Հայաստանի արտաքին քաղաքական վեկտորի փոփոխությունը կհանգեցնի աննախադեպ աղետի․ քաղաքագետ (տեսանյութ)
Մենք ավելի աղետալի վիճակում կհայտնվենք, քան 44-օրյա պատերազմից հետո, եթե ԱՄՆ-ում Հայաստանի արտաքին քաղաքական վեկտորի փոփոխություն լինի։ Այս մասին մայիսի 1-ին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Բենիամին Մաթեւոսյանը։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի եւ Արցախի դեմ լայնածավալ ագրեսիա չկատարելու միակ պատճառն այն է, որ Երեւանը պաշտոնապես Իրանի եւ Ռուսաստանի դաշնակիցն է։
«Բաքուն տանում է նրան, որպեսզի փաստի այս միության պառակտումը, սակայն Հայաստանի իշխանություններն իրենք են քայլեր ձեռնարկում այս ուղղությամբ»,-ասաց Մաթևոսյանը։
Նա վստահ է, որ Արցախից եւ Հայաստանից Ռուսաստանի հեռանալը Հայաստանի համար պետականության գոյության խնդիրներ կստեղծի։
«Նման սպառնալիքների մասին խոսում է անգամ Փաշինյանը»,-հավելեց փորձագետը։
Նրա խոսքով, Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ անցակետը փաստացի ստեղծվել է դեռ 2018 թվականի մայիսին, երբ Փաշինյանը հայտարարեց, որ չի բանակցելու Արցախի փոխարեն, իսկ ավելի կոնկրետ՝ 2022 թվականին Պրահայում, երբ հայկական կողմը համաձայնեց Արցախը դիտարկել որպես Ադրբեջանի մաս։ Մնացածն արդեն տեխնիկական հարցեր են՝ բաժանված ժամանակային ընդմիջումներով։
«2021 թվականի ապրիլին Փաշինյանը հայտարարեց նշաձողն իջեցնելու անհրաժեշտության մասին, որին հաջորդեցին բախումները, իսկ հետո տեղի ունեցավ Պրահայի հանդիպումը։ Անցակետի խնդիրը քաղաքական է, եւ այն չի լուծվի այնքան ժամանակ, մինչեւ չփոխվի Երեւանի վերաբերմունքը Արցախի՝ որպես սուբյեկտի նկատմամբ։ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունն այն իրողությունների արձանագրումն է, որոնք կային այդ ժամանակ։ Այն պարունակում էր հայկական կողմի համար կարեւոր դրույթներ, այդ թվում՝ համաձայնություն, որ զորքերը պետք է մնան իրենց տեղերում, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ կետերի բացակայություն, Լաչինի միջանցքում ռուս խաղաղապահների վերահսկողություն, գերիների վերադարձ»,-ասաց քաղաքագետը։
Նա կարծում է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ից հետո Հայաստանն ու Ադրբեջանը սաբոտաժի էին ենթարկում այս հայտարարությունը։
«Բաքուն չէր վերադարձնում հայ գերիներին, հարձակումներ էր իրականացնում եւ այլ սադրանքների դիմում, իսկ հայկական կողմը տարածքներ էր զիջում, որոնք նշված չեն հայտարարության մեջ։ Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դեմ վերջին ակորդը Պրահայի հանդիպումն էր։
Ըստ բոլոր փաստաթղթերի՝ Լաչինի միջանցքի եւ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը նույնական են եղել եւ որոշվել են միաժամանակ։ Այսինքն, եթե ԼՂ-ն ճանաչվեր, ապա Լաչինի միջանցքը կդառնար դրա անբաժանելի մասը։ Ուստի, եթե դու Արցախը ճանաչում ես որպես Ադրբեջանի մաս, ապա Լաչինի միջանցքն էլ է դառնում Ադրբեջանի մաս։
Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության վերջին կետը ռուս խաղաղապահների ներկայությունն է։ Եթե հնարավոր լինի հասնել նաեւ այս կետի վերացմանը, ապա դա կառաջացնի նոր փաստաթղթի անհրաժեշտություն, որը կարձանագրի այս պահին առկա իրողությունները։
Բաքվի ներգրավվածությունն այս գործընթացում տրամաբանական է, քանի որ խաղաղապահները նրան թույլ չեն տալիս ամբողջությամբ կլանել Արցախը։ Բացի այդ, Ադրբեջանի համար նույնիսկ ավելի կարեւոր էր Հայաստանի արտաքին քաղաքական վեկտորի փոփոխությունը։ Բայց ինչո՞ւ է Երեւանը գնաց այս քայլին եւ փորձում է Ռուսաստանի մասնակցությամբ եռակողմ հայտարարությունը տեղափոխել այլ ձեւաչափ»,-ընդգծեց Մաթեւոսյանը։
Նա չբացառեց, որ Վաշինգտոնի բանակցությունների արդյունքներով ճանապարհային քարտեզ կառաջարկվի այն մասին, թե ինչպես կարելի է լուծել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության վերջին տարրի՝ Արցախում ռուս խաղաղապահների ներկայության հարցը։

Смена внешнеполитического вектора Армении приведет к невиданной катастрофе – эксперт (видео)
Мы окажемся в более катастрофической ситуации, чем после 44-дневная, если в США произойдет изменение внешнеполитического вектора Армении. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» 1 мая заявил политолог Бениамин Матевосян.
По его словам, единственная причина, по которой Азербайджан не осуществил широкомасштабную агрессию против Армении и Арцаха, – это то, что Ереван официально является союзником Ирана и России.
«Баку как раз ведет к тому, чтобы задокументировать раскол этого союза, но власти Армении и сами ведут действия в этом направлении», – отметил Матевосян.
Он уверен, что уход России из Арцаха и Армении создаст для Армении проблемы существования государственности.
«О таких угрозах говорит даже Пашиняна», – добавил эксперт.
По его оценке, КПП между Арменией и Арцахом фактически был установлен еще в мае 2018 года, когда Пашинян заявил, что не будет вести переговоры вместо Арцаха, а предметнее – в Праге в 2022 году, когда армянская сторона согласилась рассматривать Арцах как часть Азербайджана. Остальное – уже технические вопросы, разделенные на временные интервалы.
«Пашинян в апреле 2021 году заявил о необходимости снизить планку, за этим произошли столкновения, а после состоялась пражская встреча.
Проблема КПП политическая, и она не решится, пока отношение Еревана к субъектности Арцаха не поменяется. Заявление от 9 ноября 2020 года – фиксация реалий, которые были к тому времени. В нем были важные для армянской стороны положения, в том числе договоренность о том, что войска должны оставаться на своих местах, отсутствие пунктов о статусе Нагорного Карабаха, контроль российских миротворцев над Лачинским коридором, возвращение пленных», – сказал политолог.
Он считает, что после 10 ноября 2020 года Армения и Азербайджан подвергали саботажу это заявление.
«Баку не возвращал армянских пленных, осуществлял нападения и прибегал к другим провокациям, а армянская сторона уступала территории, которые не были описаны в заявлении. Последним аккордом против заявления от 9 ноября стала пражская встреча.
По всем документам статус Лачинского коридора и Нагорного Карабаха были идентичны и решались одновременно. То есть если бы Нагорный Карабах получил признание, то Лачинский коридор стал бы его неотъемлемой частью. Поэтому если ты признаешь Арцах частью Азербайджана, то и Лачинский коридор становится частью Азербайджана.
Последний пункт заявления от 9 ноября – присутствие российских миротворцев. Если удастся добиться ликвидации и этого пункта, то это создаст необходимость в новом документе, который зафиксирует существующие на этот момент реалии.
Вовлечение Баку в этот процесс логично, поскольку миротворцы ему мешают полностью поглотить Арцах. Кроме того, для Азербайджана даже важнее было изменение внешнеполитического вектора Армении. Но почему Ереван пошел на этот шаг и пытается переместить трехстороннее заявление с участием России в иной формат?» – подчеркнул Матевосян.
Он не исключил, что по итогам вашингтонских переговоров будет предложена дорожная карта о том, как решить вопрос последнего элемента заявления от 9 ноября – вопрос присутствия российских миротворцев в Арцахе.