Ֆրանսիայի դեսպան. «ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման հարցում Ֆրանիսան կողմնակից է ԵԱՀԿ ՄԽ ձևաչափի պահպանմանը»
Այսօր Մամուլի ազգային ակումբում լրագրողների հետ հանդիպել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն։ Պատասխանելով այն հարցին, թե վերջերս լրատվամիջոցներում լուրեր են շրջանառվում, որ հնարավոր է՝ Ֆրանսիան Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների նոր հանդիպման նախաձեռնողը դառնա, ասել է, թե ինքն էլ է նման լուրեր կարդացել մամուլում։
–Ֆրանսիայի նախաձեռնությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման հնարավորության մասին ես դեռևս տեղեկություններ չունեմ,–ընդգծել է Ֆրանսիայի դեսպանը։
Նրա խոսքերով՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը ստանձնել է այդ նպատակով ստեղծված ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, և Ֆրանսիան ու Եվրամիությունը հակված են այդ ձևաչափի պահպանմանը։
Նա ընդգծել է, որ չլուծվող հակամարտություններ չկան։
–ԵԱՀԿ ՄԽ կողմից պետք է նոր թափով սկսվի բանակցային գործընթացը, քանի որ անշարժությունից ավելի վատ բան չի կարող լինել,–նշել է Ֆրանսիայի դեսպանը։

Посол Франции в РА: «В Карабахском урегулировании Франция и ЕС привержены к сохранению формата МГ ОБСЕ»
Коснувшись в ходе сегодняшней пресс-конференции в Национальном пресс-клубе  распространенной в последнее время информации о том, что, возможно, Франция станет инициатором очередной встречи президентов Армении и Азербайджана в рамках Карабахского урегулирования, посол Франции в Армении Анри Рено заявил, что он также читал подобную информацию в прессе.
«Я  пока не владею информацией относительно вероятности встречи президентов Армении и Азербайджана по инициативе Франции», - подчеркнул он.
По его словам, процесс урегулирования Карабахского конфликта протекает в рамках Минской группы ОБСЕ, а Франция и ЕС привержены к сохранению этого формата. Как отметил посол, не существует конфликтов, которые не имеют своего решения.
«МГ ОБСЕ должна придать новый импульс переговорному процессу, поскольку нет ничего хуже, чем бездействие», - отметил он.