Կալանավորվել է ժամկետային զինծառայող
2011թ. հոկտեմբերի 12-ին ԼՂՀ N զորամասի ժամկետային զինծառայող, եֆրեյտոր Յուրիկ Գևորգի Ներսիսյանի մահվան փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 359 հոդվածի 1-ին մասով (զինծառայողների փոխհարաբերությունների կանոնագրքային կանոնները խախտելը, նրանց միջև ստորադասության հարաբերությունների բացակայության դեպքում, որն արտահայտվել է անձի պատիվն ու արժանապատվությունը ստորացնելով, նրան ծաղրուծանակի ենթարկելով կամ հալածելով կամ զուգորդվել է բռնություն գործադրելով) նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հոկտեմբերի 17-ին մեղադրանք է առաջադրվել նույն զորամասի ժամկետային զինծառայող, շարքային Ռաֆիկ Գրիգորի Մնացականյանին: Առաջադրված մեղադրանքում Ռ.Մնացականյանը իրեն մեղավոր է ճանաչել և տվել ինքնախոստովանական ցուցմունք:
Նույն օրը միջնորդություն է ներկայացվել Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան Ռ.Մնացականյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին: Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից միջնորդությունը բավարարվել է և վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

Подозреваемый в самоубийстве солдата-срочника сослуживец признал свою вину
17 октября по факту смерти солдата срочной службы Армии обороны НКР Юрика Геворговича Нерсисяна предъявлено обвинение солдату той же воинской части, рядовому Рафику Григорьевичу Мнацаканяну.
Мнацаканян обвиняется по 1-ой части 359-ой статьи УК Армении («Нарушение уставных правил взаимоотношений между военнослужащими при отсутствии между ними отношений подчиненности, выразившееся в унижении чести и достоинства личности, в издевательстве над ними или их преследовании либо сопряженное с применением насилия»).
Как передает «Регнум» со ссылкой на пресс-службу следственной службы Минобороны Армении, подозреваемый признал себя виновным и дал признательные показания. Суд общей юрисдикции Сюникской области Армении удовлетворил ходатайство об аресте Мнацаканяна. Следствие по уголовному делу продолжается.
Напомним, что  12 октября около 12:40 в одной из воинских частей, дислоцированной в северном направлении границы  солдат-срочник Юрик Геворгович Нерсесян (1992 г.р.) выстрелил в себя из штатного оружия АКМ.