ԼՂ հարցով Մինսկի խմբի ճակատագրի վերաբերյալ որոշումը լիազորված է ընդունել ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհուրդը. Ռուսաստանի ԱԳՆ
Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Մինսկի խմբի ճակատագրի վերաբերյալ ֆորմալ որոշում լիազորված է ընդունել ԵԱՀԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհուրդը: Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Պատասխանելով տարածաշրջանում տեղի ունեցող վերջին իրադարձությունների ֆոնին ՄԽ ապագայի մասին հարցին՝ նա նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին «կանաչ լույս» են տվել Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության խորհրդի (ԵԱՀԽ, այն ժամանակ կազմակերպությունն այդպես էր կոչվում) 1992-ի մարտի 24-ի լրացուցիչ հանդիպումների ամփոփիչ փաստաթղթերը:
Ավելի ուշ՝ 1994 թվականի դեկտեմբերի 6-ին, Բուդապեշտում ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհուրդը ստեղծեց Մինսկի խմբի համանախագահների մշտական ​​ձևաչափը։ Զախարովան հիշեցրել է, որ 1997 թվականի հունվարից նրանք եղել են Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան։
«2022 թվականի փետրվարի 24-ին Փարիզի նախաձեռնությամբ, Վաշինգտոնի անմիջապես աջակցությամբ, ֆրանսիացի և ամերիկացի համանախագահները կամայականորեն (այսինքն՝ առանց ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի հավանության), առանց որևէ խորհրդակցության կամ նույնիսկ պատճառների բացատրության, հրաժարվեցին շփվել իրենց ռուս գործընկերոջ հետ»,-ասաց նա:
Այսպիսով, Միացյալ Նահանգները և Ֆրանսիան կոպտորեն խախտեցին ԵԱՀԿ անունից իրենց վերապահված պարտականությունները և հանուն իրենց շահերի մոռացության մատնեցին տարածաշրջանի պետությունների և ժողովուրդների կարիքներն ու ձգտումները, հավելել է նա։
Զախարովայի խոսքով, «բացառապես արևմտյան համանախագահության մեղքով Մինսկի խմբի հիմնականում եզակի մեխանիզմը դադարեց աշխատել դրա լուծրման մասին սեպտեմբերի 28-ի հրամանագրի հրապարակումից շատ առաջ»:
«Վաշինգտոնը և Փարիզը դեռ չեն համարձակվել մեզ հայտնել իրենց բացահայտ դեմարշի պատճառները»,-ասել է Զախարովան։
Ինչ վերաբերում է Մինսկի խմբի ճակատագրին, ապա այս հարցի վերաբերյալ պաշտոնական որոշումն իրավասու է ընդունել այն ստեղծած միջազգային կառույցը, այն է՝ ԵԱՀԿ Նախարարների խորհուրդը, եզրափակել է Զախարովան։

Решение о судьбе Минской группы по Карабаху уполномочен принимать СМИД ОБСЕ – Захарова
Формальное решение о судьбе Минской группы по Нагорному Карабаху уполномочен принимать СМИД ОБСЕ. Об этом заявила РИА «Новости» официальный представитель МИД России Мария Захарова.
Отвечая на вопрос о будущем МГ на фоне последних событий в регионе, она указала, что «зеленый свет» Минской группе ОБСЕ по Нагорному Карабаху (МГ) дали итоговые документы дополнительной встречи Совета СБСЕ (Совещания по безопасности и сотрудничеству в Европе), как тогда называлась Организация, от 24 марта 1992 года». Позднее, 6 декабря 1994 года, СМИД ОБСЕ в Будапеште учредил постоянно действующий формат сопредседателей Минской группы. Захарова напомнила, что с января 1997 года ими являются Россия, США и Франция.
«24 февраля 2022 года по инициативе Парижа, тут же поддержанной Вашингтоном, французский и американский сопредседатели самовольно (то есть без одобрения со стороны СМИД ОБСЕ), без каких-либо консультаций и даже объяснения причин отказались от взаимодействия с российским коллегой», – сказала она.
Тем самым США и Франция грубо нарушили возложенные на них от имени ОБСЕ обязанности и в угоду собственным интересам предали забвению нужды и чаяния государств и народов региона, добавила она.
По ее словам, «исключительно по вине западного сопредседательства во многом уникальный механизм Минской группы прекратил работу задолго до публикации 28 сентября указа» о ее роспуске.
«Причины своего вопиющего демарша Вашингтон и Париж не отважились назвать нам до сих пор», – сказала Захарова.
Что касается судьбы Минской группы, то формальное решение на этот счет уполномочен принимать международный институт, который ее создал, а именно – СМИД ОБСЕ, заключила Захарова.