Անդրանիկ Թևանյան․ «Մենք չենք կարող գերի դառնալ մեկ մարդու վախերին, հաշվարկներին ու հանցագործություններին» (տեսանյութ)
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանի հայտարարությունը խորհրդարանում
Նիկոլ Փաշինյանը կատարեց Ալիևի հերթական պահանջը։ Վերջինս պահանջել էր Փաշինյանից հրապարակավ ընդունել, որ Ղարաբաղն Ադրբեջան է, և վե՛րջ։ Փաշինյանը վաղուց էր դա քարոզում, բայց ուղիղ տեքստով դա արեց երեկ։
Փաշինյանն իր երեկվա ասուլիսից հետո հայտնվեց հակապետական, հակասահմանադրական դաշտում։ Նա լեգիտիմ չէ և այդ ոչ լեգիտիմությունն ունի բարոյական, քաղաքական, իրավական հիմք։
Եթե 2018–ին Փաշինյանը մարդկանց զգացմունքները և մղումները սեփականաշնորհելով, մանիպուլյացիաներ ու պոպուլիզմ կիրառելով եկավ իշխանության, ապա 2021–ին նա դա արեց մեծ խաբեության օգնությամբ։ Այդ խաբեության միջոցով տեղի ունեցավ իշխանության զավթում, իսկ հիմա մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է դավադրաբար հանձնվում Արցախը և հարցականի տակ դրվում Հայաստանի գոյությունը։
2021–ին նա խոստացավ, որ բերելու է խաղաղություն՝ զուգահեռաբար տեր կանգնելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացմանը։ Խոստացավ Շուշիի ու Հադրութի դեօկուպացիայի հարցը հետապնդել։ Խոստացավ ու խաբեց։ Ու եթե այս ամենին գումարենք այն, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարից խոսող իշխանությունների օրոք Հայաստանը դարձել է թմրամիջոցային խոշոր կենտրոն և բացահայտված մասով 1 միլիարդ եվրոյից ավելի գումար է շրջանառվում, ապա պարզ է դառնում, որ Փաշինյանի լեգիտիմությունը զրոյացել է։ Եթե սկզբում ասում էին՝ «անգրագետ են կառավարում, բայց «զատո» կոռուպցիոներ չեն», ապա հիմա այդ փուչիկն էլ է պայթել։
Արցախն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մաս ճանաչելով՝ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնվել է լրիվ այլ տիրույթում։ Նա իր անձնական անվտանգության խնդիրներն է լուծում՝ Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության և գոյության հաշվին։ Նա բոլոր առումներով ավարտված գործիչ է։
Հիմա բոլորիս ու յուրաքանչյուրիս համար եկել է պատասխանատվության պահը։ Ամեն մեկն իր որոշումը պետք է կայացնի, այդ թվում՝ բոլոր ՔՊ–ականները։ Կոլեկտիվ անպատասխանատվությունն այս դեպքում չի աշխատելու։ Ամեն մեկը պետք է պատասխան տա իր արածի կամ չարածի համար։
Հարգելի՛ հայրենակցիներ,
Սա ճշմարտության պահ է։ Ամեն մեկս պետք է պատրաստ լինենք առաջնորդելու և առաջնորդվելու։ Ամեն մեկս պետք է հասկանա, որ իրենից ու միայն իրենից է կախված մեր երկրի փրկությունը։ Այդ փրկության անհրաժեշտ նվազագույն պայմանը Նիկոլ Փաշինյանի հեռացումն է։ Մեր պետությունն ու ժողովուրդը չեն կարող գերի դառնալ մեկ մարդու վախերին, հաշվարկներին ու հանցագործություններին։

Андраник Теванян: «Мы не можем быть заложниками страхов, расчетов и преступлений одного человека» (видео)
Заявление депутата НС Андраника Теваняна в парламенте.
Никол Пашинян выполнил очередное требование Алиева. Последний требовал от Пашиняна публично признать, что Карабах – это Азербайджан, и точка. Пашинян пропагандировал это уже дано, но прямым текстом заявил это накануне.
После своей вчерашней пресс-конференции Пашинян оказался на антигосударственном, антиконституционном поле. Он нелегитимен, и эта нелегитимность имеет моральные, политические, правовые основания.
Если в 2018-ом Пашинян пришел к власти, приватизировав эмоции и устремления людей и задействовав манипуляции и популизм, то в 2021-ом он сделал это с помощью большого обмана. Посредством этого обмана он узурпировал власть, а сейчас мы видим, как заговорщически сдается Арцах и ставится под вопрос существование самой Армении.
В 2021-ом он обещал, что принесет мир и будет отстаивать реализацию права народа Арцаха на самоопределение. Он обещал отстаивать вопрос деоккупации Шуши и Гадрута. Обещал и обманул. И если добавить ко всему этому то, что при выступающей на тему борьбы с коррупцией власти страна превратилась в крупный наркотический центр и по части раскрытых объемов оборота здесь вращается более 1 млрд евро, то становится очевидным, что легитимность Пашиняна обнулена. Если сначала говорили, что «они неграмотно управляют, но зато не коррупционеры», то сейчас лопнул и этот пузырь.
Признав Арцах частью территориальной целостности Азербайджана, Никол Пашинян оказался в совершенно иной плоскости. Он решает вопросы своей личной безопасности за счет безопасности и существования Армении и Арцаха. Он – конченный во всех отношениях деятель.
Сейчас для всех и каждого из нас настал момент ответственности. Каждый должен принять свое решение, в том числе члены «Гражданского договора». Коллективная безответственность здесь не сработает. Каждый должен ответить за содеянное или несодеянное.
Настал момент истины. Каждый из нас должен быть готов повести и быть ведомым. Каждый должен понять, что спасение нашей страны зависит от него и только него. Минимально необходимым условием этого спасения является отстранение Никола Пашиняна. Наши государство и народ не могут быть заложниками страхов, расчетов и преступлений одного человека.