Բանակցային սեղանին դրված է Հայաստանի բաժանման հարցը. նախկին դեսպան (տեսանյութ)
Լեռնային Ղարաբաղի հարցը Հայաստանի վարչապետի համար արդեն լուծված է Պրահայի փաստաթղթով։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Նիդեռլանդներում Հայաստանի նախկին դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ եթե մինչեւ 2018 թվականը քննարկվում էր ազատագրված հողերի փոխանակման հարցը՝ Լեռնային Ղարաբաղի անկախության դիմաց, ապա այժմ քննարկվում է Հայաստանի գոյության հարցը, բանակցային սեղանին դրված է Հայաստանի բաժանման հարցը:
Նա հավելեց, որ դա վկայում է ողջ հայ ժողովրդի համար Հայաստանի իշխանությունների վարած քաղաքականության ողբերգական հետեւանքների մասշտաբների մասին։
«Այսպես կոչված խաղաղության պայմանագրի ստորագրման դեպքում, որն առաջարկվում է այսօր, այդ տարածքից թուրքական ազդեցության տակ հայերը շատ արագ դուրս կմղվեն։ Դրանից հետո կփոխվի ժողովրդագրական պատկերը։ Պատահական չէ, որ Բաքուն օրակարգ է մտցրել այսպես կոչված «Արեւմտյան Ադրբեջանի» մասին հռետորաբանությունը, որպեսզի հետո հիմնավորի Հայաստանի ոչնչացումը եւ այդ տարածքի յուրացումն այլ անվան տակ»,-նշեց Աղաջանյանը։
Նրա խոսքով՝ վերջին երկու շաբաթվա իրադարձությունները իրադարձությունների տրամաբանական շարունակությունն են, որոնք դիտվում են 1,5-2 տարվա ընթացքում։ «Բանակցային գործընթացի ակտիվացումը պայմանավորված է նրանով, որ Արեւմուտքը շտապում է հասնել ինչ-որ թղթի ստորագրման, որը ոչ մի կապ չունի իրական, ճշմարիտ, մանրակրկիտ մտածված փաստաթղթի հետ»,-հավելեց նա։
Արեւմուտքին թուղթ է պետք, որտեղ կարձանագրվի Լեռնային Ղարաբաղի ընդգրկումն Ադրբեջանի կազմում եւ որտեղ կլինի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ֆորմալ համաձայնությունը։ Դրանից կարող են օգտվել Թուրքիայի հետ սահմանը բացելու եւ այսպես կոչված խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու համար։ Սակայն ներկայիս իրավիճակը դա թույլ չի տալիս։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Նիդեռլանդներում Հայաստանի նախկին դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը:
«Ինչպես ցույց են տվել նախորդ 20 տարիները, Ադրբեջանը համաձայնության գալուն բացարձակապես անընդունակ պետություն է։ Սակայն հաշվի առնելով Արեւմուտքի համար նրա կարեւորությունը (խոսքը ոչ այնքան նավթագազային ռեսուրսների, այլ Իրանի դեմ հարթակի դերի մասին է), Արեւմուտքը պատրաստ է ներել ամեն ինչ եւ աչք փակել Բաքվի գործողությունների վրա։
Չնայած Արեւմուտքից հնչող կոչերին՝ նրանք պատրաստ չեն պատժամիջոցներ կիրառել բռնապետական Ադրբեջանի դեմ՝ անկախ Հայաստանի դեմ նրա ագրեսիայից։ Բայց այն, ինչ տեղի է ունենում, հնարավոր չէ առանց Հայաստանի համաձայնության, սակայն խնդիրն այն է, որ դրա հետ համաձայն չէ ժողովուրդը, իսկ դա կապում է Հայաստանի ղեկին նստած մարդկանց ձեռքերը։ Նրանց չի հաջողվում կատարել այն պարտավորությունները, ինչի դիմաց էլ եկել են իշխանության, եւ ինչին ուղղված է եղել 2020 թվականի պատերազմը եւ հետագայում սահմանամերձ տարածքների հանձնումը, այսպես կոչված, դելիմիտացիայի եւ դեմարկացիայի ճանապարհով GPS-ի միջոցով»,-ընդգծեց Աղաջանյանը։
Սոթքի այսօրվա իրադարձությունները նա հորդորեց դիտարկել այդ համատեքստում։
«Սոթքի մի մասն արդեն հաջողվել է հանձնել Ադրբեջանին, մի մասը՝ ոչ։ Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ այդ հանքերը դեռեւս 1990-ական թվականներին շահագործման է հանձնել անգլիական մի ընկերություն, որտեղ զգալի բաժնեմաս ունի նաեւ Ադրբեջանի նախագահի ընտանիքը: Բաքուն փորձում է տիրանալ հանքերին եւ միմյանցից իսպառ կտրել Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը, քանի որ հենց այստեղ է անցնում դեպի ԼՂՀ երկրորդ ճանապարհը։
Սոթքի գրավումը կթուլացնի Հայաստանի դիրքերը Ջերմուկի ուղղությամբ եւ առիթ կհանդիսանա Հայաստանի իշխանությունների համար ամեն գնով արդարացնելու թղթի ստորագրումը՝ պատճառաբանելով, թե, իբր, Հայաստանը չի կարող դիմադրել եւ պետք է զիջի։
Բաքվին թուղթ է պետք, քանի որ նախկինում ոչ մի փաստաթղթում Լեռնային Ղարաբաղը չի ընդգրկվել Ադրբեջանի կազմում, և այդ դեպքում այդ թուղթը կօգտագործվի դատական գործընթացներում։ Դրա համար էլ պետք է թույլ չտալ դրա ստորագրումը»,-ասաց նախկին դեսպանը։
Արեւմուտքին այդ սադրանքները, նրա համոզմամբ, պետք են, որպեսզի ՀԱՊԿ-ին եւ Ռուսաստանին կրկին մեղադրեն իրենց պարտավորությունները չկատարելու մեջ եւ արդարացնեն Մոսկվան տարածաշրջանից դուրս բերելու քայլերը։ «Բացի այդ, այստեղ ռազմական գործողությունները կօգնեն Արեւմուտքին ուկրաինական ճակատում։ Պատահական չէ, որ սրացումը համընկել է Բահմութի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ»,-նշեց Աղաջանյանը։
Նա կարեւորեց Հայաստանի իշխանափոխությունը, քանի որ ներկայիս իշխանությունների համար կարմիր գծեր չկան, պատրաստ են զիջել Հայաստանի տարածքները:
«Քանի դեռ չկա ժողովրդի համաձայնությունը, Փաշինյանը չի կարող կատարել Արեւմուտքի առաջադրած պարտավորությունները։ Սոթքի սադրանքները եւ Ադրբեջանի ավելի վաղ սեպտեմբերյան ագրեսիան միտված են Հայաստանում հասարակական տրամադրությունները փոխելուն՝ հօգուտ խաղաղության կեղծ օրակարգի՝ թուղթ ստորագրելու միջոցով: Արեւմուտքը նաեւ անձնական ճնշում է գործադրելու Հայաստանի վարչապետի վրա, որը գտնվում է ծանր իրավիճակում»,-ասաց Աղաջանյանը։
Նա չբացառեց, որ ընդհանուր սկզբունքների մասին թուղթ կստորագրվի, իսկ մանրամասները կարող են հստակեցվել ռազմական գործողությունների արդյունքում: «Այդ դեպքում մենք լուրջ խնդիրների առաջ կկանգնենք, ինչը կբարդացնի հետագա բանակցային գործընթացը»,-եզրափակեց դիվանագետը:

На переговорном столе стоит вопрос раздела Армении – экс-посол (видео)
Вопрос Нагорного Карабаха для руководителя Правительства Армении уже решен пражским документом. Об этом в беседе в беседе с корреспондентом «News.am» заявила 11 мая экс-посол Армении в Нидерландах Дзюник Агаджанян.
По ее оценке, если до 2018 года обсуждался вопрос обмена освобожденных земель взамен на независимость Нагорного Карабаха, то сейчас обсуждается вопрос существования Армении, на переговорном столе стоит вопрос раздела Армении.
Она добавила, что это свидетельствует о масштабах трагических последствий для всего армянского народа проводимой властями Армении политики.
«В случае подписания так называемого мирного договора, который предлагается сегодня, из этой территории под турецким воздействием армяне очень быстро будут изгнаны. После этого изменится демографическая картина. Не случайно, Баку внес в повестку риторику о так называемом «Западном Азербайджане», чтобы потом обосновать уничтожение Армении и присвоение этой территории под другим названием», – отметила Агаджанян.
По ее словам, события последних двух недель – логическое продолжение событий, которые наблюдаются в течение 1,5-2 лет.
«Активизация переговорного процесса обусловлена тем, что Запад торопится добиться подписания некой бумаги, которая никакого отношения к настоящему, истинному, тщательно продуманному документу не имеет», – подчеркнула дипломат.
Западу нужна бумага, где будет зафиксировано включение Нагорного Карабаха в состав Азербайджана и где будет формальное согласие между Арменией и Азербайджаном. Этим могут воспользоваться для открытия границы с Турцией и установления так называемого мира и стабильности. Однако нынешняя ситуация этого не позволяет сделать. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» 11 мая заявила экс-посол Армении в Нидерландах Дзюник Агаджанян.
«Как показали предыдущие 20 лет, Азербайджан – абсолютно недоговороспособное государство. Однако, учитывая его важность для Запада и речь не столько о нефтегазовых ресурсах, а роли платформы против Ирана, Запад готов все простить и закрыть глаза на действия Баку.
Несмотря на призывы, звучащие из Запада, они не готовы применять санкции против диктаторского Азербайджана вне зависимости от его агрессии против Армении. Но все происходящее невозможно без согласия Армении, однако проблема в том, что с этим не согласен народ, а это связывает руки сидящих у руля Армении людей. Им не удается выполнить те обязательства, в обмен на что они и пришли к власти, и к чему была направлена война 2020 года и последующая сдача приграничных территорий путем так называемой делимитации и демаркации при помощи GPS», – подчеркнула Агаджанян.
Сегодняшние события в Сотке она призвала рассматривать в этом контексте.
«Часть Сотка уже удалось сдать Азербайджану, а часть – нет. Ранее было заявлено, что эти рудники еще в 1990-х годах были сданы в эксплуатацию английской компании, в которой существенной долей владеет также семья президента Азербайджана. Баку пытается завладеть рудниками и напрочь отрезать Армению и Нагорный Карабах друг от друга, поскольку именно здесь проходит вторая дорога в НКР.
Захват Сотка ослабит позиции Армении в сторону Джермука и послужит поводом для властей Армении оправдать подписание бумаги любой ценой, сославшись на то, что Армения якобы не может сопротивляться и должна уступать.
Баку бумага нужна, поскольку будет иметь для него историческое значение, так как прежде ни в одном документе Нагорный Карабах не был включен в состав Азербайджана, который в этом случае будет использовать бумагу в судебных процессах. Поэтому тоже нужно не допустить ее подписания», – сказала экс-посол.
Западу эти провокации, по ее убеждению, нужны, для того чтобы вновь обвинить ОДКБ и Россию в невыполнении своих обязательств и оправдать шаги по выводу Москвы из региона.
«Кроме того, боевые действия здесь помогли бы Западу на украинском фронте. Неслучайно, что обострение совпало с событиями вокруг Бахмута», – отметила Агаджанян.
Она указала на важность смены власти Армении, для которой нет красных линий, она готова уступать территории Армении.
«Пока нет согласия народа, Пашинян не может пойти на выполнение обязательства, которые выдвинул Запад. Провокации в Сотке и ранее сентябрьская агрессия Азербайджана направлены на изменение общественных настроений в Армении в пользу ложной повестки мира путем подписания бумаги. Запад будет оказывать также личное давление на руководителя Правительства Армении, который находится в тяжелой ситуации», – заявила экс-посол.
Она не исключила, что будет подписана бумага об общих принципах, а детали могут быть уточнены в результате боевых действий.
«В таком случае мы столкнемся с серьезными проблемами, что усложнит дальнейший переговорный процесс», – заключила дипломат.