Աֆղանստանում բենզատարի պայթյունի հետևանքով 10 մարդ է զոհվել
«Ֆրանս պրես» գործակալությունը հայտնում է, որ Աֆղանստանի Փարվան գավառում բենզատարի պայթյունը խլել է առնվազն 10 մարդու կյանք։ Եվս 20 մարդ վնասվածքներ է ստացել։
Գործակալության տվյալների համաձայն՝ հոկտեմբերի 25–ի երեկոյան երկու պայթյուն է տեղի ունեցել։ Սկզբում բենզատարին ամրացված ռումբի պայթյունից բաքում անցք է առաջացել։ Երբ մեքենայի մոտ մարդիկ են ժողովվել, որպեսզի հավաքեն վառելանյութը, տեղի է ունեցել երկրորդ պայթյունը։ Թե ինչն է երկրորդ պայթյունի պատճառը, առայժմ անհայտ է։
Աֆղանական «Բախտար» գործակալության տվյալներով՝ բենզատարը պատկանում էր կոալիցիոն ուժերին։
Մինչ այժմ պայթյունի պատասխանատվությունը ոչ ոք իր վրա չի վերցրել։ «Lenta.ru»—ն տեղեկացնում է, որ միջազգային ուժերին վառելանյութ մատակարարող բենզատարները հաճախակի պայթեցնում են «Թալիբան»–ը և իսլամական այլ կազմակերպություններ։

Взрыв бензовоза в Афганистане: 10 погибших, более 20 раненых
По меньшей мере десять человек погибли при взрыве бензовоза на севере Афганистана в провинции Парван. Об этом сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на «Agence France-Presse». Более 20 человек были ранены.
Согласно информации, которую приводит «Associated Press», погибли пять человек, ранены 45.
По данным AFP, вечером во вторник, 25 октября, произошли два взрыва. Сначала из-за подрыва бомбы, прикрепленной к бензовозу, в цистерне образовалось отверстие. Когда вокруг машины собрались люди, чтобы набрать топлива, произошел второй взрыв. Что послужило его причиной, неясно.
По данным афганского агентства «Bakhtar», бензовоз принадлежал коалиционным силам. Как сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу губернатора Парвана, топливозаправщик направлялся на базу ВВС США в Баграме и взорвался недалеко от базы.
Ответственность за взрыв пока никто на себя не взял. Бензовозы, доставляющие топливо международным силам, нередко подрывают "Талибан" и другие исламистские группировки.