Սա շատ մեծ քաղաքական սխալ է. Բորդյուժան՝ ՀԱՊԿ-ի վերաբերյալ Երևանի դիրքորոշման մասին (տեսանյութ)
ՀԱՊԿ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան «Պրիմակովյան ընթերցումներ» 9-րդ միջազգային ֆորումի շրջանակներում Alpha News-ին մեկնաբանել է Հայաստանի իշխանությունների կողմից ՀԱՊԿ միջոցառումներն ու զորավարժությունները բոյկոտելը։
Այն հարցին, թե արդյոք Հայաստանի իշխանությունների ներկայիս քաղաքականությունը կարող է հանգեցնել ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալուն, Բորդյուժան ասել է.
«Այո՛, դա կարող է հանգեցնել ամեն ինչի։ Ես կարծում եմ, որ սա շատ մեծ քաղաքական սխալ է, սրանք քմահաճույքներ են, իսկ քաղաքականության մեջ քմահաճույքներն անընդունելի են։ Մենք պետք է սթափ գնահատենք իրավիճակը, և իրավիճակն այնպիսին է, որ Հայաստանը շատ բարեկամներ չունի, հատկապես նրանով շրջապատված, և մենք պետք է ամուր կառչենք յուրաքանչյուր ընկերոջից։ Եվ միգուցե այս ընկերոջը պետք է ինչ-որ բան ներել, եթե նրանք հանկարծ որոշեն, որ որոշ պետությունների գործողությունները սխալ են: Բայց ես, օրինակ, Ռուսաստանի կողմից սխալներ չեմ տեսել, ուստի կարծում եմ, որ սա ուղղակի քաղաքական սխալ է Հայաստանի ղեկավարության կողմից»։
Նա նաև պատասխանել է այն հարցին, թե Արևմուտքը կկարողանա՞ Հայաստանի անվտանգության ոլորտում փոխարինել Ռուսաստանին.
«Չեմ կարծում։ Արևմուտքը բոլորովին այլ շահեր ունի, և ամբողջ պատմությունը ցույց է տալիս, որ Արևմուտքը պայքարում է միայն իր համար, և ուրիշ ոչ մեկի համար։ Ուստի կարծում եմ, որ Հայաստանն ուներ անվտանգության համակարգ, այն պարզապես պետք էր զարգացնել ու պահպանել»։

«Это очень большая политическая ошибка»: Бордюжа – о позиции Еревана в отношении ОДКБ (видео)
Бывший генсек Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Николай Бордюжа в кулуарах IX Международного форума «Примаковские чтения» прокомментировал «Alpha News» бойкотирование армянскими властями мероприятий и учений ОДКБ.
Отвечая на вопрос, может ли нынешняя политика армянских властей привести к выходу Армении из ОДКБ, Бордюжа заявил:
«Да, может ко всему привести. Я считаю, что это очень большая политическая ошибка, это капризы, а в политике капризы недопустимы. Надо трезво оценивать ситуацию, а ситуация такова, что у Армении не так много друзей, особенно в окружении, и за каждого друга надо держаться. И, может быть, этому другу что-то прощать, если вдруг посчитали, что неправильные были действия тех или иных государств. Но я, например, никаких ошибок со стороны России не видел, поэтому я считаю, что это просто политическая ошибка руководства Армении».
На вопрос, способен ли Запад заменить Россию в сфере безопасности для Армении, бывший генсек ОДКБ ответил: «Не думаю. У Запада совершенно другие интересы. И вся история показывает, что Запад бьется только за себя, и ни за кого больше. Поэтому я считаю, что у Армении была система безопасности, ее просто нужно было бы развивать и сохранять».