ՀՀ-ի դեմ ռուս-թուրք-իրանական դաշինքի ճարտարապետը
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարվել էր, Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը չի մասնակցել ԱՊՀ անդամ երկրների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների մոսկովյան հանդիպմանը։ Փոխարենը, Գրիգորյանը Երևանում ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Կովկասում բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Լուի Բոնոյին։
Դժվար է պատկերացնել իրական արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների ավելի անկեղծ արտահայտում։
Ինչ վերաբերում է միջոցառմանը, ապա Գրիգորյանի բացակայությամբ, որին փոխարինեց դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանը, մի շարք կարևոր հայտարարություններ արվեցին ինչպես հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների, այնպես էլ տարածաշրջանի անվտանգության ճարտարապետության վերաբերյալ։
Այսպես, Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևը Մոսկվայում կայացած հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ Արևմուտքը հրահրում է իրավիճակի դեգրադացիա Հարավային Կովկասում։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ արտատարածաշրջանային ուժերը դադարեն միջամտել հակամարտությանը, իսկ մինչ այդ Արևմուտքի քայլերը միայն վատթարացնում են իրավիճակը։ Պրակտիկան ցույց է տալիս, որ դա հնարավոր է միայն արտատարածաշրջանային ուժերի չմիջամտության դեպքում։ Արևմտյան երկրների գործողությունները հրահրում են տարածաշրջանում իրավիճակի դեգրադացիա և նպաստում դրանում հակասությունների պահպանմանը»,-ասել է Պատրուշևը։
Պատրուշևի ձևակերպումը հիմնականում կրկնում է այն, ինչ նախկինում ասվել է ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ Իրանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից: Վերջին օրինակներից կարելի է հիշել Իրանի գլխավոր շտաբի պետ Մուհամմեդ Բաղերիի հայտարարությունը, ով հոկտեմբերին, մեկնաբանելով Հայաստանի և ԱՄՆ-ի համատեղ զորավարժությունները, հայտարարեց, որ արտատարածաշրջանային խաղացողները մեծացնում են անկայունությունը։
«Տարածաշրջանում խաղաղությունն ու անդորրը օգուտ կբերեն բոլոր երկրներին։ Տարածաշրջանի անվտանգությունը պետք է ապահովեն տարածաշրջանի երկրները։ Արտտարածաշրջանային ուժերի առկայությունը հակասում է տարածաշրջանում խաղաղությանը»,-ասել էր նա։
Եթե վերանանք աշխարհաքաղաքական նախասիրություններից և փորձենք օբյեկտիվորեն նայել իրավիճակին, գոնե քարտեզին նայենք օբյեկտիվ, ապա կտեսնենք, որ հարավկովկասյան տարածաշրջանում անհնար է հարցեր լուծել Արևմուտքին տարածաշրջանային գործընթացներում ներգրավելով։
Համաշխարհային պրակտիկան ցույց է տալիս, որ արտատարածաշրջանային դերակատարները փոքր երկրների միջոցով մտնում են մեզ նման տարածաշրջաններ, սակայն դա հնարավոր է առաջին հերթին, եթե այս կամ այն արտատարածաշրջանային խաղացողն ունի իր աշխարհաքաղաքական շահերը, այդ շահերի պաշտպանության մեխանիզմները ինչպես նաև, եթե չկա ակտիվ դիմադրություն տարածաշրջանային խաղացողների կողմից: Հարավային Կովկասի դեպքում ԱՄՆ-ը երկար ժամանակ փորձում էր «տարածաշրջան մտնել» Վրաստանով, հիմա Հայաստանը փորձում է կատարել այդ գործառույթը։ Սակայն իրավիճակի ողջ պարադոքսը կայանում է նրանում, որ քաղաքական, տնտեսական, էներգետիկ և կոմունիկացիոն ազդեցության առումով Արևմուտքը գործնականում ազդեցություն չունի մեր տարածաշրջանում։ Ավելին, մեր դեպքում գործ ունենք մի իրավիճակի հետ, երբ այս տարածաշրջանի երեք խոշոր երկրները (Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան) միավորված են «երրորդ ուժերի»՝ իրենց ազդեցության գոտի մուտքը թույլ չտալու շուրջ։ Եվ ով փորձում է ԱՄՆ-ին ներքաշել տարածաշրջան, դառնում է Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի թիրախը։ Սա քաղաքական աքսիոմա է։
Իշխանամետ քարոզչությունը հաճախ վախեցնում է հասարակությանը «Հայաստանի դեմ ռուս-թուրքական դաշինքի» առկայությամբ, մինչդեռ իրականությունն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանն իր քաղաքականությամբ նպաստում է Հայաստանի դեմ ռուս-թուրք-իրանական դաշինքի ստեղծմանը։ Նիկոլ Փաշինյանը գործնականում այս դաշինքի ճարտարապետն է։
Իհարկե, առանց Բաքվի և անձամբ Իլհամ Ալիևի ակտիվ մասնակցության, օրինակ, արևմտյան բանակցային հարթակը չէր կարող կայանալ, սակայն Բաքվի վերջին գործողությունները՝ հրաժարումը Արևմուտքում որևէ փաստաթուղթ ստորագրելուց, ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը չի ցանկանում դառնալ թիրախ Մոսկվայի, Թեհրանի և նույնիսկ Անկարայի համար։
Իրականությունն այն է, որ Հայաստանի ղեկավարության կանխամտածված քայլերը, որոնք ուղղված են Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների վատթարացմանն ու սաբոտաժին, կհանգեցնեն Ռուսաստանի և Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի, Թուրքիայի և Իրանի միջև էլ ավելի մեծ մերձեցմանը, և այս «բարեկամությունը» կլինի Հայաստանի դեմ։ Բոյկոտելով ԱՊՀ-ի կամ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում միջոցառումները, հրաժարվելով ՀԱՊԿ-ի ռազմատեխնիկական օգնությունից՝ Հայաստանը Ադրբեջանին հնարավորություն է տալիս «իր թիկունքում» բանակցել Ռուսաստանի հետ։
Կասկածից վեր է այն թեզը, որ Հայաստանն իր ներկա իրավիճակում կարիք չունի առաջնորդվելու «ռուսամետ», «արևմտամետ», «թուրքամետ» հասկացություններով, քանի որ քաղաքականությունը ռացիոնալ երևույթ է և պետք է միշտ գնահատել առկա իրողությունները և դրանց հիման վրա մշակել և շթկել քաղաքականությունը: Այն դերակատարները, ովքեր սա չեն հասկանում, միշտ անուղղելի վնաս են կրում։ Սա նույնպես քաղաքական աքսիոմա է։
Ով հրաժարվում է կոմպլեմենտար քաղաքականությունից, ով հաշվի չի առնում աշխարհաքաղաքական ու աշխարհագրական իրողությունները, ապա այդպիսի դերակատարը ծանր հարվածներ է ստանում։ Կա միայն ռացիոնալ քաղաքականություն: Կա մի իրողություն, որը պետք է ճիշտ գնահատել՝ Հայաստանի այսօրվա շահը պետականության պահպանումն է: Իսկ պետականությունը պահպանելու համար պետք է սկսել գոնե շուրջը նայելուց` համոզվելով, որ որոշ քաղաքական գործիչների գլխում առկա մենտալ քարտեզը գոնե ձգտում է համընկնել աշխարհագրական քարտեզի հետ։

Архитектор русско-турецко-иранского союза против Армении
Как ранее и было заявлено, Секретарь Совбеза Армении Армен Григорян отказался от участия в московской встрече глав Совбезов стран-членов СНГ. Вместо этого Григорян в Ереване принял старшего советника госсекретаря США по переговорам на Кавказе, сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США Луиса Боно.
Более откровенного выражение реальных внешнеполитических приоритетов сложно себе представить.
Что же касается мероприятия, то в отсутствии Григоряна, которого заменял посол Вагаршак Арутюнян, прозвучал ряд важнейших заявлений, касающихся как армяно-азербайджанских отношений, так и архитектуры безопасности региона в целом.
Так, секретарь Совета безопасности РФ Николай Патрушев на встрече в Москве заявил о том, что Запад провоцирует деградацию обстановки на Южном Кавказе.
«Урегулирование между Азербайджаном и Арменией возможно лишь тогда, когда в конфликт перестанут вмешиваться внерегиональные силы, а пока «шаги Запада только усугубляют обстановку. Практика показывает, что это возможно исключительно при условии невмешательства внерегиональных сил. Действия стран Запада провоцируют деградацию обстановки в регионе и способствуют сохранению в нем противоречий», – заявил Патрушев.
Формулировки Патрушева, во многом повторяют то, что ранее говорили высокопоставленные чиновника как в Турции, так и в Иране. Из последних примеров можно вспомнить заявление главы Генштаба Ирана Мухаммеда Багери, который в октябре комментируя совместные учения Армении и США заявил о том, что внерегиональные игроки усиливают нестабильность.
«Мир и спокойствие в регионе пойдет на пользу всех стран. Безопасность региона должны быть обеспечена странами региона. Присутствие внерегиональных сил противоречит миру в регионе», – заявил он.
Если абстрагироваться от геополитических пристрастий и попытаться объективно взглянуть на ситуацию, объективно взглянуть хотя бы на карту, то можно увидеть, что в регионе Южного Кавказа невозможно решать вопросы посредством вовлечения в региональные прцоессы Запада.
Мировая практика показывает, что в регионы подобные нашим внерегиональные акторы вступают посредстам малых стран, однако это бывает возможно в первую очередь в том случае, если у того или иного внерегионального игрока есть свои геополитические интересы, механизмы защиты этих интересов, а также если отсутствует сопротивление региональных игроков. В случае с Южным Кавказом США долгое время пытались «войти в регион» через Грузию, сейчас эту функцию пытается исполнить Армения. Однако весь парадокс ситуации заключается в том, что как по части политического, так и экономического, энергетического, коммуникационного влияния в нашем регионе Запада практически нет. Более того, в нашем случае мы имеем дело с ситуацией, когда три крупные страны этого региона (Россия, Иран и Турция) объединены вокруг того, чтобыне допустить проникновения в из зону влияния «третьих силы». И тот, кто пытается привести в регион США, тот становится мишенью для удара и для России, и для Турции, и для Ирана. Это политическая аксиома.
Про-властная пропаганда зачастую пугает общество существованием некоего мифического «русско-турецкого союза против Армении», тогда как реальность такова, что своей политикой Никол Пашинян сам способствует созданию русско-турецко-иранского союза против Армении. Никол Пашинян – практически архитектор этого союза.
Безусловно, без «деятельного участия» Баку и лично Ильхама Алиева не могла состояться и западная переговорная площадка, однако последние действия Баку по отказу от подписания каких-либо документов на Западе демонстрирует, что в Азербайджане не желают становится мишенью критики и конкретных действия со стороны Москвы, Тегерана и даже Анкары.
Реальность такова, что целенаправленные шаги армянского руководства, нацеленные на ухудшение, саботаж отношений с РФ, приведут к ещё большему сближению России и Азербайджана, России и Турции, Турции и Ирана, и вся эта «дружба будет против Армении». Бойкотируя мероприятия в рамках СНГ или ОДКБ, отказываясь от военно-технической помощи ОДКБ, Армения дает возможность Азербайджану «за ее спиной» договариваться с Россией.
Сомнению не подлежит тезис о том, что не нужно Армении в её нынешнем положении нельзя руководствоваться такими понятиями, как «пророссийский», «прозападный» «про-турецкий», поскольку политика – рациональное явление и всегда следует оценивать существующие реалии и исходя из них конструировать и корректировать свою политику. Те же акторы, которые не делают это – всегда получают непоправимый урон. Это также политическая аксиома.
Тот, кто отказывается от комплиментарной политики, кто не учитывает геополитические и географические реалии, то такой актор получает жестокие удары. Существует лишь рациональная политика. Существует реальность, которую следует грамотно оценить. Сегодняшний интерес Армении – сохранение государственности. А для того, чтобы государственность сохранить, следует начать хотя бы с того, чтобы оглянуться вокруг, и сделать так, чтобы существующая в головах некоторых политиков ментальная карта, хотя бы стала стремиться совпасть с реально существующей географической картой.