ԱՄՆ պետքարտուղարությունը կարևորում է Երևանի ու Բաքվի միջև բաց երկխոսությունը
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը կարևորում է Երևանի ու Բաքվի միջև բաց երկխոսությունն՝ առաջընթաց գրանցելու համար՝ ի պատասխան «Ամերիկայի Ձայնի» հայկական ծառայության հարցմանն՝ արձագանքել է ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնյան, ով, սակայն, չի ցանկացել հրապարակել իր անունը։
«Ոգևորված ենք շարունակական ներգրավվածությամբ և առաջընթացով, որն առկա է խաղաղության համաձայնագրի շուրջ կողմերի միջև բանակցություններում, այդ թվում այսօր Քիշնևում տեղի ունեցած առաջնորդների հանդիպումը։Բաց երկխոսությունը կարևոր է առաջընթացի համար՝ ներառյալ հեռանկարների լիարժեք ըմբռնումը: Կշարունակենք խրախուսել երկխոսությունը և աջակցել կողմերին, երբ նրանք աշխատում են երկարատև և արժանապատիվ խաղաղության հասնելու համար»,-ասված է պետքարտուղարության պաշտոնյայի պատասխանում:
Նշենք նաև՝ Մոլդովայում տեղի հայ համայնքի հետ հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ հունիսի 12-ին Վաշինգտոնում սպասվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպում։
«Ոգևորված ենք շարունակական ներգրավվածությամբ և առաջընթացով, որն առկա է խաղաղության համաձայնագրի շուրջ կողմերի միջև բանակցություններում, այդ թվում այսօր Քիշնևում տեղի ունեցած առաջնորդների հանդիպումը։ Բաց երկխոսությունը կարևոր է առաջընթացի համար՝ ներառյալ հեռանկարների լիարժեք ըմբռնումը: Կշարունակենք խրախուսել երկխոսությունը և աջակցել կողմերին, երբ նրանք աշխատում են երկարատև և արժանապատիվ խաղաղության հասնելու համար»,-ասված է պետքարտուղարության պաշտոնյայի պատասխանում:

Открытый диалог между Ереваном и Баку важен для прогресса – Госдеп США
Госдеп США ценит открытый диалог между Ереваном и Баку для достижения прогресса, ответил на запрос армянской службы «Голоса Америки» представитель Госдепартамента США, не пожелавший назвать свое имя.
«Мы воодушевлены продолжающейся вовлеченностью и прогрессом в переговорах между сторонами по мирному соглашению, включая сегодняшнюю встречу лидеров в Кишиневе. Открытый диалог необходим для прогресса, включая полное понимание точек зрения. Мы будем и впредь поощрять диалог и поддерживать стороны в их работе по достижению прочного и достойного мира», – заявил представитель Госдепартамента.
Отметим также, что в ходе встречи с местной армянской общиной Молдовы Никол Пашинян сообщил, что 12 июня в Вашингтоне ожидается встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана.