Սիրիայում անկարգությունների հետևանքով վերջին օրվա ընթացքում զոհվել է 15 մարդ
Սիրիական տարբեր քաղաքներում կառավարական ուժերի հետ բախումների հետևանքով զոհվել է 15 մարդ։ Այս մասին հաղորդում է «Ալ Ջազիրա» հեռուստաալիքը՝ հղում անելով «Սիրիական հեղափոխության համակարգող խորհրդին»։
Հինգ մարդ է զոհվել Դերաա գավառի Ալ Հիրակ քաղաքում, երեքը՝ Հոմս գավառում, երկուսը սպանվել են երկրի արևելքում գտնվող Դեյր ազ Զոր և Իրաքին սահմանակից Ալ Բուկմալ քաղաքներում։
Սիրիական իրավապաշտպանները նշում են, որ անվտանգության մարմինները զանգվածային ձերբակալություններ են իրականացնում Հարաստա և Հումուրիա քաղաքներում, ինչպես նաև Ալ Գուտա շրջանում։ Նրանց հաղորդմամբ՝ բավական մեծ թվով դիպուկահարներ են նկատվում շենքերի կտուրներում, ինչպես նաև ծանր հրետանիով բանակային ավտոմեքենաներ։
Սիրիայում արդեն յոթ ամիս շարունակվում են հակակառավարական ցույցերը, որոնք սկսվել են մարտի կեսերից երկրի հարավում գտնվող Դերաա քաղաքում, որտեղից և տարածվել ամբողջ երկրով մեկ։ ՄԱԿ–ի տվյալների համաձայն՝ զոհվածների թիվն անցել է 3000–ի սահմանը։ Իսկ Սիրիայի իշխանությունները հաղորդում են 1500 զոհի մասին։

Жертвами беспорядков в Сирии за последние сутки стали 15 человек
Пятнадцать человек погибли за последние сутки в различных сирийских городах в результате столкновений с правительственными силами, передает «РИА Новости» со ссылкой на спутниковый телеканал "Аль-Джазира" со ссылкой на "Координационный совет сирийской революции".
Пять человек были убиты в городе Аль-Хирак провинции Дераа, трое - в провинции Хомс, ещё два человека погибли в городе Дейр-аз-Зор на востоке страны и в городе Аль-Букмаль на границе с Ираком. Во вторник погибли пять человек.
Сирийские правозащитники отмечают, что органы безопасности проводят массовые аресты в городках Хараста, Хумурийя и в районе Аль-Гута. По их сообщениям, там замечено огромное количество снайперов на крышах домов, а также армейские машины с тяжелыми пулеметами. Органы безопасности и армия запрещают студентам и служащим выходить из домов к месту своей учебы и работы.