ՀՖՖ–ն ՈւԵՖԱ–ից սպասում է Բերեզովսկու կարմիր քարտի բողոքարկման պատասխանին
Ֆուտբոլի «Եվրո–2012»–ի ընտրական փուլի Իռալնդիա–Հայաստան խաղի ժամանակ իսպանացի մրցավար Իտուրալդե Գոնսալեսը Հայաստանի հավաքականի դարպասապահ Ռոման Բերեզովսկուն չհիմնավորված կարմիր քարտ ցույց տալով՝ խաղադաշտից հեռացրեց տուգանային հրապարակի սահմաններից դուրս ձեռքով գնդակին դիպչելու պատճառաբանությամբ, ինչից հետո կտրուկ փոխվեց խաղի ընթացքը, քանի որ Հայաստանը մնաց 10 ֆուտբոլիստով։ Սակայն մասնագետները, ինչպես նաև լուսանկարներն ու տեսանյութերն ապացուցում են, որ Բերեզովսկին գնդակին դիպել է ոչ թե ձեռքով, այլ կրծքով։ Բացի այդ, Իռլանդիայի հավաքականի հարձակվող Սայմոն Քոքսը, մինչև Բերեզովսկու հարվածը, գնդակը ձեռքով էր խաղարկել, ինչը, ի դեպ, լրատվամիջոցներին խոստովանել է անձամբ Քոքսը։ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանն էլ «Ֆեյսբուքի» իր էջում հյատարարարություն էր տարածել, թե իրենք Բերեզովսկու կարմիր քարտը բողոքարկելու են։ «7օր»–ը փորձել է ճշտել, թե ո՞ր փուլում է բողոքարկման գործընթացը։ Մեզ հետ զրույցում Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի մամլո խոսնակ Տիգրան Իսրայելյանն ասել է. –Մենք դիմել ենք ՈւԵՖԱ և դեռ պատասխան չենք ստացել։ Այժմ մենք սպասում ենք պատասխանին։ 7or.am

ФФА ждет от УЕФА ответа на опротестование красной карточки Березовского
Во время очередного матча отборочного цикла первенства «Евро-2012» между Арменией и Ирландией испанский арбитр Иттуральде Гонсалес, безосновательно показав голкиперу сборной Армении Роману Березовскому красную карточку, удалил его якобы за игру рукой за пределами штрафной площадки. После этого ход игры резко изменился, так как сборная Армении осталась с 10 игроками.
Однако повтор эпизода показал, что мяч не попал в руку вратаря. Более того, во время атаки нападающий ирландцев Саймон Кокс подыграл себе рукой. В интервью «Би-Би-Си» Кокс признался, что мяч коснулся его руки и он не видел нарушения со стороны Березовского.
Председатель Федерации футбола Армении (ФФА) Рубен Айрапетян на своей страничке в «Фейсбук» распространил заявление о том, что федерация опротестовала решение Иттуральде Гонсалеса относительно красной карточки голкипера Романа Березовского.
Корреспондент «7or» попытался уточнить, на какой стадии находится сейчас данный процесс. В беседе с нами пресс-секретарь ФФА Тигран Исраелян отметил:
«Мы обратились в УЕФА, но так и не получили ответа. Сейчас мы ждемответа».