Մամուլում տեղեկություններ էին տարածվել, թե Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել ՀՀԿ գործադիր մարմնի նիստ, որի ընթացքում քննարկվել է կոալիցիոն գործընկերներին նոր հուշագիր առաջարկելու մասին հարցը: Ըստ այդ լուրերի՝ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է.
«Ով միացավ՝ միացավ, ով չէ՝ մենք միայնակ կգնանք ընտրությունների։ Չնայած կարելի է ավելի լայն կոալիցիա ստեղծելու մասին էլ մտածել, բայց դա այս փուլի խնդիրը չէ»:
«7օր»–ը Ազգային ժողովրդավարների դաշինք կուսակցության նախագահ, «Ազգային համագործակցության հիմնադրամի» գործադիր տնօրենԱրշակ Սադոյանից հետաքրքվել է՝ եթե ՀՀԿ–ն իրեն առաջարկի միանալ կոալիցիոն այդ նոր հուշագրին, կհամաձայնի՞։
Ա. Սադոյանը պատասխանել է, որ նման առաջարկ իրենց կուսակցությանը չի եղել։
–Բայց եթե ՀՀԿ–ն ընդունի ԱԺԴ–ի հիմնական բոլոր սկզբունքները և մոտեցումները, եթե ղեկավարվի այն մեխանզիմներով, որ ԱԺԴ–ն գտնում է ճիշտ է, ապա որևէ խնդիր չունենք։ Բայց եթե շարունակելու են նույն կերպ, ապա ո՞նց կարող ենք միավորվել, եթե մեր մոտեցումները տարբեր հարցրերում տարբեր են,–ասել է Ա. Սադոյանը։
Նա մասնավորեցրել է, թե ՀՀԿ–ի հետ ԱԺԴ–ի ունեցած ամենաակնհայտ հակասությունն այն է, որ ՀՀԿ–ն հայտարարում է՝ ցեղակրոն կուսակցություն է, իսկ իրենք ազգային ժողովրդավարների կուսակցություն են։
–Օրինակ՝ մենք առաջարկում ենք ստեղծել Հայաստան մայրաքաղաք–պետությունը՝ համազգային կառույցների միասնական համակարգ՝ աշխարհով մեկ,–նշել է Ա. Սադոյանը՝ ավելացնելով նաև, որ ՀՀԿ–ի հետ բազմաթիվ հարցերում ԱԺԴ–ն նմանություններ էլ ունի։
Արշակ Սադոյանը կմիանա Սերժ Սարգսյանի՞ն
«7օր»–ը Ազգային ժողովրդավարների դաշինք կուսակցության նախագահ, «Ազգային համագործակցության հիմնադրամի» գործադիր տնօրեն Արշակ Սադոյանից հետաքրքվել է՝ եթե ՀՀԿ–ն իրեն առաջարկի միանալ կոալիցիոն այդ նոր հուշագրին, կհամաձայնի՞։

Как сообщалось ранее, в прессе распространилась информация о том, что в пятницу поздно вечером при участии президента РА Сержа Саргсяна состоялось заседание исполнительного органа РПА, в ходе которого обсуждался вопрос предложения коалиционным партнерам нового меморандума. Согласно этим сведениям, Серж Саргсян заявил:
Корреспондент «7or» поинтересовался у председателя партии «Союз национальных демократов», исполнительного директора Фонда национального сотрудничества Аршака Садояна, если РПА предложит ему присоединиться к этому новому коалиционному меморандуму, согласится ли он.
Садоян ответил, что такого предложения их партия не получала.
«Если РПА примет все основные принципы и подходы партии «Союз национальных демократов», если будет руководствоваться всеми теми механизмами, которые наша партия считает верными, то никакой проблемы я не вижу. Но если они будут продолжать в том же темпе, если наши подходы в различных вопросах будут также расходиться, то как можно присоединиться?!», - заявил Аршак Садоян.
Он добавил, что самое очевидное противоречие между РПА и партией «Союз национальных демократов» заключается в том, что члены РПА заявляют, что являются партией, придерживающейся националистической идеологии "Цегакрон" («Родопочитание»- пер.), а они являются партией национальных демократов.
«Например, мы предлагаем основать столицу-государство Армения, то есть единую систему общенациональных структур по всему миру», - отметил Садоян, добавив, что во многих вопросах их партия имеет и ряд сходных с РПА позиций.
Аршак Садоян присоединится к Сержу Саргсяну?