Ադրբեջանի հետ սահմանազատման հանձնաժողովը չի մասնակցել Տեղի մոտ ընթացող «ճշգրտումներին»
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովը չի մասնակցել Տեղ գյուղի մոտ ընթացող «ճշգրտումներին»։ Այս մասին Sputnik Արմենիայի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են հանձնաժողովի ղեկավար, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից։
Պատասխանում ասվում է, որ այս պահին փոխհամաձայնեցման փուլում է գտնվում Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի նիստերի և համատեղ ախշխատանքային հանդիպումների կազմակերպման և անցկացման աշխատակարգի նախագիծը։
«Այս պահին Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետների հանդիպման վերաբերյալ որևէ պայմանավորվածություն չկա»,–հայտնել են գրասենյակից։
Ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ գյուղի տարածքում ճշգրտման ենթակա 12-կիլոմետրանոց գծից խնդրահարույց է համարվել 5-կիլոմետրանոց հատվածը։ Սակայն հերթական ճշգրտումներից հետո տարածքը կրճատվել է ևս 1.4 կիլոմետրով։
Մինչ այդ ՀՀ ԱԱԾ–ն հայտարարել էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները Տեղ–Կոռնիձոր հատվածում հանդիպում են անցկացրել սահմանները ճշգրտելու նպատակով։
Այսպիսով, չնայած սահմանազատման հանձնաժողովի ֆորմալ գոյությանը, հայ–ադրբեջանական շփման գծում «ճշգրտումներն» իրականացնում են ուժային կառույցները։

Комиссия по делимитации с Азербайджаном не участвовала в «уточнениях» у села Тех
Комиссия по делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном не участвовала в «уточнении» у сюникского села Тех. Об этом в ответ на запрос «Sputnik Армения» сообщили в офисе главы комиссии, вице-премьера Мгера Григоряна.
В офисе сообщили, что на этапе согласования находится проект организации и порядка проведения рабочих встреч – для запуска совместной работы армянской и азербайджанской комиссий.
«На данный момент договоренности о проведении встречи вице-премьеров Армении и Азербайджана нет», – сообщили в офисе.
Ранее Никол Пашинян заявил, что из 12-километровой линии, подлежащей уточнению в районе села, проблемным считался 5-километровый участок. Однако после очередных уточнений зона сократилась еще на 1,4 км.
До этого СНБ Армении заявило, что представители Армении и Азербайджана провели на участке Тех-Корнидзор встречу по уточнению границы.
Таким образом, несмотря на формальное существование комиссий по делимитации, «уточнение» на армяно-азербайджанской линии соприкосновения осуществляют силовые структуры.