Գալուզինն ընդգծել է Բաքվի և Երևանի միջև կարգավորման ջանքերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի փոխնախարարներ Վահե Գևորգյանը և Մնացական Սաֆարյանն ապրիլի 25-ին Երևանում խորհրդակցություններ են անցկացրել ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինի հետ: Գալուզինը նաև առանձնազրույց է ունեցել ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՌԴ արտգործնախարարության տարածած հաղորդագրությունը:
«Ուշադրության կենտրոնում մտքերի փոխանակությունն էր երկկողմ հարաբերությունների և տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման խնդիրների շուրջ»,-նշված է հաղորդագրությունում։
Ըստ ՌԴ ԱԳՆ-ի՝ կողմերը նշել են ռուս-հայկական դաշնակցային համագործակցության դրական դինամիկան։
«Ընդգծվել է բարձր և բարձրագույն մակարդակներում երկխոսության առաջանցիկ զարգացումը, ինչպես նաև համագործակցության ընդլայնումը պրոֆիլային գերատեսչությունների միջև՝ խորհրդարանական գծով, միջտարածաշրջանային շփումների և մշակութային կապերի միջոցով։ Նշվել է առևտրատնտեսական հարաբերությունների ռեկորդային դինամիկան։ Գոհունակություն է արտահայտվել միջազգային կազմակերպություններում Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև համակարգվածության աստիճանի առնչությամբ»,-հավելել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։
Մանրամասնորեն քննարկվել է նաև Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը:
«Կողմերը նաև հանգամանորեն քննարկել են տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը՝ առաջին հերթին Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում իրավիճակի սրման համատեքստում, ինչը լուրջ մտահոգություն է առաջացնում։ Նախանշվել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման բոլոր ուղղություններով ջանքերն ակտիվացնելու անհրաժեշտությունը՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին, 2021 թ. հունվարի 11-ին, նոյեմբերի 26-ին և 2022 թ. հոկտեմբերի 31-ի պայմանավորվածություններին համապատասխան»,-եզրափակել են Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում։

Галузин подчеркнул необходимость активизации усилий по нормализации между Ереваном и Баку
Вопросы региональной безопасности и повестка армяно-российских отношений обсуждались в ходе консультаций замглавы МИД РФ Михаила Галузина и главы армянского МИД Арарата Мирзояна. Об этом сообщает внешнеполитическое ведомство РФ.
«Стороны отметили позитивную динамику российско-армянского союзнического взаимодействия. Подчеркнуто поступательное развитие диалога на высшем и высоком уровнях, а также наращивание сотрудничества профильных ведомств, по парламентской линии, межрегиональных контактов и культурных связей. Отмечена рекордная динамика торгово-экономических отношений. Высказано удовлетворение степенью координации России и Армении в международных организациях», – говорится в сообщении.
Подробно обсуждалась текущая ситуация в регионе, главным образом в контексте вызывающего серьезную озабоченность осложнения обстановки в зоне ответственности Российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе.
«Обозначена необходимость активизации усилий по всем трекам армяно-азербайджанской нормализации в соответствии с договоренностями лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 г., 11 января, 26 ноября 2021 г. и 31 октября 2022 г.», – отмечается в сообщении.
Отмечается, что М.Галузин провел также консультации с замминистра ИД Армении В.Геворкяном и М.Сафаряном.