«Արմնյուզը» սեփակա՞ն նախաձեռնությամբ է ուղիղ հեռարձակմամբ ցուցադրել ՀՀԿ տնտեսական համաժողովը
Երեկ կայացել էր ՀՀԿ տնտեսական համաժողովը, որը ուղիղ հեռարձակմամբ ցուցադրում էր «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությունը։
«7օր»–ը «Արմնյուզ» հեռուստաընկերության գլխավոր տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանից ճշտել է, թե արդյոք ի՞նչ սկզբունքով էր եթեր տրամադրվել՝ վճարովի՞, թե՞ անվճար, և արդյոք այլ կազմակերպությունների համաժողովի դեպքում հեռուստաընկերությունը կհամաձայնի՞ այն հեռարձակել։
Մեզ հետ զրույցում Արտակ Ալեքսանյանն ասել է, թե ուղիղ հեռարձակումը պայմանավորված էր նրանով, որ «այդ համաժողովը բացառիկ էր»։
–Բացառիկ էր այն առումով, որ եբևէ իշխող կուսակցությունը չէր արել նման համաժողով։ Երկրորդը՝ որ սա ոչ միյան իշխող կուսակցության հավաքն էր, այլ նաև կառավարության երեք տարիների գործունեությունն ու հաշվետվությունը։ Այսիքն՝ այստեղ նաև գործադիր իշխանության ներկայացվածությունն էր, և երրորդ՝ դա մեր նախաձեռնություն էր. մենք էինք ցանկանում, որ մեր հեռուստադիտողները տեղյակ լինեին, թե ինչ է կատարավում ՀՀԿ–ում, ու նաև տեսնեին, թե ինչպես է վարչապետը մոդերացիա անում, նախարարությունները ի՞նչ հաշվետվություն են տալիս։ Դա վճարովի եթեր չէր, ու դա քաղաքկան եթեր չէր,–ասել է նա։

«Армньюз» транслировал экономическую конференцию РПА по собственной инициативе?
Вчера состоялась экономическая конференция Республиканской партии Армении (РПА), которую в прямом эфире транслировала телекомпания «Армньюз».
«7or» попытался уточнить у генерального директора телекомпании «Армньюз» Артака Алексаняна, по какому принципу им был предоставлен эфир, был ли он платным, а также то, согласится ли телекомпания транслировать подобную конференцию другой организации.
В беседе с нами Артак Алексанян заявил, что организация прямой трансляции обусловлена тем, что «эта конференция была беспрецедентной».
«Она была беспрецедентной в том плане, что до этого правящая партия никогда не организовывала такую конференцию. Во-вторых, это было не только собрание правящей партии, но и отчет о ее трехлетней деятельности. То есть, на этой конференции была также представлена исполнительная власть. В-третьих, это была наша инициатива. Мы хотели, чтобы наши телезрители были в курсе того, что происходит в РПА, а также стали свидетелями того, как премьер-министр осуществляет модерацию, какие отчеты предоставляют министерства. Эфир был бесплатным и не был политическим», - заметил Артак Алексанян.