Քադաֆիի հաշիվներում ավելի քան 200 մլրդ դոլար է պահվում
Լիբիայի նախկին առաջնորդ Մուամար Քադաֆիի արտերկրի բանկային հաշիվները, ինչպես նաև ոսկե պահուստների և ներդրումների ակտիվները կազմում են ավելի քան 200 մլր դոլար, ինչը երկու անգամ ավելի է Լիբիայի նախապատերազմյան տարեկան արտադրության ծավալի ցուցանիշից։ Այս մասին հայտնում է «Los Angeles Times» օրաթերթը՝ հղում անելով Լիբիայի նոր ղեկավարության ներկայացուցիչներին։
Պարբերականի տվյալներով՝ այդ գումարը երկու անգամ գերազանցել է Քադաֆիի կարողության ավելի վաղ արված ենթադրության չափը, ըստ որի այն կազմում է 100 մլրդ դոլար։ Եթե Ջամախիրիայի նախկին առաջնորդի հարստությունը բաժանվի Լիբիայի բնակչության թվաքանակի վրա, ապա յուրաքանչյուր քաղաքացի կստանա 30 հազար դոլար։
Թե ինչ միջոցով են ստացվել Քադաֆիի կարողության այդ տվյալները, առայժմ հայտնի չէ։
Գարնանը սառեցվել էին ԱՄՆ բանկերում պահվող լիբիական իշխանությունների հաշիվները, որոնք կազմում էին 37 մլրդ դոլար։ Եվս 30 մլրդ դոլարի ակտիվներ էլ սառեցվել էին Եվրոպայի բանկերում։ Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում արևմտյան երկրների կառավարությունները վերականգնել են լիբիական սառեցված ակտիվների որոշակի մասը այդ միջոցներով մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու համար։

Каддафи вывез из Ливии 200 миллиардов долларов
Бывший ливийский лидер Муаммар Каддафи вывез из страны в общей сложности 200 миллиардов долларов. Такие данные, как передает «Lenta.ru», приводит газета Los Angeles Times. Эта сумма, как отмечает издание, вдвое превосходит предыдущую оценку хищений Каддафи.
Согласно результатам расследования, проведенного США, странами ЕС и новыми властями Ливии, покойный ныне лидер джамахирии хранил деньги на банковских счетах в практически всех крупнейших государствах мира, включая многие страны Ближнего Востока и Юго-Восточной Азии. Кроме того, он вкладывал средства в недвижимость, а также инвестировал в некоторые проекты за рубежом.
Формально открывателями большинства счетов выступали государственные учреждения, такие как Центральный банк Ливии, Ливийская нефтяная корпорация и "Ливийское управление инвестиций". Однако, как уверяют авторы исследования, Каддафи и члены его семьи имели возможность снять с этих счетов любую сумму денег, а доходы от большинства акций поступали не в госбюджет, а лично Каддафи и его окружению. Официального подтверждения результатов расследования пока нет.
Отметим, что уже после начала гражданской войны между сторонниками и противниками Каддафи США заморозили финансовые активы Каддафи на сумму 37 миллиардов долларов. Правительства Франции, Италии, Великобритании и Германии, в свою очередь, заблокировали активы Каддафи на 30 миллиардов долларов. Впоследствии США и страны ЕС пообещали передать средства Каддафи мятежному правительству Ливии - Национальному переходному совету.