«Human Rights Watch»–ը պահանջել է քննել Քադաֆիի 53 կողմնակիցների մահը
«Ալ Ջազիրա» հեռուստաալիքը հաղորդում է, որ «Human Rights Watch» իրավապաշտպան կազմակերպությունը հայտնաբերել է Մուամար Քադաֆիի ենթադրյալ կողմնակիցների մարմինները, որոնց նախորդ շաբաթ կրակել էին Սիրտ քաղաքի հյուրանոցներից մեկում։
Լրատվամիջոցների տվյալների համաձայն՝ իրավապաշտպանները հայտնաբերել են մարմիններն այն պահին, երբ բնակիչները դրանք տեղավորում էին պարկերի մեջ և պատրաստվում հողին հանձնել։
«Ոմանց ձեռքերը կապված են եղել մեջքներին, երբ նրանց սպանել են»,–«CNN»–ը մեջբերել է արտակարգ իրավիճակների տնօրեն Փիթեր Բուկերտի խոսքերը։
Քաղաքի բնակիչները պատմել են, որ սպանվածների մի մասը Քադաֆիի կողմնակիցներն էին, իսկ մնացածը Սիրտ քաղաքի բնակիչներն էին։
Իրավապաշտպան կազմակերպությունները կոչ են արել Լիբիայի ազգային անցումային խորհրդին անմիջապես բացահայտել Քադաֆիի կողմնակիցների սպանությունը և դատապարտել մեղավորներին։

«Human Rights Watch» призывает расследовать гибель 53 сторонников Каддафи
Правозащитная организация «Human Rights Watch» призывает Национальный переходный совет Ливии начать расследование массового убийства сторонников полковника Муаммара Каддафи в Сирте, говорится в сообщении, опубликованном в понедельник на сайте организации, передает «Интерфакс».
"Мы обнаружили 53 тела, предположительно сторонников Каддафи, в заброшенном отеле в Сирте, все они застрелены, у некоторых руки связаны за спиной, - заявил директор по чрезвычайным ситуациям Питер Букерт. - Мы требуем, чтобы ливийские власти обратили на это внимание, провели расследование и призвали к ответственности виновных".
Отверстия от пуль и пустые магазины АК-47 указывают на то, что многие из погибших были расстреляны на месте. Состояние тел свидетельствуют о том, что люди были убиты примерно неделю назад.
В сообщении отмечается, что район города, в котором находился отель, был в руках бойцов НПС из Мисураты.
Ранее эта организация сообщила об обнаружении 10 тел в водохранилище в другой части Сирта. Их личности не установлены.