Հրապարակվել են Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման վեց բաղադրիչները
Խորվաթիայի Դոբրովնիկ քաղաքում ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի ժամանակ լսումներ են եղել Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ։ Ինչպես փոխանցում են ադրբեջանական կայքերը, ելույթ են ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները։ Համանախագահների խոսքերով՝ մասնավորապես ամերիկյան կողմի ներկայացուցիչ Ռոբերտ Բրադկեն ասել է, որ հակամարտության կարգավորումը պետք է հիմնված լինի երեք սկզբունքների վրա՝ ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ազգերի ինքնորոշման իրավունքի։
Հրապարակվել են նաև այն վեց բաղադրիչները, որոնց միջոցով կատարվում է աշխատանքը կարգավորման գործընթացում։ Դրանք են՝ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջը եղած տարածքների ազատումը, Լեռնային Ղարաբաղին միջանկյալ կարգավիճակի տրամադրումը, Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև անմիջական կապի ապահովումը, այնուհետ Լեռնային Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակի որոշումը, փախստականների վերադարձը, անվտանգության ապահովման համար խաղաղապահ գործողության իրականացումը։
Նստաշրջանի ժամանակ ելույթով է հանդես եկել նաև ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովը, որն ընդգծել է, որ ղարաբաղյան հիմնախնդիրը կարելի է լուծել միայն դիվանագիտական բանակցությունների շրջանակներում։
Համանախագահները նաև նշել են, թե կողմերը սկզբունքների մի մասին համաձայն են, իսկ մյուսների հետ ոչ, այդ պատճառով էլ խաղաղ կարգավորման գործընթացը արգելակվում է։

Американский сопредседатель МГ ОБСЕ назвал 6 элементов Карабахского урегулирования
В рамках осенней сессии Парламентской Ассамблеи ОБСЕ в хорватском городе Дубровник состоялись слушания по Карабахскому конфликту. В ходе заседания, проходившего под председательством Жоао Соареша, выступили сопредседатели Минской группы ОБСЕ, сообщают азербайджанские СМИ.
Сопредседатель от США Роберт Брадтке заявил, что посредники видят урегулирование конфликта на основе 3 принципов: неприменение силы, территориальная целостность государств и право народов на самоопределение. Он также отметил, что ведется работа по урегулированию Карабахского конфликта по 6 элементам:
1) Освобождение районов вокруг Нагорного Карабаха,
2) Предоставление переходного статуса Нагорному Карабаху,
3) Обеспечение непосредственной связи между Арменией и Нагорным Карабахом,
4) Итоговое решение правового статуса Нагорного Карабаха,
5) Возвращение беженцев в свои родные края,
6) Обеспечение международной безопасности в регионе и проведение миротворческой операции.
По словам Брадтке, некоторые принципы стороны принимают, а некоторые – нет, что делает невозможным достижение итогового соглашения.
Российский сопредседатель Игорь Попов заявил, что Москва прикладывает серьезные усилия для урегулирования конфликта. В то же время он отметил, что мир возможен лишь при наличии политической воли сторон.