Պետք է հասկանանք, որ անվտանգության գլխավոր սպառնալիքը գալիս է Թուրքիայից՝ որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ. Բաղդասարով (տեսանյութ)
«Եթե այդ պլացդարմը հայտնվի ՆԱՏՕ-ի վերահսկողության տակ, դա ոչ մի ընդհանուր բան չի ունենա Ռուսաստանի Դաշնության ազգային անվտանգության հետ»,- Alpha Newsroom-ի ուղիղ եթերում հայտարարել է Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների ուսումնասիրության կենտրոնի տնօրեն Սեմյոն Բաղդասարովը (@sbagdasarov) ։
«Ռուսաստանում շատ բաներ չեն հասկանում։ Նրանցից շատերը, ովքեր մեզ մոտ զբաղվում են այդ հարցով, նույնիսկ աշխարհագրությանը ծանոթ չեն։ Եթե նայեք Ուկրաինայի հակամարտության տարածաշրջանին, դեպի Սև ծով՝ դեպի Հարավային Կովկաս ելքով, կհասկանա՞ք, թե ինչի մասին է խոսքը։ Ստեղծվում է նման աշխարհաքաղաքական հակադիր ճակատ։ Եթե Ռուսաստանը հեռանա Հարավային Կովկասից, դրանով ամեն ինչ չի ավարտվի։ Հարավային Կովկասում կամրապնդվի Թուրքիան՝ որպես Միացյալ Նահանգների հավատարիմ զինակից։ Եվ հիմա հատկապես շատերը պետք է հեռացնեն մուգ ակնոցները եւ նայեն իրականությանը: Պարոն Էրդողանի վերջին գործողություններից հետո նա ինչպես եղել է, այնպես էլ կմնա ՆԱՏՕ-ի անդամ, իսկ վերջին իրադարձությունները խոսում են այդ մասին, և այդ ժամանակ Ռուսաստանում շատ դժվար ժամանակներ կգան։ Ահա վերջերս՝ 90-ականներին, ով էր համար հորինել քաղաքական արմատական շարժումներ և այլն. Թուրքիան էր։ Եվ ահա պատկերացնում եք՝ այդ պլացդարմը կհայտնվի ՆԱՏՕ-ի վերահսկողության տակ։ Այո՛, շատերը դա չեն հասկանում, և դա ոչ մի ընդհանուր բան չունի Ռուսաստանի Դաշնության ազգային անվտանգության հետ։
1828 թվականին կնքվեց Թուրքմենչայի պայմանագիրը և 5 տարի անց կլինի այդ պայմանագրի 200-ամյակը։ Այս տարածաշրջանում ռուսական զորքերի գտնվելու ամբողջ ընթացքում, հաշվի առնելով 1-ին համաշխարհային պատերազմը, այնտեղ զոհվեցին ավելի քան 200.000 սպա զինվորներ և ենթասպաներ, ինչպես նաև ռուսական բանակի գեներալներ: Եվ մենք չպետք է հեռանանք այնտեղից, այդպես մենք այնտեղ թույլ ենք։ Դուք գիտեք, թե ինչ էր իրենից ներկայացնում Խորհրդային բանակը Թուրքիայի դեմ: Ընդ որում, Խորհրդային միությունը Թուրքիայի հետ համագործակցում էր տնտեսական սոուսով։ Բայց միաժամանակ, մենք պետք է հասկանանք, որ անվտանգության գլխավոր սպառնալիքը գալիս է Թուրքիայից՝ որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ»,-նշել է Բաղդասարովը:

Мы должны понимать, что главная угроза безопасности исходит от Турции, как члена НАТО – Багдасаров (видео)
«Если этот плацдарм окажется под контролем НАТО это ничего общего не будет иметь с национальной безопасностью Российской Федерации», – заявил в прямом эфире «Alpha Newsroom» директор Центра изучения стран Ближнего Востока и Центральной Азии Семен Багдасаров.
«В России не понимают многих вещей. Многие из тех, кто у нас занимаются этим вопросом, они даже с географией плохо знакомы. Если вы посмотрите на регион конфликта Украины, на Черное море с выходом на Южный Кавказ, вы поймёте, о чём речь идёт? Создается такой геополитический антифронт. Если Россия уйдёт с Южного Кавказа, на этом все не закончится. На южном Кавказе укрепится Турция как верный соратник Соединенных Штатов. А сейчас особенно многим надо снять тёмные очки, и посмотреть реально. После последних действий господина Эрдогана, он как был так и останется членом НАТО, а последние события говорят об этом, и тогда в России наступят очень тяжёлые времена. Вот недавно, в 90-х годах, кто придумал себе политические радикальные движения и так далее? Это была Турция. И вот представляете, этот плацдарм окажется под контролем НАТО? Да, многие этого не понимают, и это ничего общего не имеет с национальной безопасностью Российской Федерации.
В 1828 году был заключён Туркманчайский договор и через 5 лет будет 200-летие этого договора. За всё время нахождения российских войск в этом регионе, с учётом 1-ой Мировой войны, там погибло свыше 200 000 офицеров солдат и унтер офицеров, а также генералов Российской армии. И мы не должны уходить оттуда, и так мы там слабо присутствуем. Вы знаете, что представляла собой Советская армии против Турции? И при этом Советский Союз сотрудничал с Турцией под экономическим соусом. Но одновременно мы должны понимать, что главная угроза безопасности исходит от Турции, как члена НАТО», – отметил Багдасаров.