Հայաստանը, կորցնելով Ղարաբաղը, միաժամանակ սկսեց կորցնել Ռուսաստանը. Տարասով
2018 թվականի մայիսին Հայաստանում նոր քաղաքական ուժի իշխանության գալու պահից ակնհայտ դարձավ, որ Ղարաբաղը հանձնվելու է, բայց մենք չէինք ենթադրում, որ դա տեղի կունենա այնպես, ինչպես տեղի ունեցավ։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ռուս քաղաքագետ, Մերձավոր Արևելքի և Կովկասի հիմնախնդիրների փորձագետ Ստանիսլավ Տարասովը։
Նրա խոսքով` Փաշինյանը շատ հակասական, անհասկանալի հայտարարություններ է արել, այն մասին թե «Ղարաբաղը Հայաստան է, և վերջ», հետո անհասկանալի գործողություններ են իրականացվել։
«Սա խոսում է այն մասին, որ Հայաստանի կառավարությունը ղարաբաղյան հարցում գործողությունների սցենար չի մշակել և և բաց է թողել օբյեկտիվորեն հասանելի հնարավորությունները՝ պատերազմից խուսափելու, Ղարաբաղի հատուկ կարգավիճակը որոշելու, Ադրբեջանի հետ համաձայնության գալու ոչ միայն կայունացնելու իրավիճակը տարածաշրջանում, այլև Ադրբեջանի հետ նորմալ համակեցություն ապահովելու։
Հիմա՝ Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմում կրած պարտությունից հետո, երբ հայերը լքեցին Ղարաբաղը, Հայաստանը փորձում է հաշտության պայմանագիր կնքել, որն իրենց՝ հայերի կողմից կընկալվի որպես երկրորդ հանձնման ակտ։ Մենք չենք տեսնում այն ​​ռեսուրսներն ու ուժերը, որոնք կարող են օգնել հայերին»,-նշել է Տարասովը։
Հայաստանը, կորցնելով Ղարաբաղը, միևնույն ժամանակ սկսեց կորցնել Ռուսաստանը՝ որպես դաշնակից և գործընկեր, կարծում է փորձագետը։
«Հայաստանի իշխանություններն ուզում էին, որ ՀԱՊԿ երկրնե՞րը հայերի փոխարեն կռվեն։ Մենք հայերին չենք հրավիրել չէ՞ կռվելու Սիրիայում կամ Ուկրաինայում։ Հայաստանը, փչացնելով հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, հայտնվեց հեռու Կովկասյան լեռներում՝ լիակատար մեկուսացման մեջ՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողքին։ Հայաստանի իշխանությունները նայո՞ւմ են իրենց երկրի քարտեզին։ Ինչպե՞ս են նրանք քաղաքականություն վարում:
Հարցն այն է, որ Հայաստանի իշխանությունները պետք է գրագետ մոտենային այս իրավիճակին և լսեին իրենց գործընկերների առաջարկությունները։ Պուտինը բացեիբաց խոսել է Ղարաբաղի հարցը լուծելու՝ բաց թողնված հնարավորությունների մասին, որը ձեռնտու կլիներ իրենց՝ հայերին»,-հավելել է նա։

Армения, теряя Карабах, одновременно начала терять и Россию – Тарасов
С момента прихода к власти в Армении новой политической силы в мае 2018 года стало очевидно, Карабах будет сдаваться, но мы не предполагали, что именно так, как это произошло. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» заявил российский политолог, эксперт по проблемам стран Ближнего Востока и Кавказа Станислав Тарасов.
По его словам, Пашинян делал очень противоречивые, непонятные заявления о том, что «Карабах – это Армения и точка», потом осуществлялись непонятные действия.
«Это говорит о том, что правительство Армении не проработало сценарий действий по карабахскому вопросу и упустило объективно имевшиеся возможности, чтобы избежать войны, определиться с особым статусом Карабаха, договориться с Азербайджаном и не только стабилизировать обстановку в регионе, но и обеспечить нормальное сосуществование с Азербайджаном.
Сейчас, после поражения во второй карабахской войне, когда армяне покинули Карабах, Армения пытается подписать мирный договор, который самими армянами будет восприниматься как акт о второй капитуляции. Мы не видим те ресурсы и силы, которые могли бы помочь армянам», – отметил Тарасов.
Армения, теряя Карабах, одновременно начала терять и Россию в качестве союзника и партнера, считает эксперт.
«Власти Армении хотели, чтобы страны ОДКБ воевали вместо армян? Мы же не приглашали армян воевать в Сирии или на Украине? Армения, испортив отношения с Россией, оказалась далеко в горах Кавказа в полной изоляции, рядом с Турцией и Азербайджаном. Власти Армении на карту своей страны смотрят? Как они выстраивают политику?
Вопрос в том, что власти Армении должны были грамотно подходить к этой ситуации, слушать рекомендации партнеров. Путин откровенно говорил об упущенных возможностях решить карабахский вопрос так, как было бы выгодно самим армянам», – добавил он.