Առևանգված հայ զինծառայողներն Ադրբեջանում ազատազրկման են դատապարտվել 11 տարի 6 ամիս ժամկետով
Ադրբեջանի կողմից առևանգված հայ զինծառայողներն Ադրբեջանում տեղի ունեցած հերթական կեղծ դատավարությամբ ազատազրկման են դատապարտվել 11 տարի 6 ամիս ժամկետով։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Նախօրեին կայացած դատական նիստի ժամանակ դատախազը հայ զինծառայողների համար պահանջել էր 12 տարվա ազատազրկում։ Ադրբեջանը շինծու մեղադրանքներ է ներկայացրել իր իսկ զինծառայողների կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից առևանգված հայ զինծառայողներին՝ նրանց մեղադրելով իբր պետական սահմանը հատելու և ծանր հանցագործությունների նախապատրաստման մեջ։
Հայաստանի զինված ուժերի զինծառայողներ Հարություն Հովագիմյանն ու Կարեն Ղազարյանն ադրբեջանցի դիվերսանտների կողմից առևանգվել էին մայիսի 26-ին՝ դիրքեր սնունդ տանելուց հետո վերադարձի ճանապարհին։ Հայաստանի քննչական կոմիտեի հաղորդագրության համաձայն՝ հակառակորդի զինված խումբը հատել է Հայաստանի սահմանը և առևանգել հայ զինծառայողներին։

Похищенные Азербайджаном армянские военнослужащие приговорены к лишению свободы сроком на 11 лет и 6 месяцев
Похищенные Азербайджаном армянские военнослужащие в Азербайджане приговорены к 11 годам и 6 месяцам лишения свободы. Как передает «Арменпресс», об этом сообщают азербайджанские СМИ.
На вчерашнем судебном заседании прокурор потребовал для армянских военнослужащих 12 лет лишения свободы. Азербайджан обвиняет их в пересечении государственной границы и подготовке тяжких преступлений.
Военнослужащие Вооруженных сил Армении Арутюн Овагимян и Карен Казарян были похищены азербайджанскими диверсантами 26 мая, когда они возвращались после доставки продуктов на позиции. Согласно сообщению Следственного комитета Армении, вооруженная группа противника перешла границу Армении и похитила армянских военнослужащих.