ՆԱՏՕ–ն մտադիր է հոկտեմբերի 31–ին դադարեցնել ռազմական գործողությունները Լիբիայում
«ՌԻԱ նովոստի»–ն փոխանցում է, որ ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը հայտարարել է, թե Լիբիայի ռազմական գործողության թիրախը Մուամար Քադաֆիի ոչնչացումը չէր։
«Ո՛չ Քադաֆին, ո՛չ այլ դեմքեր մեր գործողության թիրախները չէին»,– ուրբաթ օրը Բրյուսելում ընդգծել է Ռասմուսենը Լիբիայի վերաբերյալ ՆԱՏՕ–ի խորհրդի ավարտից հետո։
Հյուսիսատլանտյան դաշինքի 28 անդամ–երկրների դեսպանները հինգ ու կես ժամ տևած նիստի արդյունքներում նախնական որոշում է ընդունվել հոկտեմբերի 31–ին դադարեցնել Լիբիայի ռազմական գործողությունները։
Ռասմուսենի խոսքերով՝ ՆԱՏՕ–ի խորհրդի անդամները միաձայն որոշում են կայացրել դադարեցնել ռազմական գործողություննները Լիբիայում։
«Պաշտոնական որոշումը կընդունվի հաջորդ շաբաթվա սկզբին»–նշել է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղարը։

Генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен заявил, что альянс планирует свернуть операцию в Ливии до 31 октября.
При этом, как сообщает «РосБалт» со ссылкой на «BBC», Расмуссен подчеркнул, что руководство Альянса приняло предварительное решение прекратить операцию в небе над Ливией 31 октября. Официально об этом будет объявлено на следующей неделе.
Как отметил генсек НАТО, после встречи послов 28 стран-членов альянса, в руководстве Альянса есть понимание того, что "операция очень близка к завершению".
НАТО завершит операцию в Ливии до 31 октября