Թուրքիայում զոհերի թիվը հասել է 279–ի, վիրավորներինը՝ 1300–ի
«Սինհուա» գործակալությունը հայտնում է, որ Թուրքիայի փոխվարչապետ Բյուլենտ Առինչը հայտարարել է, որ կիրակի երկրի արևելքում տեղի ունեցած հզոր երկրաշարժի հետևանքով զոհվածների թիվը հասել է 279–ի։
Նախարարների խորհրդի նիստից հետո տված ասուլիսում Առինչն ասել է, որ բնության տարերքի հետևանքով ավերվել է 2262 շենք, 1300 մարդ վիրավորվել է։ Ներկա պահին 51 երկրների ղեկավարներ ցավակցական հեռագրեր են ուղարկել Թուրքիայի ղեկավարությանը։
Տուժածներին օգնելու համար ուղարկվել է «շտապ օգնության» 450 ավտոմեքենա։ Թուրքիայի Կարմիր կիսալուսնի հասարակությունն արդեն տրամադրել է 12891 վրան, 25229 ծածկոց, ինչպես նաև մեծ քանակությամբ սննդամթերք։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 23–ին՝ տեղական ժամանակով 13։41 րոպեին, Թուրքիայի Վան գավառում տեղի է ունեցել 7.2 մագնիտուդ ուժգնությամբ հզոր երկրաշարժ, որի էպիկենտրոնը գտնվում էր Թաբանլի գյուղում։

Число погибших при землетрясении в Турции достигло 279 человек, ранены 1300
Вице-премьер Турции Бюлент Арынч объявил, что число жертв сильного землетрясения, произошедшего в воскресенье на востоке страны, возросло до 279 человек, сообщает «Газета.Ru» со ссылкой на «Синьхуа».
На пресс-конференции после заседания кабинета министров Арынч сказал, что в результате стихии разрушены 2262 здания, 1300 человек получили травмы. К настоящему времени руководители 51 страны и региона направили правительству и руководству Турции телеграммы соболезнования.
На поиск и спасение пострадавших были направлены 450 машин «скорой помощи». Общество Красного Полумесяца Турции уже предоставило пострадавшим районам 12891 палатку, 25229 одеял, 21 передвижную кухню, а также большое количество продуктов питания. В подавляющем большинстве пострадавших районов решены проблемы со снабжением срочно необходимыми материалами и пищевыми продуктами.
В воскресенье в 13.41 по местному времени в провинции Ван на востоке Турции произошло землетрясение магнитудой 7,2, его эпицентр находился в деревне Табанли.