ՌԴ ԱԳՆ-ում Ադրբեջանի դեսպանին հայտնել են Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման անհրաժեշտության մասին
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն ՌԴ-ում Ադրբեջանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլուի հետ քննարկել է իրավիճակը Հարավային Կովկասում, ինչպես նաև Երևանի և Բաքվի հաշտեցման գործընթացը։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՌԴ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունը։
«Ռուսական կողմը հաստատել է Լաչինի միջանցքի ամբողջական և անհապաղ ապաշրջափակման, դրա երկու ուղղություններով տրանսպորտային հաղորդակցության վերականգնման անհրաժեշտությունը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի նորմալ կենսաապահովման համար պայմանների ստեղծման անհրաժեշտությունը»,-նշված է հաղորդագրությունում։
Կողմերը նաև անդրադարձել են Ադրբեջանի արձագանքին օրերս ՌԴ ԱԳՆ-ի հրապարակած հայտարարությանը, որին Ադրբեջանը կոշտ էր արձագանքել։ Ըստ ադրբեջանական կողմի՝ ՌԴ ԱԳՆ-ն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը պայմանավորում է Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչմամբ, ինչը հակասում է Մոսկվայի և Բաքվի միջև փոխգործակցության մասին հռչակագրին։
«ՌԴ ԱԳՆ-ի՝ ս․թ․ հուլիսի 15-ի հայտարարության առնչությամբ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի ոչ կոռեկտ մեկնաբանությունների հետ կապված ընդգծվել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը միշտ հարգանքով է վերաբերվել և վերաբերվում Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը, լիովին հավատարիմ է դաշնակցային համագործակցության մասին երկկողմ հռչակագրի ոգուն և տառին։ Միևնույն ժամանակ, դա չի վերացնում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը համակողմանիորեն խթանելու, օրակարգային բոլոր հարցերը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության ապահովման հարցերը բացառապես խաղաղ քաղաքական-դիվանագիտական ​​մեթոդներով լուծելու խնդիրը»,-գրված է հաղորդագրության տեքստում։
Ռուսական կողմը նաև հաստատել է իր պատրաստակամությունը մոտ ապագայում Մոսկվայում կազմակերպել արտգործնախարարների եռակողմ հանդիպում՝ «բարձր մակարդակով քննարկելու պայմանավորվածությունների կատարման ուղիները, ներառյալ՝ խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցման հարցը, որին կհաջորդի Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների գագաթնաժողովը՝ Մոսկվայում նշված փաստաթղթի ստորագրման համար»։

В МИД РФ послу Азербайджана заявили о необходимости разблокирования Лачинского коридора
Заместитель министра иностранных дел Российской Федерации Андрей Руденко с послом Азербайджана в Российской Федерации Поладом Бюльбюль оглы обсудил ситуацию на Южном Кавказе и процесс примирения между Ереваном и Баку. Об этом сообщает МИД России.
«С российской стороны подтверждена необходимость полного и немедленного разблокирования Лачинского коридора, возобновления транспортного сообщения по нему в обоих направлениях в соответствии с трехсторонним Заявлением от 9 ноября 2020г., а также создания условий для нормального жизнеобеспечения Нагорного Карабаха», – говорится в сообщении.
Были обсуждены некорректные комментарии Азербайджана по поводу заявления МИД России от 15 июля. По мнению азербайджанской стороны, МИД России территориальную целостность Азербайджана рассматривает в свете признания территориальной целостности Азербайджана премьер-министром Армении, что противоречит Декларации о сотрудничестве между Москвой и Баку.
«В связи с некорректными комментариями МИД Азербайджана относительно заявления МИД России от 15 июля с.г. подчеркнуто, что Российская Федерация всегда с уважением относилась и относится к территориальной целостности Азербайджанской Республики, всецело привержена духу и букве двусторонней Декларации о союзническом взаимодействии. В то же время это не отменяет задачу комплексного продвижения процесса армяно-азербайджанской нормализации, решения всех стоящих на повестке дня вопросов, включая обеспечение прав и безопасности населения Нагорного Карабаха, исключительно мирными политико-дипломатическими методами», – говорится в сообщении.
Российская сторона также подтвердила готовность организовать в ближайшее время в Москве трехстороннюю встречу министров иностранных дел «для обсуждения путей выполнения договоренностей на высшем уровне, включая тему согласования мирного договора, с последующим выходом на саммит лидеров России, Азербайджана и Армении в Москве для подписания упомянутого документа».