Ռուսաստանը կշարունակի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) թեմայով Հայաստանի հետ երկխոսությունը:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Նիկոլ Փաշինյանի այն խոսքերը, որ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարցը Հայաստանի օրակարգից դուրս չի եկել:
«Ընդհանուր առմամբ, ՀԱՊԿ-ը մի կազմակերպություն է, որն ունի իր հեղինակությունը անդամ երկրների շրջանում։ Կազմակերպություն, որը նախկինում ցուցադրել է իր արդյունավետությունը տարբեր իրավիճակներում, և կազմակերպություն, որը, մեր տեսանկյունից, ունի հետագա զարգացման լուրջ ներուժ։ Ինչ վերաբերում է Հայաստանի վարչապետի հայտարարությանը, ապա, իհարկե, մենք կշարունակենք մեր երկխոսությունը մեր հայ ընկերների հետ, կխոսենք նրանց հետ ՀԱՊԿ-ի գործունեությանը մեր հետագա համատեղ մասնակցության թեմայով»,-«Կոմերսանտ»-ին ասել է նա։
Պեսկովը հավելել է, որ ՀԱՊԿ-ն ունի հետագա զարգացման ներուժ։
Կրեմլն արձագանքել է Փաշինյանի հայտարարությանը
Ռուսաստանը կշարունակի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) թեմայով Հայաստանի հետ երկխոսությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Նիկոլ Փաշինյանի այն խոսքերը, որ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարցը Հայաստանի օրակարգից դուրս չի եկել:

В Кремле оценили слова Пашиняна о возможном выходе Армении из ОДКБ
Россия продолжит диалог с Арменией по теме Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Такое заявление сделал пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, комментируя слова Никола Пашиняна, что вопрос выхода из ОДКБ не вышел из повестки дня Армении.
«В целом ОДКБ имеет авторитет среди государств-членов. Демонстрирует свою эффективность в различных ситуациях. Что касается заявления премьера Армении, мы будем продолжать диалог с нашими армянскими друзьями. Мы будем говорить с ними и по тематике нашего дальнейшего участия в деятельности ОДКБ», – заявил представитель Кремля.
Песков добавил, что ОДКБ имеет потенциал дальнейшего развития.