ՄԻԵԴ-ը վերահաստատել է բժշկական օգնության կարիք ունեցող անձանց ազատ տեղաշարժը «Լաչինի միջանցքով» ապահովելու վերաբերյալ որոշումը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, սույն թվականի հուլիսի 12-ին, ուսումնասիրելով Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու առնչությամբ Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու ՀՀ կառավարության պահանջը՝ որոշել է վերահաստատել իր՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին կայացրած որոշումը: Այս մասին նշված է Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Այդ որոշումն է՝ պարտավորեցնել Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցներն՝ ապահովելու «Լաչինի միջանցքով» Հայաստանում բժշկական օգնություն ստանալու կարիք ունեցող ծանր հիվանդ անձանց տեղաշարժը, ինչպես նաև ճանապարհին անապաստան մնացած կամ ապրուստի միջոցների կարիք ունեցող անձանց անվտանգ տեղաշարժը:
Սույն որոշմամբ՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը փաստացի վերահաստատել է գործող իրադրության պայմաններում իր 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշման կատարման անհրաժեշտությունը, և այն պետք է պարտադիր կատարվի Ադրբեջանի կողմից։

Азербайджан обязан открыть Лачинский коридор: ЕСПЧ подтвердил необходимость исполнения своего решения
Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) 12 июля, изучив требование правительства Армении о применении к Азербайджану обеспечительной меры по разблокированию Лачинского коридора, решил подтвердить свое решение от 21 декабря 2022 года. Об этом сообщает представительство Армении по международным правовым вопросам.
Суд постановил обязать Азербайджан предпринять все необходимые и достаточные меры для обеспечения проезда через «Лачинснкий коридор» тяжелобольных пациентов, нуждающихся в медицинской помощи в Армении, а также безопасного передвижения лиц, оставшихся без крова в дороге или нуждающихся в средствах к существованию.