Ֆրանսիայի դեսպան. «Սարկոզիի այցելությունը վերահաստատեց Հայաստանին օժանդակելու Ֆրանսիայի պատրաստակամությունը»
Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն այսօր ասուլիսում հայտարարել է, որ Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի այցը սպասված էր։
–Սարկոզիի այցելությունը վերահաստատեց ապագա զարգացման գործում Հայաստանին օժանդակելու Ֆրանսիայի պատրաստակամությունը,–ընդգծել է նա։
Մեջբերելով իր երկրի նախագահի ելույթը՝ Անրի Ռենոն շեշտել է, որ Ֆրանսիան Հայաստանի կողքին է՝ դիմագրավելու երկրի առջև ծառացած խնդիրներին։
Դեսպանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ Սարկոզին Հայաստանում բավական ընդգծված ուղերձ հնչեցրեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման առիթով։
Նրա խոսքերով՝ Ֆրանսիայի նախագահի այցի նպատակներից էր նաև Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև համագործակցության ոլորտների և ճյուղերի ընդլայնումը։
Գնահատելով Հայաստան–Ֆրանսիա տնտեսական հարաբերությունները՝ դեսպանը նշել է, թե դրանք բավական բարձր մակարդակի վրա են։ Նա հայտարարել է, որ Ֆրանիսան Հայաստանում երկրորդ խոշոր ներդրողն է, իսկ Արևմուտքի  ներդրողներից՝ թիվ մեկը։

Анри Рено: «Визит Саркози вновь подтвердил готовность Франции содействовать дальнейшему развитию Армении»
На сегодняшней встрече с журналистами посол Франции в Армении Анри Рено заявил, что визит президента Франции в Армению был долгожданным.
«Визит Саркози вновь подтвердил готовность Франции содействовать дальнейшему развитию Армении», - подчеркнул Рено.
Цитируя  выступление президента Франции, посол отметил, что Франция будет поддерживать Армению в направлении противостояния  имеющихся в стране проблем.
Анри Рено придал особую важность тому факту, что в Армении Саркози озвучил довольно четкое послание относительно признания Геноцида армян.
Кроме того, по словам посла, этот визит был поводом для углубления армяно-французских отношений.
Оценивая армяно-французские экономические отношения, Анри Рено отметил, что они находятся на достаточно высоком уровне. По его словам, Франция является вторым крупным инвестором в Армении и первым инвестором в числе западных инвесторов.