչեցրած այս պահանջներին Նիկոլ Փաշինյանը չի արձագանքել՝ «լռությունը համաձայնության նշան է» տարբերակով:
Հարկ է առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնել այն հանգամանքին, որ Արևմուտքն ու Թուրքիան շտապում են և փորձում ապահովագրվել (Ուկրաինայում Արևմուտքի գործերը լավ չեն ու ակնհայտ է, որ Ռուսաստանն իր ձեռքերն ազատելուց հետո զբաղվելու է Հարավային Կովկասով): Դա է պատճառը, որ Ալիևը գնում է նախագահական արտահերթ ընտրությունների, իսկ Նիկոլն ապօրինի մեթոդներով փորձում է ամրապնդել իր դիրքերը՝ իշխանազավթում իրականացնելով այն համայնքներում, որտեղ ժողովրդի քվեով ոչ ՔՊԿ-ական իշխանություն է ձևավորվել:
Թե ինչ կլինի Ալիևի պահանջների բավարարումից հետո, դժվար չէ կռահել: Հաջորդ փուլում արդեն կյանքի կկոչվի «Արևմտյան Ադրբեջան» ծրագիրը, որը Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ քաղաքացիներին հիմիկվանից հրամցնում է որպես «խաղաղության խաչմերուկ»: Բայց դա արդեն հայ ժողովրդին պետք է մտահոգի:

Пашинян и Алиев договорились за счет Армении
Вчера было распространено совместное заявление руководителей Армении и Азербайджана. Состоялся обмен пленными, но не по принципу «всех на всех», а со сдачей всех со стороны Армении и частичной сдачей – со стороны Азербайджана. То есть Алиев и Никол совместно решили удерживать в бакинских тюрьмах бывших и нынешних военно-политических руководителей Арцаха, взятых в плен, и еще несколько армянских военнопленных.
Очевидно, что крестным отцом договоренной игры Алиева и Пашиняна является Запад, задачей которого является вытеснение из нашего региона России и подготовка плацдарма против Ирана. Армения от этого ничего не выиграет, более того – проиграет. Выиграет же лично Никол Пашинян, которому, судя по всему, обещаны гарантии личной безопасности а-ля бывший кандидат в президенты Белоруссии Тизановская и, при возможности (если Армения останется на карте), – поддержка в сохранении николовской власти.
Что касается Азербайджана, то Алиев неоднократно заявлял о том, что они хотят на данный момент:
-окончательного закрытия вопроса Арцаха, с его рассмотрением в качестве части Азербайджана;
-связи между восточной частью Азербайджана и Нахиджеваном по территории Армении: расходы на эти коммуникации должна взять на себя Армения, а впоследствии они должны функционировать без таможенных препятствий (Алиев фактически требует коридор, но в иных формулировках, чтобы не помешать Николу преподнести это в Армении иначе и оболванить армянский народ);
-Армения должна сдать так называемые анклавы;
-Армения должна поменять Конституцию, отказавшись от положений Декларации независимости, которые не по душе Турции и Азербайджану (речь явным образом об Арцахе и Геноциде армян).
На эти публично озвученные требования Алиева Никол Пашинян не отвечал по варианту «молчание – знак согласия».
Стоит особо отметить, что Запад и Турция спешат и пытаются перестраховаться (на Украине дела Запада плохи, и очевидно, что после высвобождения на этом фронте Россия займется Южным Кавказом). Именно поэтому Алиев идет на внеочередные президентские выборы, а Никол посредством незаконных методов пытается укрепить свои позиции, осуществляя захват власти в тех общинах, где народным выбором сформировалась власть не от партии «Гражданский договор».
Что же будет после выполнения требований Алиева, догадаться нетрудно. На следующем этапе будет реализован план «Западный Азербайджан», который Никол Пашинян уже сегодня пытается всучить гражданам РА под видом «перекрестка мира». Однако беспокоить это должно сам армянский народ.