ՀՀ ԱԻ վարչություն. «Սա Թուրքիայի նոր երգն է»
Թուրքական լրատվամիջոցները տեղեկատվություն են հրապարակել, որ Թուրքիայի ատոմային էներգիայի կազմակերպությունը (TAEK) հաղորդում է տարածել, թե Վանում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով վնասվել է Հայաստանի ատոմակայանը:
Ըստ TAEK–ի՝ ներկա պահին Մեծամորի ատոմակայանում աշխատանքներ են ընթանում երկրաշարժի հետևանքները վերացնելու համար: Թուրքական կողմը հավաստիացնում է անգամ, որ ատոմակայանում արտահոսք է տեղի ունեցել:
Սրան ի պատասխան՝ Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների վարչությունը իր պաշտոնական կայքում գրում է, թե սա Թուրքիայի նոր երգն է։
Հաղորդագրությունում մասնավորապես ասված է.
–Հոկտեմբերի 23–ին Վան քաղաքի մոտակայքում տեղի ունեցած երկրաշարժի ուժգնությունն էպիկենտրոնային գոտում կազմել է 9–10 բալ։ Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի հեռավորությունն էպիկենտրոնային գոտուց կազմում է մոտ 160 կմ։ ՀՀ տարածքում երկրաշարժը զգացվել է 3–5 բալ ուժգնությամբ։ ՀԱԷԿ–ում երկրաշարժի ուժգնությունը եղել է 4 բալ, և ատոմակայանին որևէ վնաս չի եղել ու չէր կարող լինել, քանի որ այն հաշվարկված է առնվազն 9 բալ ուժգնության համար։ Ավելին` Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժը ՀՀ տարածքում որևէ բնակավայրի, որևէ շենքի կամ շինության որևէ վնաս չի հասցրել։ ՀԱԷԿ–ի գլխավոր տնօրեն Գագիկ Մարկոսյանը տեղեկացրեց, որ երկրաշարժ իրենց մոտ զգացվել է ընդամենը 2–3 բալ ուժգնությամբ, որի մասին նույնիսկ ավելորդ է խոսել, իսկ Հայկական ատոմակայանը սեպտեմբերի 11–ից կանգնած է պլանային վերանորոգման աշխատանքների։

Армянская АЭС не пострадала от землетрясения в Турции
Турецкие СМИ распространили информацию о том, что по данным Организации атомной энергии Турции (TAEK),  в результате землетрясения в Ване 23 октября пострадала Армянская АЭС. По этим сведениям, в настоящее время в АЭС в Мецаморе ведутся работы по ликвидации последствий землетрясения. Кроме того, турецкая сторона даже заверяет, что в АЭС произошла утечка.
Однако Управление по чрезвычайным ситуациям Армении опровергло эту информацию. В сообщении управления отмечается, что мощность произошедшего 23 октября в провинции Ван землетрясения в эпицентре составила 9-10 баллов; расстояние между Армянской АЭС и зоной эпицентра составляет около 160 км; магнитуда землетрясения на территории Армении была равна 3-5 баллам. Кроме того, как сообщили в управлении,  мощность толчков в Армянской АЭС составила  4 балла, и землетрясение не нанесло никакого ущерба станции, поскольку она рассчитана для землетрясений силой 9 баллов, как минимум. Более того, от произошедшего 23 октября в Турции землетрясения на территории РА не пострадало ни одно здание. По сообщению главного директора Армянской АЭС   Гагика Маркосяна, землетрясение на станции ощущалось силой в 2-3 балла и об ущербе не может быть и речи. По его словам, с 11 сентября по 27 октября Армянская АЭС приостановлена на планово-профилактические работы.