Գ. Հարությունյան. «Բանակում տիրող իրավիճակը մտահոգիչ է»
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով զինված ուժերի համակարգից՝ ՀՀ ՊՆ առնընթեր հասարակական խորհրդի նախագահ Գեղամ Հարությունյանն ասել է, որ բանակի իրավիճակը մտահոգիչ է բոլորի համար։
Նա նշել է, թե բանակում տիրող իրավիճակի փոփոխության պահանջը ոչ միայն գալիս է հասարակությունից, այլ դա նաև բանակի ներքին պահանջն է։ Այս խնդրի անտեսումն էլ, ըստ բանախոսի, որոշակի ձևախեղումների պատճառ է դարձել։
–Ստացվում է, որ բանակը և հասարակությունը հայտնվում են հակադիր բեևռներում,–նկատել է Գ. Հարությունյանը։
Նրա խոսքերով՝ զոհ, հերոս և հակահերոս պատկերացումներից այսօր երևում է միայն զոհը։
–Բանակն իր հավաքականությամբ հանդես է գալիս հակահերոսի դերում, այնինչ անհատը, որը զոհի պատճառ է եղել, չի ներկայացվում և չի ընկալվում որպես այդպիսին,–մտահոգություն է հայտնել Գ. Հարությունյանը։

Говоря на сегодняшней встрече с журналистами о системе вооруженных сил Армении, председатель общественного совета при Министерстве обороны РА Гегам Арутюнян заявил, что ситуация в армии беспокоит всех.
По его словам, требование изменения царящей в армии ситуации исходит не только от общества, но и является внутренним требованием армии. Игнорирование этой проблемы, как отметил Арутюнян, стало причиной некоторого искажения ситуации.
«Выходит, что армия и общество оказываются на противоположных полюсах», - заметил он
По мнению Гегама Арутюняна, среди понятий «жертва», «герой» и «антигерой» сегодня налицо лишь жертва.
«Армия во всей своей коллективности выступает в роли антигероя, в то время как личность, которая стала причиной появления жертвы, не представляется и не воспринимается как таковая», - заявил он.
Гегам Арутюнян: «Ситуация в армии беспокоит всех»