Էրդողանն այն մարդն է, որին չի կարելի բացարձակապես հավատալ ո՛չ Ռուսաստանում, ո՛չ Հայաստանում. Սեմյոն Բաղդասարով (տեսանյութ)
Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների ուսումնասիրության կենտրոնի տնօրեն Սեմյոն ԲաղդասարովըAlpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Ուկրաինայի առաջարկով հացահատիկի գործարքը շարունակելու Թուրքիայի որոշման հնարավորությունը՝ չնայած դրանից Ռուսաստանի դուրս գալուն:
Փորձագետի կարծիքով՝ Թուրքիան միանգամայն կարող է գնալ այդ քայլին, չնայած այդ պատճառով կարող են վատթարանալ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները։
«Թուրքիան վատթարացման կգնա Ռուսաստանի հետ, քանի որ Էրդողանը դեմոնստրատիվ կերպով իր ամերիկամետ ուղղվածությունն է ի ցույց դնում։ Ուշադրություն դարձրեք, թե ինչպես է ընտրություններից հետո նա իրեն պահում ԱՄՆ-ի նկատմամբ՝ ավելի նվիրված դաշնակից դժվար է գտնել։ Այդ պատճառով ամեն ինչ անելու է՝ ցույց տալու իր հեռանալը Ռուսաստանից, այստեղ կասկած չունեմ։
Ինչ վերաբերում է բուն հացահատիկի գործարքին, ապա ուզում եմ հիշեցնել նրա արտահայտությունը, որն ասել էր դեռ այն ժամանակ, երբ հացահատիկի գործարքն աշխատում էր: «Թուրքիան Աֆրիկային կերակրելու է ռուսական հացահատիկով»: Վատ չէ ասված, այո՛: Դրանով նա ցույց է տալիս, որ իրեն չի կարելի բացարձակապես հավատալ՝ ո՛չ Ռուսաստանում, ո՛չ Հայաստանում, ո՛չ էլ այլ տեղ։
Եվ, երբ Հայաստանում հավատում են ամեն տեսակի քաղցր ճառերի, և հայկական ղեկավարությունը փորձում է հաճոյանալ թուրքական ղեկավարությանը, հսկայական սխալ է թույլ տալիս՝ վտանգելով Հայաստանի ազգային անվտանգությունը, այնպես, ինչպես Ռուսաստանում են մոլորվել այս ամբողջ տարիներին, ինչի մասին ես ստիպված եմ եղել խոսել այդ տարիների ընթացքում»,-հայտարարել է Բաղդասարովը:
Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների ուսումնասիրության կենտրոնի տնօրեն Սեմյոն Բաղդասարովը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Ուկրաինայի առաջարկով հացահատիկի գործարքը շարունակելու Թուրքիայի որոշման հնարավորությունը՝ չնայած դրանից Ռուսաստանի դուրս գալուն:

Эрдоган – человек, которому нельзя абсолютно верить ни в России, ни в Армении, ни ещё где-то – Семён Багдасаров (видео)
Директор Центра изучения стран Ближнего Востока и Центральной Азии Семён Багдасаров прокомментировал «Alpha News» возможность принятия Турцией предложения Украины продолжить зерновую сделку даже несмотря на выход из неё России.
По мнению эксперта, Турция вполне может пойти на этот шаг, даже несмотря на возможное ухудшение отношений с Россией из-за него.
«Турция пойдёт на ухудшение с Россией, потому что Эрдоган демонстративно показывает свою проамериканскую направленность. Обратите внимание как после выборов он ведет себя в отношении США – более преданного союзника и найти трудно. Поэтому будет делать все, демонстрируя свой отход от России, тут не сомневаюсь.
Что касается самой зерновой сделки, то хочу напомнить его фразу, сказанную энное время назад, когда зерновая сделка ещё работала. Что «Турция накормит Африку российским зерном». Неплохо сказано, да?! В этом весь Эрдоган – человек, которому нельзя абсолютно верить ни в России, ни в Армении, ни ещё где-то.
И когда в Армении верят всяким сладким речам, и армянское руководство пытается угодить турецкому руководству, оно делает огромную ошибку, ставя под угрозу национальную безопасность Армении. Как и в России заблуждались все эти годы, о чём мне приходилось все эти годы говорить», – заявил Багдасаров.