Աշոտ Փաշինյանի առևանգման գործով նիստը դռնփակ է ընթանում. լրագրողներին ներս չեն թողել (ուղիղ)
Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր՝ հունիսի 9-ին, նշանակված է Նիկոլ Փաշինյանի որդու` Աշոտ Փաշինյանի առևանգման գործով դատական հերթական նիստը։
Գործով կալանավորված 44–օրյա պատերազմում զոհված զինծառայող Ժորա Մարտիրոսյանի մայր Գայանե Մարտիրոսյանի պաշտպանական կողմին նիստից առաջ թույլ չէին տալիս մտնել դատարան։
Դատարանի կարգադրիչը պաշտպանական կողմին հայտնեց, որ դատարանի կազմը որոշում ունի դատական նիստը դռնփակ անցկացնելու։
«Դռնփակ նիստ անցկացնոլու որոշումը որտեղի՞ց է առաջացել դատարանի մոտ։ Երեք փաստաբանով նման միջնորդություն չենք ներկայացրել, մեզ համար դա նունպես անակնկալ էր, մենք նման միջնորդությամբ հանդես չենք եկել։ Այսօր մենք պատրաստել էինք ինքնաբացարկի միջնորդություն, ունեինք ևս 3 միջնորդություն»,–դատարանի մոտ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց փաստաբան Վարդուհի Էլբակյանը։
Ըստ նրա` դռնփակ նիստ անցկացնելու մասին որոշումը դատավոր Մանվել Շահբազյանը պետք է ներկայացներ կողմերին, ու փաստաբանները ևս պետք է դիրքորոշում հայտնեին։
Քիչ անց փաստաբաններին ներս թողեցին դատարան, լրագրողները, սակայն, նիստին ներկա չեն լինի։
Հատկանշական է, որ Աշոտ Փաշինյանը եւս լրագրողներին հայտնեց, որ իրենք եւս դռնփակ նիստ անցկացնելու միջնորդություն չեն ներկայացրել:

Судебное заседание по делу о «похищении» Ашота Пашиняна проходит за закрытыми дверями (прямой эфир)
Очередное судебное заседание по делу о «похищении» Ашота Пашиняна в суде первой инстанции общей юрисдикции города Ереван назначено на 9 июня.
Стороне защиты арестованной в рамках данного дела матери погибшего на войне Жоры Мартиросяна Гаяне Акопян до заседания не разрешали заходить в суд. Ей заявили, что состав суда имеет решение о проведении судебного заседания в закрытом режиме.
«Откуда у суда решение о проведении закрытого заседания? Мы такого ходатайства не предъявляли, для нас это стало неожиданностью. Сегодня мы подготовили ходатайство о самоотводе, у нас было еще 3 ходатайства», – заявила в беседе с журналистами у здания суда адвокат Вардуи Элбакян.
По ее словам, судья Манвел Шахбазян должен был представить сторонам решение о проведении закрытого заседания, а адвокаты, в свою очередь, должны были выразить свою позицию.
Чуть позже адвокатов пропустили в суд, но журналистов на заседании не будет.
Примечательно, что и Ашот Пашинян сообщил журналистам о том, что они не представляли ходатайство о проведении заседания за закрытыми дверями.
Напомним, что Гаяне Акопян обвиняется в «похищении» сына Никола Пашиняна Ашота Пашиняна. Мать героя находится под арестом.