Պետությունը տնամերձ բոստանդ չէ, Արցախն էլ խորթ զավակ չէ, Նիկո՛լ
Երբ Նիկոլ Փաշինյանը շրջանառության մեջ դրեց «Հայաստանն իմ Օջախն է, Ժողովուրդն իմ Ընտանիքն է» կարգախոսը, դա ցույց էր տալիս իր իրական վերաբերմունքը պետության ու ժողովրդի նկատմամբ։
Այդ կարգախոսը «թարգմանաբար» նշանակում էր «Հայաստանն իմ տնամերձ բոստանն է, պետական բյուջեն իմ գրպանի փողն է, ժողովուրդն իմ օգտագործման մատերիալն է»։
Երեկ նա արցախցիների վրա մատ էր թափ տալիս, թե բա՝ ձեններդ կտրեք, թե չէ փողերը կկտրեմ։
Նախ ո՞վ ես դու, որ փող կտրես։ Դա քո փողը չէ, դա ՀՀ քաղաքացիների հարկերից վճարած հանրային միջոցներն են և այդ փող տալն այն նվազագույնն է, որ պետք է արվի պատանդի կարգավիճակում հայտնված արցախցիների համար։
Եվ ամենակարևորը՝ Արցախի իշխանություններ և Արցախի ժողովուրդ, չվախենա՛ք սրա փողային շանտաժից, ղալաթ կանի, թե փողը կկտրի։ Մի՛ ընկրքեք դրա շանտաժների առաջ ու քաջալերեք Արցախի խորհրդարանի պատգամավոր Նելլի Գրիգորյանին, որ մյուսները նրա պես հռետորաբանություն կիրառեն, այլ ոչ թե նիկոլական ճնշումների ներքո Արցախի ԱԺ նախագահ հեռացրեք պաշտոնից։
Ով Արցախին դիտարկում է որպես խորթ զավակ, ինքն է խորթը և մերժվածը։ Բոլորիս գործն այդ մերժվածին պետությունից խորթացնելն է։
«Մայր Հայաստան»ժողովրդական շարժման համակարգողԱնդրանիկ Թևանյանի ֆեյսբուքյան էջից

Государство не твой приусадебный участок, а Арцах не сводный ребенок, Никол!
Когда Никол Пашинян ввел в оборот лозунг «Армения – мой очаг, народ – моя семья», это показало его реальное отношение к государству и народу.
В «переводе» этот лозунг означал «Армения – мой приусадебный участок, государственный бюджет – мои карманные деньги, народ – мой расходный материал».
Вчера он грозил арцахцам пальцем, мол, замолчите, или я урежу вам деньги.
Во-первых, кто ты такой, чтобы урезать деньги? Это не твои деньги, это сформированные из уплаченных гражданами налогов общественные средства, и выплата этих денег – то минимальное, что должно предприниматься для оказавшихся в статусе заложников арцахцев.
И самое главное: власти и народ Арцаха, не бойтесь его денежного шантажа – он не посмеет урезать деньги. Не поддавайтесь его шантажу и поддерживайте депутата парламента Арцаха Нелли Григорян, чтобы остальные тоже применяли схожую с ней риторику, а не отстраняйте под николовским давлением спикера НС Арцаха.
Воспринимающий Арцах неродным ребенком сам чужд и отвергнут. Задачей всех нас является отчуждение от государства этого отвергнутого.