Իսրայելի կառավարությունը պատրաստ է, հանուն Գիլադ Շալիթի, իսրայելական բանտերից ազատ արձակել 1027 պաղեստինցու
Իսրայելի կառավարությունը քննարկել է իսրայելական բանակի կապրալ, 2006թ. ՀԱՄԱՍ–ի կողմից առևանգված Գիլադ Շալիթի վերադարձի համար բանտերից 1027 պաղեստինցիների ազատելու հարցը և հավանություն է տվել։ «Ֆրանս Պրես»–ի փոխանցմամբ՝ նախագծին կողմ է քվեարկել իսրայելցի 26 նախարար, իսկ երեքը, այդ թվում նաև արտգործնախարար Ավիգդոր Լիբերմանը, դեմ են արտահայտվել։
ՀԱՄԱՍ–ի առաջնորդ Հալեդ Մաշալը ասել է, որ 450 պաղեստինցի ազատ պետք է արձակվեն մեկ շաբաթվա ընթացքում, իսկ մնացածը՝ երկու ամսվա ընթացքում։ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն իր հերթին նշել է, որ Շալիթն իր ընտանիքի մոտ կվերադառնա մոտ օրերս։
Հիշեցնենք, որ Գիլադ Շալիթը առևանգվել էր 2006թ. հունիսի 25-ին։ Այդ ժամանակվանից սկսած՝ ՀԱՄԱՍ–ը Շալիթի առողջական, հոգեբանական վիճակին վերաբերվող տեսահոլովակներ էր ուղարկում Իսրայել՝ համապատասխան պահանջները իրականացնելու դիմաց։ Վերջին հոլովակը ուղարկվել է 2009թ. հոկտեմբերին՝ պաղեստինցի 20 բանտարկյալների ազատազրկման պահանջի դիմաց։

Правительство Израиля одобрило обмен Шалита на 1027 палестинцев
На экстренном совещании во вторник вечером правительство Израиля одобрило план по обмену капрала израильской армии Гилада Шалита, похищенного в 2006 году, на 1027 палестинских заключенных. Об этом сообщает агентство «Lenta.ru» со ссылкой на «Reuters».
По данным Agence France-Presse, за план проголосовали 26 министров, а трое, в том числе глава МИД Израиля Авигдор Либерман, высказались против.
Лидер ХАМАСа Халед Машаль рассказал, что 450 человек выйдут из израильских тюрем в течение недели, а остальные - спустя два месяца. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаниягу заверил, что Шалит воссоединится с семьей "в ближайшие дни".
По некоторым данным, переговоры между ХАМАСом и Израилем проходили при посредничестве Египта. Как уточняет газета "Гаарец", из 450 заключенных, которых должны отпустить в ближайшее время, у 280 пожизненные сроки. При этом наиболее влиятельные члены палестинских организаций вроде Ахмеда Саадата или Марвана Баргути освобождены не будут.
Родные Шалита выразили благодарность правительству за "смелое решение" и поблагодарили всех тех, кто поддерживал их. Между тем на палестинских территориях тысячи людей вышли на улицы, чтобы порадоваться предстоящему освобождению палестинцев из израильских тюрем.
Добавим, что  Гилад Шалит был похищен боевиками ХАМАСа 25 июня 2006 года. В последний раз видеозапись с Шалитом была передана израильтянам в октябре 2009 года в обмен на освобождение 20 заключенных палестинок.