CNN. «Եվրատեսիլը կարող է Ադրբեջանի համար գլխացավանք դառնալ»
Ամերիկյան հայտնի «CNN» հեռուստաալիքը տեսանյութ է պատրաստել Ադրբեջանում կայանալիք «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի մասին և Ադրբեջանի համար «զբոսաշրջության բում» կանխատեսել։
Տեսանյութում նշվում է, թե չնայած այն հանգամանքին, որ Բաքվում այժմ կառուցվում են նոր հյուրանոցներ, միևնույն է, դրանք չեն կարողանա տեղավորել «Եվրատեսիլ»-ի համար Բաքու ժամանած զբոսաշրջիկներին։ Մոտավորապես 70-75 հազ. մարդ կարող է այցելել Բաքու մայիսի վերջերին, այնինչ ամբողջ Ադրբեջանում գնտվող հյուրանոցները կարող են տեղավորել միայն 31 հազ.–ին։ Ավելին՝ Բաքվում հյուրանոցները կարող են ընդունել միայն 15 հազ. մարդու։ Հարց է ծագում՝ որտե՞ղ են տեղավորվելու «եվրատեսիլյան հյուրերը»։
Ադրբեջանի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարար Աբուլֆազ Գարաևը նշել է, որ մինչև մայիս Բաքվում ևս 6 հյուրանոց կկառուցվի։
«Այսպիսով՝ 15 հազ. մարդ տեղավորող Բաքվի հյուրանոցների համար «Եվրատեսիլ»-ը կարող է գլխացավանք դառնալ»,–նշում է «CNN»-ը։

Евровидение может стать головной болью для Азербайджана - CNN
Известный телеканал CNN в своем новостном выпуске представил сюжет о подготовке Азербайджана к «Евровидению» и прогнозировал Азербайджану «туристический бум», передают азербайджанские СМИ.
В сюжете отмечено, что по предстоящему конкурсу «Евровидение – 2012» в Баку намечена целая программа, включающая в себе введение в строй новых гостиниц. Однако инвесторы предпочитают возводить пятизвездочные гостиницы, и по закону никто не может потребовать от них сдачу в эксплуатацию более дешевых отелей, предназначенных для массового наплыва туристов, отмечает CNN.
«CNN» также указал на то, что правительство Азербайджана рассчитывает на приезд в середине-конце мая 2012 года сразу 70-75 тыс.туристов. Если отнять из этой цифры количество имеющихся мест в гостиницах (по всей стране 31 тыс.548), то непонятно, как будут размещены гости престижнейшего песенного конкурса.
«По словам министра культуры и туризма Азербайджана Абульфаса Гараева, к «Евровидению 2012» в Баку будет открыто 6 новых отелей. Таким образом, для Баку, отели которого могут принять около 15 тыс. человек, предстоящая конкурсная церемония станет головной болью», - считает CNN.